Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lütfi AYHAN

Afrika da Açlık Dünya da Obezlik

12 Ağustos 2011 Cuma

 

            Her  Ramazandan önemli bir hatıra kalır hepimize. Bu yıl ki Ramazandan bizlere kalacak  hatıra ise galiba, Afrika, Somali, Açlık, Suriye  olacak.

            Eskiden (yani iletişimin bu kadar gelişmediği dönem) olsa ne Afrikadan haberimiz olurdu ne Kenya’ dan, ne de Somali’den . Şimdi öyle mi ya? Bizler, çeşit çeşit yiyeceğin bulunduğu, tertemiz bardaklarda, güzel cam sürahilerde, besberrak suların önümüzde arzı endam ettiği sofralarda iftarı beklerken, Kameralar, açlıktan karnı şişmiş, gözü çökmüş, susuzluktan rengi solmuş, burnu akmış,  halsizliklten ağlamaya bile dermanı kalmamış, gözüne konan sinekleri bile kovalamaktan aciz çocukların,  kadınların görüntülerini  gözümüzün içine, içine sokuyor. Bu görüntüler  ile birlikte artık o açlar, o susuzlar bizim komşumuz oluyor. Komşumuz sadece aç değil, aynı zamanda hasta, aynı zamanda susuz, aynı zamanda evsiz, barksız, yurtsuz…

            Bu görüntüleri, bu manzarayı çoğumuz ilk gördüğmüzde hemen nefsimiz devreye girer ve ;”Kim bilir hangi yanlışları yaptılar, hangi günahları işlediler de bu duruma geldiler…!” gibi düşünceleri getirir aklımıza. Halbuki zor duruma düşmek için illa bir yanlışlık yapmak şart değil. Peygamberimiz ve müslümanlar Mekke döneminde 3 yıla yakın amborgoya tabi tutulduklarında, aç ve susuz bırakıldıklarında bir yanlış mı yapmışlardı?? Hem diyelimki Afrikalılar bazı  yanlışlıklar ( tembellik, iç savaş, eğitimsizlik, hoşgörüsüzlük, cahillik…) neticesinde bu duruma düştüler. Bu gerçek bizim onlara el uzatmamızı engellemez. Bu hal onların imtihanı. Onların bu acıklı, bu zor hallerini gören bizlerin imtihanı ise çok farklı. “Yaptıklarını çekiyorlar, bana ne !” diyerek sorumluluğumuzdan kurtulamayız.

                Her şeyi bilen, her şeyi gören Allahü teâla Afrikalı insanların halini de biliyor, gelişmiş zengin ülkelerin israf içinde yüzen vatandaşlarının halini de. O Rahman, Rahim, Raüf, Gafür olan Allahü zülcelal   bizim içinde bulunduğumuz maddi manevi halimizi de görüyor. O, istese kimseye bırakmadan "OL!" der ve bitirir Afrikadaki açlığı kuraklığı. Bu halde, bu durumda da demek ki bir hikmet var.  

                  Dünya seyrediyor Afrikadaki  manzarayı. Zaten ilerlemiş! zengin devletlerin halkları,  bu insanları bu hale kendi atalarının  getirdiğini bildikleri için  görmezlikten geliyorlar bu acıyı . Afrikalı insanların hallerine bigane kalan sadece emperyalist,  sömürgeci Batılı Ülkeler mi? Hayır. Milyar dolarlarını ABD ve Avrupa ülkelerinde bekleten (bazen de batıran. Son krizde batan Brothers Bank da Suudların 600 milyar dolarının olduğu düşmüştü ajanslara)  Arap Şeyhleri de aynı aymazlık, aynı vurdum duymazlık içindeler. Japonyası, Almanyası, Rusyası farketmez bütün bir insanlık bu sefalete seyirci şimdi. Onların seyirci kalması, bunların israfları bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırıyor mu? Hayır. Bizde de israf diz boyu. Yemek yerken sofrada çocuklarınızın neler konuştuğuna bir bakın. Neleri beğenmiyorlar, ne kadar israf yapıyorlar izleyin. İğneyi kendimize de batıralım. Bizim israflarımızı başka bir yazıda ele alalım. 

                              TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

            Allaha şükür ülkemiz bu büyük drama yine seyirci kalmadı.  Devletiyle, milletiyle,  STK ları ile harekete geçti. Kızılay Başkanının açıklamalarını dinliyorum kendimden utanıyorum. Bir çok söz söyledi başkan. Ama benim dikkatimi şu karşılaştırmalar  çekti ;”  'Dünyada kendisini "Süper Güç" diye ilan eden ülke, evcil hayvanlara yılda 40 milyar Dolar harcıyor. Ben evcil hayvanların karşısında değilim. Emsal olsun diye söylüyorum. Dünyadaki insanlar kendilerini güzelleştirmek için salonlarda 160 milyar Dolar para harcıyor. Bu yüz tane Somali'yi  kurtaracak paradır. Herkesin oturup Somali'deki insanlık dramını tekrar düşünmesi gerekir…"

                  Güzelleşmek için harcanan para yüz somaliyi kurtarıyorsa, evcil hayvanlara harcanan para 25 Somali’yi kurtarıyorsa,  bir insan olarak,  bir müslüman olarak şunu sormak  vicdani görevimiz: "ABD deki köpekler mi  önemli Afrikadaki açlar mı? Afrikada çocuklar, İnsanlar açlıktan ölürken ruja, pudraya, rimele, evcil hayvanlara bu kadar  para harcamak ne kadar insani bir davranış? Afrikada insanlar susuzluktan,açlıktan  kırılırken,  gelişmiş ülkelerde Obezitenin artması bizleri huzursuz etmiyor mu?

             Vatandaş olarak yapcağımız bir kaç şey var; Dua etmek, israftan kaçınmak, bu seneki yardımlarımızı Afrikaya yönlendirmek. Rabbım dualarımızı ve yardımlarımızı kabul buyursun.

 

           

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4858 defa okunmuştur
UMREDE DE İSRAF
kazım
Biraz önce umreden gelen bir arkadaşı ziyaret ettim. beş yıldızlı otellerdeki israftan bahsetti. Emin olun o israf edilen nimetler Afrikaya gitse orayı abad eder. ABD, Avrupa...falan filan. Biz müslümanlar olarak arabıyla acemiyle türküyle kürdüyle israftan kurtulsak Aç insan susuz insan kalmaz. herkes kendi israfını bir gözden geçirsin Yoksa Açlıktan gözleri faltaşı gibi açılmış somalili çocuklar kıyamette yakamızı bırakmaz.
13 Ağustos 2011 Cumartesi 23:13
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
TÜRKİYE ZATEN YAPIYOR
ŞEVKİ
TÜRKİYE HALKI ZATEN YAPIYOR ELİNDEN GELENİ,AMERİKA VE TÜREVLERİ ZATEN SÖMÜRMÜŞLER Bİ DE YARDIM MI ETSİNLER?
13 Ağustos 2011 Cumartesi 15:16
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
SON GÜLEN İYİ GÜLER
yedidağınaslanı
Şimdi bizler gülüyor eğleniyoruz, Afrikadaki açlar ağlıyor ve ölüyor. Allah da ADİL. Bu işin bir de ahireti var.
12 Ağustos 2011 Cuma 15:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
:'(
insanlardan bir insan
Yazınız beni kendime getirdi, silkindim.. titredim.. teşekkürler efendim..
12 Ağustos 2011 Cuma 15:24
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bu taksimi kurt yapmaz
R. A
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa.... Bir tarafta yemekten, bir tarafta açlıktan ölenler. Rabbım Sen ERHAMÜRRAHİMSİN.
12 Ağustos 2011 Cuma 15:19
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri