Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Sadece Doğu'dan değil, Malezya'dan da evlenilmeli

14 Temmuz 2010 Çarşamba

Ak Parti'li Rize Belediye Başkanı hemşehrim Halil Bakırcı; bir kez daha baltayı taşa vurdu. Ancak bu seferki dönülmez akşamın ufkuna benziyor gibi. Hemen söyliyeyim ben Bakırcı'nın söylediğini bir düzeltme ile destekliyorum. Ne demişti Sayın Bakırcı? İkinci evliliklerimizi Doğu'dan yaparak hasım değil hısım olalım.

Peki bu cümlede düzeltilmesi gereken kısım neresidir? İkinciyi kaldırarak direk doğu'dan evlenelim demeliydi. Bana kalırsa bu da yeterli değil. Yurt dışına açılmalıyız. Diğer ülkelerle (özellikle Müslüman ülkelerle) evlilikler yapılmaılıdır. Bu sadece erkeklerimizin oradan evlenmesiyle de olmamalı. Gelin de vermeliyiz.

Bundan yaklaşık 20 yıl önce merhum Prof. Dr. Es'ad Coşan Hocaefendi sevenlerine aynen şunu söylemişti. Kardeşlerimizin her biri kendisine bir müslüman ülke seçsin. Oranın kültürünü öğrensin, böylece o ülkeyle bir bağlantı kurulsun ve hatta oradan evlenin.

Evet bu davete icabet eden birçok gönüldaşı olmuştu merhum hocaefendinin. Bendeniz uzun yıllardır ABD'de ikamet ettiğim için bunu aynel yakın görüyorum. Çok sevdiğim İTÜ mezunu bir kardeşim var. Kendisi Bangladeş'li bir hanımla evli. Maşaallah 5 tane çocukları var ve hepsi de pırlanta gibi.  İşin en güzel tarafı çocuklar Türk ve Bangladeş kültürüne bağlı olarak ABD'de yetişiyorlar. Ancak ailede eğer bir sorun olursa çözüm İSLAM'da aranıyor.  Ayrıca çocuklar yaz tatillerinde hem Bangladeş'e gidiyorlar hem de Türkiye'ye. Geniş akrabaları da düşünürseniz buradaki güzelliği herhalde herkes farkediyordur.

Özellikle yeni kuşakta diğer milletlere mensublarla evlenme oranı hızla artmakta ABD'de. Bu durum öyle tahmin ediyorumki; Avrupa ve Avusturalya'da da yaygındır.

Halil Bakırcı aslında çok önemli bir noktaya çözüm de önererek katkı da bulunmak istedi. Ancak başta da dediğim gibi keşke ikinci eş yerine; karşılıklı her bölgeden evlenmek deseydi.  Yine de bu önemli konuyu cesurca gündeme taşıdığı için kendisini tebrik etmek lazım.

Eğer Ak Parti Bakırcı'yı ihraç ederse bence yanlış yapmış olur. Eğer dersenizki Bakırcı bir ilin belediye başkanı ne işi var siyasi ve ulusal çapta demeç vermeye? O zaman Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı olarak Siirt'te ne arıyordu? Konuşması siyasi değilmiydi? Aldığı cezaya hepimiz karşı çıkmamışmıydık? Ne gariptirki şimdi Erdoğan'ın partisi Bakırcı'yı aynı sebebten dolayı ihraca hazırlanıyor.

Çamlıca'dan baki selamlarımla

www.kemalbozkurt.com.tr

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5110 defa okunmuştur
özür dilemekmi?
ömür
ÖZÜR DİLEMİŞTİR mutlaka.ama EŞİNDENDE ÖZÜR diledimi acaba???çünkü söylenen sözlere önce eşi içerlemiştir;heme özür dilemek neki?ÖZÜR DİLEMEK ÜSTÜ KAPALI KOSKOCA BİR YALAN,bir kaçışın KANITIDIR ÖZÜR dilemek bana göre.tabi hiçkimsede MÜKEMMEL değildir.ama AĞIZDAN çıkacak sözlerede DİKKAT edilmelidir;hele hele bu kişi topluma MAL olmuş bir kişiyse eğe?
21 Temmuz 2010 Çarşamba 08:23
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
maksadı aşan ifade
tarafsız
bir kadını eş olmaya layık görmek bence aşağılamak olmuyor.bilakis kendisine denk,kendisiyle eşit görmektir.nikah aktiyle bağlanmak kadını ancak yüceltir.bence başkan maksadını aşan ifadeler kullanmıştır.ikinci eş olarak değil de doğu ile evlilik yoluyla akrabalık bağlarını güçlendirmek faydalı olur deseydi daha doğru olurdu.bir yanlış ifade için (özürde diledi)bu kadar yüklenmek niye?
18 Temmuz 2010 Pazar 14:37
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Allah ıslah etsin
nurhak kaya
Rize il başkanının bu art niyetli şovenist,ırkçı ve doğu kadınını küçümsyen, hakir gören ifadelerini telin ediyorum. Hastalıklı bir ruh halidir. Doğu kadını da karadeniz kadını gibi onurludur,namusludur. Bunları alalım soylarını türkleştirelim yaklaşımıdır,Faşistçe bir ruh halidir. Allah ıslah etsin.
18 Temmuz 2010 Pazar 00:04
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
aaa cevap
ömür
yazdıklarına KATILMAMAM MÜMKÜN DEĞİL!elbette çok haklısınız;benim eleştirim yazıya yönelikti;ve tabiki bahsettiklerinizde burda sn yazarlar tarafından KALEME alınırsa,EMİN OLUN TEPKİM onlarada aynı,hatta DAHA FAZLA olurdu.saygılar kardeşim.
17 Temmuz 2010 Cumartesi 15:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
eee
aaa
evli erkeklerin peşine takılan kadınların hiç mi suçu yok?ömür hanım,erkekleri suçlamadan bunuda dikkate alsanız diyorum!siyasiler ve ünlülerin içerisinde o kadar çok macera yaşayanların olduğunu okuyoruz ne hikmetse böyle konularda hep sağcılar eleştiriliyor.diğerleri mi?o onların özeli!kimin haddine onları eleştirmek!
16 Temmuz 2010 Cuma 17:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri