Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

New Yorkta Tasavvuf Rüzgarı

15 Şubat 2009 Pazar
 

New Yorkta Tasavvuf Rüzgarı

 Cuma sabahı Boston’dan New York’a doğru yola çıktım. Atalarımızın tavsiyesi üzerine de yol arkadaşı olarak yanıma ünlü komedyen Erol Uçak’ı aldım. 4 saatlık yolculuğumuzun ilk durağı New York başkonsolosluğumuzdu. Hem Erol hem ben konsolosluktaki işlerimizi hallettik ve bu arada çok aktif ve de muhabbetli Ticaret ateşemis Mehmet Ali ERDEM Beyle tanışmış oldum.

Brooklyn ve Astoria’daki ticari işlerimizi de hallettikten sonra yolucluğumuzun esas noktası olan Manhattan’daki yaşayacağımız o muhteşem geceye iştirak etmek için yola koyulduk. Yolda uğradığım Arap dostlarım ‘hayırdır brother Kemal grantuvalet giyinmişsin nereye böyle?’ dediklerinde bu gece önemli bir program var oraya gidiyorum dedim.

Türk tasavvuf musikisi ve dervişler geliyor dediğimde ‘haram brother haram cidden’ deyişi üzerine; bende cevaben ‘brother o müzik size haram belki amma bana değil’ dedim ve yoluma devam ettim. (ABD’deki müslüman mekanları istila eden radikal vehhabi/selefi gruplar ayrı bir yazı konusudur)

ABD’nin kalbi New York ise, New York’un kalbi de Manhattan’dır şüphesiz. Manhattan’ın kalbi de tabiiki gösteri merkezleridir.

İşte sevgili dostlar  dün akşam Manhattan’daki Lincoln Centerin Avery Fisher salonunda muhteşem bir musiki ziyafeti vardı. Çocukluğumun idolü olan ve 4 yıllık üniversite hayatımda Konya’da her yıl düzenlen Mevlana Haftasında sürekli görüştüğüm Ahmet Özhan’la tam 17 yıl sonra bu sefer New York’ta görüşmem ve de 2.5 saate yakın süren o muhteşem konserini dinlemem ABD hayatımdaki gerçtekten en unutulmaz günlerden biriydi benim için.

Ahmet Özhan benim gibi saçlarına aklar düşmüş lakin o Allah vergisi namütenahi ses, yorum, mütevazılık hiç değişmemiş.

Habername olarak gecenin aynı zamanda medya sponsorluğunu da üstlenmiştik. Geceyi organize eden Serdar Bey gerçekten çok başarılı ve profesyonelce bir iş çıkarttı. Salonda yer alan bazı boşlukları ekenomik duruma ve buz gibi geceye bağladık.

Ahmet Özhan gerçekten repertuarındaki en seçkin eserlerini salavatlar altında semazenler eşliğinde söylerken; semadan Manhattan’a gelen ışıkları ve salondan taşan manevi havayı görenler gördü.

İzleyiciler arasında aynı salonda ya da başka yerde mutlaka değişik müzik türlerini dinleyen onlarca kişi vardı. Ama bu geceki bu ziyafet gerçekten farklıydı. 2.5 saat bütün dinleyenler huşu içerisinde manevi havayı teneffüs ettiler. Öyle olmasaydı ayrılanalr olurdu. Salonda ayrıca hatırı sayılır miktarda ABD’li izleyicilerde vardı.

Gecede New York din ateşemiz Dr. Gazi Bey ve Ticaret ateşemiz Mehmet Ali Bey ve bizim gibi Boston’dan ailesiyle kalkıp gelmiş diğer bir tasavvuf aşığı diş hekimi Selim Alptekin ve diğer kıymetli dostlarla da karşılaşmamızda güzel bir sürprizdi.

Habername olarak bu tür güzel faaliyetleri desteklemeye devam edeceğiz. Tertip heyeti adına organizatör  Serdar beye tekrar teşekkür ediyor New York’tan hepinize baki selamlarımı iletiyorum.

 

 Not: Ünlü komedyen Erol Uçak Ahmet Özhan'ın yanında bir muziplik düşünüyor.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 10566 defa okunmuştur
Tebrikler
Dr.Mehmet Bozkurt
Merhum üstadımız MEC(Rh.A) in istediği içtimai faaliyetleri gerçekleştirdiğiniz için tebrikler. Ben doğrusu sizi unutmuştum. Facebookta görünce hatırladım. Siteniziık kullanılanlara ekledim. Bundan böyle görüşürüz inş. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
26 Şubat 2009 Perşembe 08:45
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Sevgi ve muhabbetler
Barış KIŞO
Sevgili Kemal abi; mücadeleci, girişimci kişilğini hiç kaybetmeyen ve saçlarına aklar da düşse hiç yaşlanmayan bir büyüğümsün. Tam bir hizmet adamı ve gönül dostusun seni seviyoruz. Şunu da belirtmek isterim ki; ben oralardayken beni hiç böyle etkinliklere götürmedin abi. Yoksa benim TR'ye dönmemi mi bekledin :)) En içten sevgi ve hürmetlerimle... haberlerinin takipçisiyiz...
24 Şubat 2009 Salı 10:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
merhaba
Camlica Methuen
Ebu Mucteba.. merhaba.. guzel hizmetlerinin devamini dilerim.. Belcikadan selamlar..
19 Şubat 2009 Perşembe 21:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
mübarek Kemal Serdar Gezgin Bozkurt Ebu Mücteba..
Hemsin Tokatköylü
Allah cc yolunu acik eylesin... heyecanini ve ideallerini kaybetmemissin.. hamburgdan selamlar..
17 Şubat 2009 Salı 03:23
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
TAM GÜNÜNDE OLMUŞ
Metin Hasırcı
Kemâl Beyefendi; Allah Ahmed Özhan'ın karşısına Şeyh Hacı Muzaffer Ozak yerine bir başkasını meselâ musikîye haram diyen birini çıkarsaydı.Hacı Muzaffer 13/Şubat'da irtihal eylediydi. Günü de denk düşmüş. Fiemanillah.
16 Şubat 2009 Pazartesi 10:08
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri