Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Tevafukun böylesi Patrick’le Görüştüm

12 Ekim 2010 Salı

Tevafukun böylesi Patrick’le Görüştüm

 

Sevgili okuyucular,

 

Bir önceki yazımda; Obama’nın iki yıl sonra yeniden seçilmesi, gelecek ay yapılacak vailik seçimlerinde Massacchusetts (MA) Valisi Deval Patrick’in yeniden seçilmesine bağlı demiştim.

Bu yazımı yazdıktan bir gün sonra güzel bir tevafuk olarak Pakistan’lı dostum Anwar Kazmi ‘yarın akşam Vali Deval Patrick Şahid Ahmed’in evine geliyor. Buyur sen de gel’ diye davet edince; tereddütsüz tamam dedim.

 

Kızım Nihal’i de alarak ertesi akşam denilen eve gittim. Bizim dışımızda diğer misafirlerin tamamı neredeyse Pakistan ve Hindistan’lı yüksek tahsilli (ABD’de doktorların çoğu Pakistan’lı dır ya da Pakistan’lıların çoğu doktordur) kimselerdi.

deval-ile-yeniden.jpg

 

Başkan Obama’nın Harvard Üniversitesi’nden sınıf arkadaşı olan Deval Patrick, mütevazi bir şekilde eve geldi ve evsahibinin takdiminden sonra ‘ Assalamu Alaykum’ diyerek sözlerine başladı. Az da olsa Arapça biliyorum diyerek kısaca Arapça da konuştu (Kendisi Sudan’da da bulunmuştur)

 

Demokrat’ların kalesi de dahil seçimde işlerinin kolay olmadığını söyledi. 4 yıllık valiliğinde Massacchusetts’deki müslümanlara verdiği desteğin devam edeceğini, MA’in ABD’nin lider eyaletlerinden biri olmaya kararlı olduğunu belirtti.

 

Deval Patrick yaklaşık 5 ay evvel ABD’nin en büyük camilerinden biri olan Boston’daki İslamic Society of Boston Cultural Center’i (www.isbcc.org) ziyaret etmiş, ilk kez bendenizin de aralarında olduğu MA’deki Müslüman liderleri makamında ağırlamış, ve yine ilk kez Müslüman danışman atamış, Ramazan Ayı’nda da MA deki diğer camiye (Sharon) iftara gitmiş ve dolayısıyla Müslümanların memnun olduğu bir lider. Rakipleri ise; Patrick’in bu yaptıklarını alenen eleşitiriyorlar ve camilerin daha sıkı denetim altına alınmalarını söylüyorlar.

 

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı gece de hemen yanı başında durduğum Vali Deval Patrick’e diğer Müslümanların da çok hoşuna giden bir sürpriz yaptım. 1974 senesinde mezun olduğı Lise albümünü Yahudi Hocasından (ki kendisi Robert Frost Foundation’un müdürüdür) ödünç alarak imzalattırdım ve ayrıca ABD’de basılan en uzun soluklu Müslüman iş adamlarının yer aldığı Green Pages Business Directory’i (İş Rehberi) takdim ettim.

 

governer-yeni.jpg

 

Her ikisine de çok memnun oldu Müslümanların ABD içinde ne kadar aktif olduklarının en büyük delili olarak Green Pages’i bizzat inceledi.

 

Bu güzel toplantıdan eve dönerken kendi kendime; Ey Yüce Rabbim; % 99 u Müslüman olan Türkiye’mizde bir başbakan makamında kanaat önderlerine iftar verdiği için görevinden oldu. O günden beri hiçbir başbakan bir daha bu tür iftarlara teşebbüs edemiyor. ABD’de ise; Clinton’un başkanlığından beri neredeyse 20 yıldır Beyaz Saray’da Müslüman liderlere başkanlar iftar veriyorlar. Valiler camilere gidiyor Bu nasıl iştir anlayabilmiş değilim diye düşünüp durdum.

 

Son olarak siz kıymetli okuyucularıma hatırlatmak isterim ki; ABD’de başkanlar genelde valilelerden seçilir. Obama, Kennedy’den sonra senatörlükten başkan seçilen ilk kişidir. Dolayısıyla ABD’de 50 vali kendisini potansiyel olarak başkan adayı görür hele de MA valisi.

 

Karşı kıyıdan hepinize selam ve saygılarımla.

 

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5774 defa okunmuştur
Super
Nigar Almanqizi
Kemal bey her zamanki kibi bu yazinizdada yenilik ve guzel bir haber Tebrik ederim
18 Ekim 2010 Pazartesi 14:37
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
harika
sevgili halan
canım kardeşim ve biricik nihal yiğenim ikinizide çok harika görüyorum bize petrik veya bu şu lazımmı ki biz bu kanallardan önce kendi adımıza hasbihal edelim güzeller güzeli kızım allah şansını açık etsin biricik kardeşim seninde yolun daim açık olsun hepinizi çok seviyorum petrik ,e selam nice diyaloglara ..............
17 Ekim 2010 Pazar 16:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
seni tebrik ediyorum
ismail demir
kemal arkadaşım senin böyle uzak ellerde olubda değerli insanlarla görüşüb müslüman ve türk olarak fikirlerini aktarmak bizleri memnun etmektedir seni tebrik ederim
15 Ekim 2010 Cuma 14:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Güzel bir hamle
Bahattin Karagöz
Tevafuk eseri yaptığınız ileriye yönelik bu güzel hamleden dolayı sizi tebrik eder, hayırlara ve başarılara vesile olmasını dilerim. Selam ve saygılarımla...
12 Ekim 2010 Salı 22:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
güzel
Pinar Kibar
Yapmis oldugunuz süpriz cok yerinde olmus Kemal agabey. Yazinin icerigi beni cok mutlu etti. Neden mi? Bir müslüman olarak sizin orada bulunmaniz cok güzel. Ve iyi bir imaj.
12 Ekim 2010 Salı 12:45
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri