Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Katolik Cenazesine Katıldım

05 Haziran 2009 Cuma

Katolik Cenazesine Katıldım

Çalıştığım işyerinin İrlanda asıllı yönetim kurulu üyesinin vefat etmesinden dolayı; işyeri 3.5 saat kapatıldı. Toprağı bol olsun bu İrlanda asıllı Amerikalı’nın bendenize çok emeği geçmişti. Hatta bana Türkiyeyi her zeminde tanıtmamdan dolayı ‘Turkish Ambassador’ Türk Büyükelçisi ünvanını vermişti.

Daha öncede bir kaç hristiyan cenazesine kısa süre katılmış ve öylece izlemiştim. Bu seferkini baştan sona takip ettim.

Türkiye’nin yerinden oynatılamayan, şarapsever (kendi ifadesidir)genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök ile aynı kanaatte olduğumuz sadece bir konu var sevgili dostlar. O da itiraf ediyorum, Hristiyanların cenaze törenleri bizden kat be kat düzenli ve de katılanlar bilgili.

Senelerdir cenaze namazı kılarım. Her seferinde cemaat tekbirlerde eller kalkacak mı?, selam verirken mi eller bırakılacak, yoksa selam verdikten sonra mı? Cenaze duasını bilmiyorsak yerine ne okuyacağız? Fatiha mı, kunut duası mı, yoksa bildiğimiz herhangi bir dua mı? tartışmasını yapar durur.

Oysa izlediğim bu Katolik cenazeseinde neredeyse herkes bütün duaları biliyordu. Sanki bu konuda özel eğitim almış gibiydiler.

Sakın bana sadece bir cenazeye katıldın nasıl kıyas yapıyorsun demeyin. Başta da dediğim gibi bir kaç tane daha hristiyan cenazesine katıldım. Gerçekten insan düşünmeden edemiyor. Niçin biz müslümanlar bu işte de organize olamıyoruz.

2 saat süren cenaze merasiminde öyle bir düzen vardiki; hiçbir şey aksamadı. Kilisedeki tek Müslüman bendim. Törenin sonuna doğru katılan herkese vefat edenin ruhu için olduğunu öğrendiğim küçük ekmek dağıttılar. Ben almadım tabii. Ayrıca papaz değişik şarapları karıştırarak içti ve mevtanın üzerine de döktü. Sonradan öğrendimki bazı Katolik cenazelerinde bütün katılanlarada şarap ikram edilirmiş.

Tören boyunca aklıma merhum Mehmet Akif geldi. Dinleri var bizim yaşayışımız gibi, yaşayışları var bizim dinimiz gibi der ya merhum, aynen öyle. Batıl dinleri ve batıl adetlerini o kadar düzenli bir şekilde yapıyorlarki gıpta etmemek mümkün değil.

Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı iken yapmış olduğu en hoşuma giden icraatlarından birisi de; belediyeye ait cenaze şirketini kurması ve cenaze arabalarını lüks mersedeslerle donatmasıydı. Hayatında hiç mersedese binmeyenler böylece vefatlarında ya da cenaze sahibi olarak binebileceklerdi.

Sevgili Dostlar,

Sadece cenaze merasimleri değil, mezarlıklada farklı burada. Gözümün önüne İstanbul’daki birçok mezarlıklar geliyor. Çoğu bayır, sığ, daracık mekanlar...

ABD’deki mezarlıklar ise şehirlerin en düz ve en merkezi yerlerinde yapılmış. Bakımları ise tek kelimeyle şahane. (Tabii birçok mezarlıkların özel olduğunu da unutmamak lazım)

Buradan özellikle ABD’ye iş!! gezisine gelecek olan belediye başkanlarına seslenmek istiyorum. Bu önemli!! gezilerinizde lütfen cenaze merasimlerine katılın ve mezarlıkları inceleyin. Unutmayın sizin göreviniz sadece yaşayanlara değil ölmüşlere de hizmet etmektir.

Karşı kıyıdan hepinize selamlarımla.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 17648 defa okunmuştur
üçretsiz cenaze hizmeti yetim hakkına girmiyormu
Cengiz çetin
Selam Ben Cengiz Belediyeler Bu Cenaze Hizt Üçretsiz Yapıyorlar Ama Beld Cenaze İşleri Kanunları Bu Hizt Üçretsize Müsayit Değil Birde Kefenin Ayeti Var Bir evde Kadın Öldümü Kefen Parası Eşine Eşi Yok İse Bakmakla Hükümlü Çocuklarına Çocukları Yok İse Malına Malı Yok İSE Komşularına Bunlar yok İse Devletin Akçesine Der Beld Yönetmeliğinde Böyle Bi Ödenek Yok İSE Şimdi Bu Yetim Hakkı Olmuyormu NEDEN GELİRSEN GEL KUL HAKKINDAN GELME Denilmiyormu Şimdi Dersiniz Vergimi Veriyom Sosyal Beld yiz Diye Belediyeler Emanetçidir Sosyal Olan Devlettir Devlet Zatan Vatandaşına Ölüm Yardımı Olarak 309.00 tl Veriyor Ama Recep Tayip Erdoğan Nasıl Verecek Bu ve Buna Benzer Kul Hakkını İnanın Bu Dünyada Merak Ediyorum ,Saygılar
28 Eylül 2010 Salı 13:05
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
Azerbaycan
Ulviyye
yazdiklariniza katiliyorum Kemal abi yashadigi evinden daha guzel mezari olanlar var, yas merasimlerinin menüsü var. VIP yaslar var, ashagi tabaka icin olan yaslar var. yemekler, ichmekler, ama o parayi muhtaclara verseler nekadar guzel olurdu. Bir karin doysa bile, sevap olurdu Allah karşısında
09 Haziran 2009 Salı 23:07
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
İBB
Ali Hakan
İstanbul Büyükşehir Belediyesinden bir basın açıklaması bekliyoruz. Bu MERCEDES'li darr-ı bekaya irtihalin hikayesi nedir?
09 Haziran 2009 Salı 22:00
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
gülünç
nedim güneş
adamı güldürürsün hemi de öldürürsün.recep tayyip erdoğan'ın ölüleri mercedes'le uğurladığı da nerden çıktı. komik bence. mercedes cenaze arabası üretiyor mu sahi?
08 Haziran 2009 Pazartesi 08:11
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Ölürsem arabam mercedesten olsun...
Cezmi KOÇ
Kemal Hocam, Gözlemlerin çok güzel ve hoş ama kıyaslama yaparken çok hata yapmışsın. Bizim cenaza merasimleri de güzel yapılıyor. Kamuoyunda bazı cenaze merasimleri hoş olmasa da genele bakarsak çok güzel bir şekilde ifa ediliyor. Ha bir de mercedese el atmışsınız. artık gitmişsiniz. İster mercedeste gidin isterse de at arabasında. önemli olan öbür tarafa nasıl gideceğimiz, neyle gideceğimiz değil. bence arabesk bir sevdadır
07 Haziran 2009 Pazar 17:24
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri