Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

KURAN’LA Yemin Eden Vekil

01 Temmuz 2009 Çarşamba

Geçen hafta sonu Boston’daki Müslümanlar tarihi bir gün yaşadılar. Yapımı yaklaşık 10 yıl süren ve 20 milyon dolara mal olan Boston İslam Kültür Merkezi (İslamic Society of Boston Cultural Center) Boston Belediye Başkanı Thomas Menino’nun kurdelayı kesmesiyle Cuma günü resmen açıldı.

 

Bir kısım Yahudilerin ısrarla karşı olduğu, hakkında birçok davaların açıldığı, 11 Eylülden sonra bazı Müslümanların da burasını artık bize vermezler düşüncesiyle bağışlara ara vermeleri, ve bir önceki Massacchusetss Valisi Cumhuriyetçi Parti’nin de Başkan Adaylarından Mitt Romney’in negatif tavırlarından dolayı neredeyse herkesin ümidini kestiği bu güzel, yüksek minareli ve çok değişik bir mimarı uslupla yapılan ABD ‘nin de üçüncü büyük İslam Merkezi böylece hem Müslümanların ve hem de gayri müslimlerin hizmetine girmiş oldu.

 

Ertesi gün ise Boston Marriott Oteli’nde yardım maksatlı bir gece düzenlendi. Gecenin onur konuğu ise ABD’nin ilk müslüman milletvekili Minnoseta Eyaletinden Keith Ellison idi.

 

Ellison gerek bendenizin de katıldığı resepsiyonda, ve gerekse toplantıda çok önemli bir konuşma yaptı. ABD’de müslümanların yerel ve genel siyasette yer almalarının önemine değindi.

 

Keith Ellison sonradan Müslüman olmuş ve ailesindeki tek müslüman olan birisi. Kendisi aynı zamanda ABD meclisinde Kuran’la yemin eden ilk kişi. Ki yemin ettiği Kuran’ı ABD’nin kurucularından, anayasasını hazırlıyan ve üçüncü başkanı olan Thomas Jefferson Devlet Kütüphanesine bağış yapmıştı.Yine Hacca giden ilk ABD milletvekili.

 

Ayet ve hadislerle süslediği konuşmasını dinleyen 500'ün üzerindeki Boston’lu Müslümanlar, Keith Ellison’u konuşmasının sonunda ayakta alkışladılar. Bir ara herkes kürsüde konuşan bir imam mı yoksa ABD milletvekili mi diye farkedemediler. Salondaki tek Türk olarak bendenizin aklına ise, kulakları çınlasın Deniz Baykal geldi. Eyvah Baykal burada olsaydı ve bu konuşmayı yapanın bir ABD vekili olduğunu bilseydi hemen ABD yüksek mahkemesine (supreme court) koşardı dedim.

 

Keith Ellison Başkan Obama’nın Mısır’da yaptığı konuşmaya da atıfta bulunarak, ABD’nin müslüman dünyasının bir parçası olduğunu yeniledi. Boston'da açılan bu tarihi yapının ve buradaki müslümanların bunun bir delili olduğunu beyan etti.

 

ABD meclisinde Minnoseta milletvekili Keith Ellison’dan hariç Andre Carson’da ikinci müslüman vekil olarak bulunuyor.

 

 

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6882 defa okunmuştur
Biz mi Kuran'ı yanlış biliyoruz..
Alp Utkan
.Haram aylar bitince müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, onları tutuklayın, kuşatın ve onların bütün geçit yerlerini kesip-tutun.(Tevbe-5)Kendilerine kitap verilenlerden, Allah'a ve ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resûlü’nün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini (İslam'ı) din edinmeyenlerle, küçük düşürülüp cizyeyi kendi elleriyle verinceye kadar savaşın.(Tevbe-29)Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin d
05 Temmuz 2009 Pazar 11:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
teşekkürler
yavuz eser
sevgili abim kemal bozkurt öncelikle aynı lisenin mezunu olarak senin bu mertebelerde böyle güzel haber yaptığını görmek bizi onurtlanrıyor. abi çalışmalarında başarılar diliyorum gerçekten çok güzel bir haber olmuş devamını bekliyorum
03 Temmuz 2009 Cuma 10:23
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Güzel bir haber
Yunus Emre Çiçek
Çok güzel bir haber. Tebrikler. Yalnız böylesi önemli bir olayda salonda baska Türk olmaması düşündürücü. Bu tarz toplantılara Türk katılımının daha fazla olmasını temenni ediyorum. Selamlar.
02 Temmuz 2009 Perşembe 08:43
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Teşekkürler Kemal bey
Osman SUNGUR
kemal bey bu haberi okuyunca çok heyacanlandım.Bu haberi bişze aktardığın için sana teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim.
01 Temmuz 2009 Çarşamba 20:03
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Super bir yazi
Lale Kusevari -yazar
Okudukca duklerim diken diken oldu Cox guzel yazi saq olun Kema bey
01 Temmuz 2009 Çarşamba 09:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri