Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Zamanında Başlayıpta Biten İlk Müslüman Konferansı

20 Kasım 2010 Cumartesi

Zamanında Başlayıpta Biten İlk Müslüman Konferansı

 

ABD’de yaşamanın artısı da var eksisi de. Herşeyden önce onlarca değişik millete mensup insanları yakınen tanıma imkanınız var. Dolayısıyla sanki o ülkeye gitmiş gibi oluyorsunuz. Bunca senedir birçok değişik müslüman milletlerin organize ettiği yüzlerce programa iştirak ettim. Hepsinin tek bir özelliği var PROGRAMLAR ASLA VAKTİNDE BAŞLAMAZ VE DE VAKTİNDE BİTMEZ. Müslüman olmayan Amerikalıların da birçok toplantılarına iştirak ettim. Onlarında en büyük ortak özellikleri, programları mutlaka zamanında başlar ve biter.

 

Bayram öncesi katıldığım AMCC doğrusu beni şaşırttı. Birçok açıdan çok mutlu oldum. Herşeyden evvel bu önemli ve doldu dolu bir günlük konferans dakika bile aksamadan başladı ve tamamlandı.

 

tanvir-kemal.jpg

(Meşhur Hollwood artistlerinden Faran Tahir)

 

Konferans Amerikada’ki müslümanların helal işletmeler konusundaydı. Ancak katılanlar arasında azımsanmaycak kadar müslüman olmayan işadamları da vardı. Yine ilk defa bir konferansta izleyiciler twitter hesaplarından duyduklarını anında yazarak konferansa gelemeyenlere canlı yayın yapmış oldular.

 

Helal denilince ilk aklımıza gelen et ve gıda oluyor. Ancak bu konferansta öğrendikki; ekmekteki katkı maddelerinde bile domuz ürünleri kullanılıyormuş. Hakeza içtiğimiz suların yeraldığı plastik şişelerin başındaki kapaklarda da domuz ürünleri varmış. İşin garibi ABD'de ilk HALAL sertifikalı ekmeği üreten KOSTOS firması bir Yunanlı’ya ait. Yine Helal plastık ve kapak üretmek isteyen firma ise Rusya göçmeni bir Yahudi.

 

Dünyada 1.5 milyar ABD de ise 8-10 milyon müslüman ve çok büyük bir Pazar var. Bu pazarın farkına varan da ne yazıkki müslümanlardan ziyade yahudiler ve diğer milletler. Kuzey Amerika’nın en büyük et üreticisi Al-Safa (ismine bakınca tamam bizdendir diyoruz hemen Hacı Şakir sabununda olduğu gibi) Kanada'da bulunuyor ve sahibi bir Yahudi. Ancak AMCC konferansından sonra ABD’deki girişimciler bu Pazar bizim pazarımız, dolayısıyla bu pazarda biz yer almalıyız dediler.

 

Benim için çok faydalı geçen AMCC de Pepsi’nin ikinci adamının da Pakistan’lı bir Müslüman olduğunu öğrenmemiz hepimizi sevindirdi.

Yine Best Buy’ın Genel Müdürü’nün de Müslüman bir Lübnan’lı oluşu ABD’deki genç Müslüman girişimcilere ümit verdi.

 

oligvy-(2)-yeni.jpg

(Dünyaca meşhur Ogilvy Firmasının CEO suyla beraberiz)

 

Konferansta ayrıca Türk girişimcilerde vardı. Western Union’dan Ali Çınar, Zakat Foundation Batı Yakası Direktörü Murat Köse, Ebru TV, habername.com, Green Pages, Zaman Gazetesi ve daha nice ulusal ve uluslararası firmalar.

 

Konferansta hoşuma gien bir diğer hususta; genç girişimciler, yeni kurdukları ve kurmayı düşündükleri işletmeleri tecrübeli iş adamlarının hakemliğinde izleyicilerle paylaşmaları oldu. Ayrıca Hollwood’un meşhur artislerinden Pakistanlı Faran Tahir, ABD’nin en büyük Müslüman örgütü olan İSNA’nın Genel Sekreteri Safaa Zarzour görüştüklerimiz arasındaydı.

 

 safa-zarzoor.jpg

(İSNA Genel Sekreteri Safa Zarzour ve Zakat Foundation BY Direktörü Murat Köse)

 

Bendeniz önümüzdeki yılkı toplantıya şimdiden kaydımı yaptırdım. Bir aksilik olmazsa katılacağız inşaallah. Sizleride bekleriz efendim.

Alert icon
You need Adobe Flash Player to watch this video.
Download it from Adobe.
 
 

 

 

 

 

www.kemalbozkurt.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6544 defa okunmuştur
AMCC
Kemal Bozkurt
Fikret Bey, Yorumunuz için teşekkür ederim. Bendeniz konferanstaki gördüklerimi yazdım. İngilizce bildiğinizi tahmin ediyorum. AMCC ın sitesine girerek veya kendilerini bizzat arayarak daha deaylı bilgi alabilirisiniz. Selamlarımla
27 Kasım 2010 Cumartesi 04:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Birkac sorum var
Fikret
Kemal bey, gercekten su kapaginda, ekmek vs vs yerlerde de domuz urunleri, yoksa mis/MIS veya birileri kurnazliga yatip yeni ticari yol bulmayami calisiyor. Lutfen kaynak gosterebilirmisiniz?
25 Kasım 2010 Perşembe 08:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Aynen devam
Salim Yılmaz
Sevgili kardeşim bu yazın geçen magazin haberinden daha önemli.Bilmediğimiz birçok haberden haberdar oluyoruz.Yazıların devamını bekleriz.Selam ile....
22 Kasım 2010 Pazartesi 23:17
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Cok güzel bilgiler
Pinar Kibar
S.a Sevgili Kemal agabeyim, öncelikle kalemine saglik. Allah demanini nasip etsin insaallah. Konu cok önemli diye düsünüyorum, bir kac bilgi verdin ki, inan bilmiyordum. Ama su an biliyoruz. Bilenle bilmeyen bir olur mu bosuna dememisler. Eyvallah. ALlah razi olsun
22 Kasım 2010 Pazartesi 19:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri