Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Sonra Bana Kızıyorsunuz

09 Kasım 2009 Pazartesi

Hafta sonunda bir başka klasik MHP kongresini daha geride bıraktık. Sadi Somuncuoğlu’na yapılan töre ayarlamasından !! sonra MHP kongrelerinin problemsiz geçmesi anormal olurdu. O açıdan kongrede başkan adaylarının engellenmesine şaşmamak lazım

 

Kör topal devam eden demokrasimizin vazgeçilmez unsuru olan partilerimizin genel kongrelerinde maalesef neredeyse tüm partilerimiz sınıfta kalmaktadırlar. Düşünebiliyor musunuz demokrasilerde en tabii hak olan aday olma ve oy kullanma hemen her partimizin kongrelerinde öyle ya da böyle resmen engellenmektedir.

 

Bu konuda eski düşmanına katılarak tarih sahnesinden silinen Merhum Özal’ın ANAP’ını tebrik etmek lazım. Rahmetlinin cumhurbaşkanı olmasından sonra bir çok kongre geçiren ANAP’ta her kongrede birden fazla aday olurdu. Hatta Mesut Yilmaz her kongrede karşısına çıkan Yozgat milletvekili Lütfullah Kayalar'ın yanaklarını sıkardı!!

 

Milli Görüş’ün en önemli özelliği ise; bırakın genel kongreleri, il ve ilçe kongrelerinde bile her seçime tek bir adayla girilmesiydi. Bunun ilk istisnasını Abdullah Gül’ün Recai Kutan’a karşı Fazilet liderliği için aday olması oluşturdu. Hatırlarsanız o kongrede Gül’ü destekleyen Bülent Arınç konuşturulmamıştı.

 

CHP’de Deniz Baykal’ın belalısı olan Mustafa Sarıgül ve ekibine her kongrede yapılmayan kalmayınca ve sonunda partiden atılınca o da çare olarak yeni bir parti kurdu.

 

Ak Parti’de çıkardıkları milli görüş gömleğindeki en eleştirdikleri husus olan parti içi demokrasi yok ifadesini, şimdi kendileri aynen uyguluyor. Tayyip Beyin karşısına bırakın aday olmayı kazara il veya ilçe başkanlığına aday olur ve yine kazara seçilirseniz, kısa bir süre sonra genel merkez tarafından görevden alınıyrosunuz. En son İstanbul İl Başkanlığına Tayyip beye rağmen aday olan Metin Külünk'e karşı oluşturulan üst düzey baskıyı hatırlayın lütfen.

 

Dostlar, başta da dediğim gibi istisnasız bütün partilerimiz bu hususta sınıfta kalmışlardır. Demirel’in yasaklıyken TAPULU MALIMA GECEKONDU KONDURTMAM sözü boşuna değildir.

 

Hiç bir lider hayattayken kongre, dolayısıyla partisini kaybetmeyi istememektedir. Kaybettiklerinde de Rahşan Ecevit misalinde olduğu gibi 86 yaşında da olsa sıfırdan parti kurma yoluna gitmektedirler.

 

***

Kaderin bir cilvesi olarak 11 yıldır ABD’de yaşadığımdan; hemen her yazımda ister istemez ABD ile Türkiye’yı karşılaştırıyorum. Burada (ABD) gördüğüm güzel şeylerin aziz memleketimde olmasını arzuluyor, Türkiyede’ki muhteşem kültrümüzünde keşke burada olsa diye iç geçririyorum.

 

Size yine parti kongreleri ve aday adaylığı hakkında ABD’den örnekler vereceğim.

 

Türkiyedeki parti kongrelerinde adaylaar en son MHP örneğindeki gibi salona sokulmayarak otomatik oalrak elemine edilirken; ABD’de durum nasıl?

 

Herşeyden evvel ABD’de 50 eyalette senatör ve valilik için her eyalette ayrı ayrı kongreler yapılmaktadır. Bu kongrelere Türkiyedeki gibi sınırlı sayıda delege yerine 10 binlerle ifade edilen ve her il ve ilçeyi kapsayan delegeler iştirak etmektedirler.

 

Kongrede herkes özgürce aday olabilmekte ve delegeler AÇIK OY ile istediği adaya oy vermektedirler.

 

Şimdi dostlar söylermisiniz bana hangisi doğru? Hangisi gerçek demokrasilerde olması gereken? Hangisi tam, bağımsız ve özgür demokrasiyi ifade ediyor? Karar sizin.

 

Sık sık ABD’deki sistemi öven yazılar yazdığım için bazı kıymetli okuyucularım kızıyorlar bana.

 

Kıymetli okuyucularım, o zaman söyleyin koltuklarına çiviyle bağlı olan liderlerimize, işletsinler gerçek parti içi demokrasiyi, ve olursa kabul etsinler yenilgiyi, ben de şapka çıkartayım kendilerine.

 

Karşı kıyıdan hepinize kavgasız gürültüsüz kongreler dileğiyle

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4672 defa okunmuştur
Memet Çiçek Beye
Şafak
Sayın mehmet çiçek bey, keşke herşey slogan atmak kadar kolay olsaydı. Sloganlar, bağırışlar demokrasinin önünü tıkayanların arkasına gizlendiği duvarlar oldu ne yazık ki. istifa ediyorum, ettim, edeceğim diye maval okuyup sonra "güya ricalar üzerine (!)" geri dönen, kendi bakanını kameralar önünde tokatlayan, koruma polislerine silah çeken ve bunlara göz yuman liderler Türklük töresinde varmıdır? Allahın peygamberi bile istişare ile hareket etmiş, diktatör vari kararlardan kaçınmıştır. Türk milletinin kükreyip kendisine gelmesi lazım ama bu kükreme mazluma eziyet ve haksızlık için değil, demokrasinin önünü açmak için olmalıdır. Rehberimiz belli, metodu belli...
16 Kasım 2009 Pazartesi 13:21
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
beykozlu
memet çiçek
üç hilal islamiyeti temsil eder ayrı eden üç ayla demişler atalarımız dedelerimiz yeşil üç hilalı osmanlı bayragıla kazanmışlar türkler bozkurt demişler ülkü amaç yol gösteren ekmekdir atadır babadır ocakta sıcaklıkdır ülkü aşkı türk islamı bozkurt beykoz ülkü ocakları memet bozkurt kemal bozkurt mhp yardımlarından dolayı teşekür ederim
14 Kasım 2009 Cumartesi 12:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
abdyi örnek almakmı?
çeçen kızı esila
amerikada kongrelerdeki ŞEFFAFLIK ülkemde olsun isterdim,ama sadece bu;yoksa amerikanın hiçbir olgusunu ülkem örnek alsın istemem kemal bey.bizdeki kongrelerde herkes birbirinin bacağını çekiyor ne yazıkki.ama keşke sadece kongrelerde olsaydı diyeceğim.ellerinize sağlık .
13 Kasım 2009 Cuma 21:31
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bozkurt
memet çiçek
beykoz ovası bozkurtların yuvası erkonokon yurdun adı börteçine kurtun adı 40o sene turdun hadi cıkayı ey mızramız oylar mhp türklere bozkurt derler kemal dayımda mhp ya alah bismili rahmani rahim türk islam ülküsü kızıl elma 9 ışık en son ocak
13 Kasım 2009 Cuma 19:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Türkiyem
Cemil
Merhaba, Sanırım biz Türklerin en büyük zaafı eleştiriye gelemiyoruz.Yazıda bizim siyasetçilerimizin koltuk sevdasından vazgeçilmemesinden bahsediliyor ama biz bunu yine biz herşeyde üstün olmalıyıza çekiyor.Tabiki kendimize göre kültür ,töre gibi zenginliklerden dolayı üstünlüğümüz var bunlarla hepimiz övünüyoruz. Ama ABDE veya herhangi bir ülkede güzel şeyler varsa bizim eksik olduğumuz bunlara bakarak bunlar daha iyi nasıl yapıyoru araştırmak bize sanırım hiç birşey kaybettirmez.Ön yargılardan ve hırslardan uzak bir kafa yapısı dileğiyle. Hepinize Saygılar.
11 Kasım 2009 Çarşamba 23:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri