Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Müzeyyen Teyzenin Oyu

24 Ekim 2008 Cuma

 

Yüzyılın ekonomik krizinin yaşandığı ABD'de bir taraftan da iki hafta sonra yapılacak başkanlık seçimlerinde sona yaklaşıldığından heyecan son sürat devam ediyor. Türkiye'nin bendeniz dahil yurtdışında yaşayan vatandaşlarının sayısının en az 5 milyon olduğu konusunda herkes hemfikir olsa gerek. Yıllardır bu vatandaşların Türkiye'ye girmeden bulundukları ülkelerdeki Türk elçilik ve konsolosluklarında oy kullanabilmeleri tartışılıp duragelir. Ancak halen bir sonuç alınamamıştır.

 

ABD ise hem yurt dışındaki ABD vatandaşları dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar oylarını kullanabiliyor, hem de ABD içindeki vatandaşlar ise; seçim günü yaşadıkları şehirde olamaycaklarını önceden beyan ederek (absentee ballet) mektupla seçimlerden önce oy verebiliyorlar.

 

12 Eylül Darbesinin (82 Anayasasıyla) birkaç iyi hareketinden birisi de oy kullanmayanların para ile cezalandırılmasıydı. Bu durum halkımızdaki oy verme bilincini açık şekilde arttırmıştır. ABD de ise tam tersi 200 küsur yıldır seçimler hep Eylül ve Kasım'ın ilk Salı günlerinde olduğu için bir çok vatandaş o gün seçim olduğundan bile habersiz işine gücüne devam eder.

 

Geçen ay yapılan önseçimde oturduğum şehirde oy verenlerin oranının %13 olduğunu belirteyim de gerisini siz anlayın.

 

Ancak başkanlık seçimlerinde ise durum gerçekten farklı. Hele de bu sefer. Bir taraftan ABD tarihinde ilk siyahi başkan olmasına sadece iki hafta kalmış Obama, diğer taraftan ise 8 yıllık Cumhuriyetçi iktidarını bırakmak istemeyen John McCain. Dolayısıyla bu seçimde oy vereceklerin oranının çok çok yüksek olacağı aşikar. Zira her iki tarafta yoğun bir şekilde çalışıyorlar.

 

Bu seçimlere en çok çalışanlarda yaşlılar ve de özellikle de yeni göçmenler. 50 Eyaletli ABD'de Teksas, Arizona  gibi Güney Eyaletleri senelerdir Cumhuriyetçi ise benim yaşadığım Massacchusetts, New York gibi kuzey eyaletleri de yıllardır Demokratik Partilidir. Bir de New Hampshire gibi değişken Eyaletler (swinging state) var. Dolayısıyla asıl yarış bu tür eyaletlerde olacak.

 

Örneğin 8 yıl önceki seçimde Al Gore şayet New Hampshire eyaletinde kazanmış olsaydı seçimi de kazanıp Başkan olacaktı.

 

İşte Komşu eyaletim olan New Hampshire'de yaşayan, dostumuz Tekamül Beyin annesi Müzeyyen Teyze'nin gerçekten çok enteresan bir ABD hayatı var. 70 Yaşındaki Müzeyyen Teyzemiz 22 yıldır ABD'de ikamet ediyor. Yakın zamanda çok sevdiği eşi Mehmet Amcamızı kaybetti. Ve sadece birkaç ay evvel tam 22 yıl sonra ABD vatandaşı oldu. Bu hafta sonu da senelerdir yaşadığı New Hampshire'den kızının yaşadığı Pennsylvania (PA) Eyaletine taşınıyor.

 

Dolayısıyla iki hafta sonraki yapılacak olan bu asrın seçiminde kayıt olduğu eyaletinde olamaycak. İşte başta da belirttiğim gibi Müzeyyen Teyzenin imdadına bu güzel sistem yetişiyor ve Müzeyyen Teyze seçimlerden önce oyunu mektupla kullanmak istiyor.

 

Geçen akşam bana telefon açarak 'Kemal Bey evladım oyumu Obama'ya vermemi istedin, kağıtları doldurdum ancak herşeyin doğru olup olmadığından emin değilim. Lütfen postalamadan evvel bir gelip kontrol edermisiniz? Oyumun boşa gitmesini istemiyorum.' dediğinde kalktım akşam vakti çoluk çocuk gittik evine. Maşaallah o yaşta herşeyi de tam doldurmuş ve oy pusulası postalamaya hazırdı.

 

21 yıl evvel Türkiye'de ilk oyumu, son anda İstanbul'dan görev yaptığım Bolu'da kullandım. Ve benim son gün bulunduğum köye yaptırdığım kayıtla desteklediğim aday Muhtar seçilmişti. Bakarsınız Müzeyyen Teyzemizin o bir oyuyla Barack Obama'da ABD başkanı seçilir.

 

İşte böyle aziz dostlar Türk milleti nerede olursa olsun vatandaşlık vazifesini aksatmıyor. Ah birde bulunduğumuz yerlerde birlik beraberlik içerisinde olabilsek kim tutar bizi.

 

Son olarak Müzeyyen Teyzemize teşekkür ediyoruz ve sizlere Müzeyyen Teyzemizin bir sürpriz haberiyle veda ediyoruz. Müzeyyen Teyzemiz PA eyaletine taşınır taşınmaz 70 yaşından sonra Üniversiteye başlayacak. Geç kaldım diyenlere duyurulur.

 

Karşı kıyıdan hepinize selam ve de muhabbetlerimle...

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5204 defa okunmuştur
obama NECAŞİ mı?
yılmaz
yorum bence bu sorunun içinde.Müzeyyen TEYZE gibi oy vermeye gidilecek te ,adam olmak için oy tek çözüm mü?İSLAM alemi ahlakımızı düzeltmedikten sonra OBAMALARDANmedet ummak yanlış.ABDdeki seçim atmosferini sizler kadar bilmemek kaydıyla .iyigünler.YUNUS EMRE mizin beytiyle selamlar "dertli kişi bilir bizi daim sorar halimizi."
31 Ekim 2008 Cuma 04:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
her zamaki gibi süper
hazal çelik
her zamankı gibi süper olmuş sizi tebrik ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum
25 Ekim 2008 Cumartesi 20:28
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tebrikler müzeyyen teyze
Hülya Buyruk
Tebrikler müzeyyen teyze. Darısı bizlerin başına. İlmin yaşı yoktur.
25 Ekim 2008 Cumartesi 16:40
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Karşı Olmayan Kıyıdan...
Ben Diyorum Ki
Hakkınızda özel olmayan bir bilgiyle öğrendiğime göre aynı üniv. mezunmuşuz.Anlayabildiğim kadarıyla da aynı üslubun muhatabıyız('Kemal Bey evladım oyumu Obama'ya vermemi istedin, kağıtları doldurdum ancak herşeyin doğru olup olmadığından emin değilim.)Ben diyorum ki rabbim herşeyi kulunun gönlüne göre versin.Ama önce gönlüne doğruyu güzeli istemeyi versin.Kıyının bu tarafındanda selam ve saygı bizlerden...
25 Ekim 2008 Cumartesi 11:17
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri