Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Üçü Gitmeli Üçü Gelmeli

07 Mayıs 2010 Cuma

2002 Seçimleri Cumhuriyet tarihimizin en anlamlı seçimlerinden biridir. Zira iktidardaki üç parti (ANASOL M) hem cumhuriyet taihimizdeki en büyük ekonomik krizi çıkartmış, hem 28 Şubatçıların emir kulu olup istedikleri en önemli maddeyi (İHL’lerin orta kısmının kalkması ve katsayı zulmü) çıkartmış; birde kendi içlerinde ayrılarak (Hüsamettin Özkan ve ekibinin DSP’den ayrılması) daha fazla devam edemeyeceklerini anlayarak vaktinden çok erken seçime gitmişlerdir.

 

Seçimlerde bu üç parti deyim yerindeyse bir ŞOK yaşayarak üçü de meclis dışında kalmışlardır. ANAP artık tarihe karıştı, DSP de ömrünün sonlarında,

MHP ise dosta düşmana yıkılmadık ayaktayız diyor.

 

Ancak bir parti lideri düşününki;10 yıldır girdiği her seçimden sonra hata üstüne hata yapıyor. Siyasi intihar yapıyor ve buna rağmen hala ayakta kalabiliyorsa doğrusu tebrik etmek lazım.

1999 seçimlerinde hatırlarsanız

MHP DSP’nin ardında seçimi ikinci bitirmiş ve henüz hangi partinin hükümeti kuracağı belli değilken; MHP’nin lideri Bahçeli (DYP ve Fazilet Partisi için) onlar biraz dinlensin diyerek; daha işin başında kapıyı kapatmıştır. Oysa her iki partide ANAP’ı da alarak Bahçeli’nin başbakanlığında 4lü koalisyon önermişler, ancak Bahçeli resmen başbakanlığı istememiş ve Ecevit’i başbakanlığa taşıyarak; ülkeye en büyük maddi ve manevi krizin çıkmasına bizzat sebep olmuştur. Bilemiyoruz belki de Bahçeli’nin töresi!! böyle istiyordu.

 

2002 seçimlerindeki ağır yenilginin ardından istifa ettiğini bildiren Bahçeli; daha sonra dayanamamış ve yeniden geri gelmiştir. 2007’de belki de merhum Türkeş’in hatrına vatandaş yeniden

MHP’yi meclise taşımıştır. Hükümette ise bir önceki dönemde olduğu gibi Ak Parti vardır. Mecliste de CHP ve önce HADEP şimdi de BDP bulunmaktadır.

 

Ak Parti sevabı ve günahıyla 12 Eylülcülerin en büyük eseri !! olan 82 Anayasasını değiştirmek için gecesini gündüzüne katmıştır. Siyasi partilerin boynuna geçirilen en büyük ilmik olan parti kapatma yasası görüşülürken; siz ne düşünürsünüz? Bütün partiler milletvekilleri maaşı ve emekliliklerindeki gibi birlik beraber olsunlar di mi? Heyhat o da ne oylamaya katılmadıkları (veya MHP gibi red vererek) gibi; Ak Parti içindeki çürükleri ikna etmek için özel çalışma yapmışlar.

 

Sevgili okuyucular

 

2002 de bu aziz halk, bu köylü Mehmet Amca, bu Çoban Sülü (pardon Ahmet Emmi) bu bidon kafalı!! Seçmenler; DSP,

MHP ve ANAP’a tarihi ders verdi.

 

2007 de ise yine ANAP ve DYP cumhurbaşkanlığı seçiminde meclise girmeyerek tarihi hatayı yaptılar. Yine bu aziz halk her ikisini de tarihe gömdü.

 

2011 seçimi öncesinde ise; AK Parti dışında mecliste bulunan üç parti (

CHP, MHP ve BDP) Ak Parti 8 yıldır iktidarda olan ve bana göre en büyük icraatlarından biri olan anayasayı değiştirmek için uğraşırken; hiçbir gerekçeleri olmadan oylamaya katılmamakla, desteklememekle; siyasi intihar etmekteler.

 

Bana kalırsa bu aziz millet bu üç parti için yine bir iyilik düşünüyor. Vatandaş onlara diyecekki; kusura bakmayın kadromuz çok geniş ancak sahaya (meclise) ancak 4.5 parti gönderebiliyoruz. AK Parti’yi yine iktidar yapacaz, lakin 8 yıldır seviyesiz muhalefetten dolayı; Ak Partili vekiller sinir krizi geçirdiklerinden, bizde sizin üçünüzün yerine Saadet, BBP ve TDH’yi sahaya süreceğiz.

 

Bu üç parti (Saadet, BBP, TDH) tek başlarına seçime girerlerse, barajı aşamayacakları aşikar. Dolayısıyla hem kavga ve gürültüsüz bir meclis, ve hemde seviyeli bir muhalaefet için meclise girmeleri şart. Dolayısıyla üçününde ittifak yapması lazım. Aksi halde Ak Parti’yi ve meclisi ve dolayısıyla ülkemizi önümüzdeki dönem yine kaos ve sıkıntı beklemektedir.

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4556 defa okunmuştur
hep bir adım ilerde
hülya ekinci
ak parti yanlışıyla doğrusuyla gönüllere taht kurdu bir kere daha da ilerleyeceğini tahmin ediyorum diğerlerine diyecek bir söz bulamıyorum
11 Mayıs 2010 Salı 17:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bir yere gittiği yok
Kemal Bozkurt
Ahmet Bey, Sibel Hanım, Bir yere gitmiş değil. Sadece yazısı eskiyince otomatik oalrak aşağıya düşüyor. Bu bütün yazarlarımzı için geçerlidir. Sitemize ilginize tekrar teşekkür ediyoruz.
11 Mayıs 2010 Salı 17:23
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
sibel üresin i neden tasfiye ettiniz
ahmet güngör
Sibel üresin hanım neden artık yok açıkça doğruları yazdığı için mi? yoksa en çok okunan yazar olduğu için mi eğer o kişi gelmesse protesto adına sitenizi listemden siliyorum
11 Mayıs 2010 Salı 10:53
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
alternatif yok...
esra..
Kim ne derse desin su an akp ye alternatif bir parti yok..
09 Mayıs 2010 Pazar 22:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ömür Bey'e
nur
yok ben kimseye cevap yazmadım, yazıya yorum babında, milletin cevap verecek diye başlığı cevap diye attım sadece. kimse alınmasın.
09 Mayıs 2010 Pazar 18:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri