Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lütfi AYHAN

Hoca Efendi Ve Başbakanımız Hangi Dershanelerde Okudular ?

26 Kasım 2013 Salı

                                     Bu satırları yazarken ( 23.11.2013 saat 12, 30) Mehtap Tv’de Hoca Efendinin bir sohbeti yayınlanıyor. Hoca Efendi yine her zaman olduğu gibi hüzünlü, içli, dokunaklı bir sohbet veriyor. Yine her zaman olduğu gibi şiirsel ve akıcı üslubu ile gönülleri coşturuyor. Efsunlu, esrarlı, etkili kelimeleri öyle güzel kullanıyor ki dinleyen herkesin sohbete meftun olmaması mümkün değil. Bunlara ek olarak okuduğu o çok nefis,  pek ahenkli ve çok derin anlamlı şiirler hem ruhları fethediyor, hem gönüllerde reyhanlar açtırıyor. Bunlara ilaveten döktüğü gözyaşları ile en katı, en karanlık vicdanlarda bile merhamet fidelerinin neşvü nema bulmasına rahlar açıyor. Üniversite yıllarımızda da Hoca Efendinin bu tesirli konuşmalarını dinleyen bizim nesil, bu sohbetlerle hem dini bilgilerimizi çoğaltmış hem de rikkatli bir kalbe sahip olma yolunda büyük adımlar atmıştık. Hoca Efendi’nin bir çok sohbetini dinledim, ama ÇİLE adlı konuşmasındaki edebiyatı, etkiyi ve şiirselliği unutamam.

         Başbakanımızı da çok dinledim. Dinlemeye de devam ediyorum. Herkes gibi ben de çok iyi hazırlanmış metinleri Başbakanımızın çok iyi okuduğunu o metinlere ses tonu, yerinde vurguları, jest ve mimikleri ile ayrı bir etki kazandırdığını görmekteyiz. Her televizyon konuşmasında, her miting de kendine güvenen, dosta cesaret, rakibe korku veren bir üslubu rahatlıkla kullandığını cümle âlem kabul ediyor.  Onun da konuşmaları çok etkili, pek tesirli. Yalnız Başbakanın hiçbir konuşması,  hiç bir söyleşisi “bu şarkı burada bitmez” adlı şiir albümündeki şiirleri kadar etkili değil. Nefis, hüzünlü, ağlatıcı bir müzik eşliğinde okunan mısralar insanın kalbine bir ok, gönlüne bir mızrak, vicdanına bir kama gibi saplanıyor.      Hele de,

 “o esrarlı yangına bu can nasıl dayandı, sahile vurdu kalbim su yandı kumda yandı…” diye başlayan ve ;

”…İlk defa böylesine tutuştu gökkuşağı. 
Renklerim siyah oldu ve siyahım da yandı. 
O'ndan başka ne varsa yandı, 
Yandık sen ve ben. 
O'nu göreyim diye, kıblegâhım da yandı…”

Diye biten Nurullah gencin “Beni Yakışına” adlı şiirdeki hüzün  ve esrardan  sadece  ızdırap suları ile yıkanmış, çile yağmurları ile yunmuş gönüller değil, kapkara bir vicdana, serapa taşla yüklü bir gönüle sahip olanlar bile nasibini alırlar.  

         Bu girişe ek olarak Hoca Efendinin ve Tayyip Erdoğan’ın bu dine, bu millete yaptıkları hizmetleri hatırladığımızda ( Başbakanın Türkiye yi baştanbaşa dönüştürmesi, ulaşımda, sağlıkta, iletişimde, eğitimde yapılan hizmetler. Rejimi vesayetlerden kurtarması… Hoca efendinin eğitimdeki başarıları. Dershane ve eğitim faaliyetlerinde, öğrencileri, sadece bilimle mücehhez kılma eylemi ile yetinmeyip onlara ahlaki davranışlarda kazandırması…)   hangisi aleyhine yazsam Allah katında millet nezdinde bir vebale sahip olacağımı düşünmekteyim. Her iki tarafta kendi bakış açısında haklı nedenlere sahipler. Fakat en son kararı ülkeyi yönetenler verir. Çünkü onların elindeki bilgiler daha çok ve onların bulunduğu konum daha üst bir yerlerde olduğu için görüş açıları daha geniştir. İşin bu tarafını uzattıkça uzatabiliriz. Konu ile ilgili birkaç örnek vermek gerekirse Sümerbank özelleşeceği zaman koparılan yaygarayı hatırlayın. Nereden giyineceğiz diyenler şimdi piyasaya bakıp herhalde kahkahalarla gülüyorlardır kendilerine. Hızlı tren Ankara –Konya, Eskişehir- Ankara arasındaki otobüs seferlerini yüzde seksen düşürdü. Otobüs firmaları hiç ses çıkardı mı?   İş her ne kadar Dershane meselesi gibi görünse de esas meselenin daha derinde olduğu ortaya çıkar. Türkiye’nin hem dış hem iç siyasetinde farklı konumlarda bulunma farklı bakış açılarına sahip olma meselsi bu mücadelenin asıl nedenini oluşturuyor. Aksi olsaydı Hükümetin dershanelere sunduğu fırsat çok büyüktü ve geri çevrilemeyecek imkanları içeriyordu. Bu işler böyle olur yani.Belirli bir süre sonra işler rayına oturur.              

                     Pekiyi bu iki başarılı insanın başarılarının temelinde yatan ana saik nedir? Kendi göklerinin en parlak yıldızları olmuş bu iki başarılı gönül ve siyaset adamı, Hoca Efendi ve Başbakanımız, bu zirveye tırmanırken yolları acaba hangi dershanelerden geçti? Bu tırmanışta bastıkları basamaklar arasında hangi dershane basamakları var? El cevap: (inşallah yanılmıyorumdur) Başarılı bu iki şahsiyetin ikisi de dershane görmemişlerdir. Hatta Hoca Efendi örgün eğitimden bile geçmemiştir. İlkokulu dışarıdan bitirmiş, eğitimini medresede tamamlamıştır. Burada akla gelen en önemli soru şu:  Hoca Efendi örgün eğitimin o öğütücü dişlileri arasına girseydi yine de böyle başarılı olabilir miydi? Tarihteki başarılı insanların büyük çoğunluğu halkın ekseriyetinden farklı bir hayat sürenler arasında çıkması acaba tesadüf mü?

              Diyeceğim o ki okumayı, üniversite eğitimi görmeyi bu kadar yüceltmek, erişilmez görmek, hayatın vazgeçilmezleri arasına koymak çok da gerçekçi bir yaklaşım değil. Buna bağlı olarak dershaneler meselesini de bu bağlamda büyük bir kavga sebebi yapmak hatta var oluş veya yok oluş nedeni gibi göstermek ne akla ne mantığa ne de din ve devletin ereklerine uygun bir davranış değildir. Tabi ortadaki kavganın nedeni sadece dershaneler ise bu tez geçerli. Çekişmenin bizim bilmediğimiz başka veçheleri varsa o iş başka. O zaman iş “anlasana mesele sadece dersane meselesi değil” e gelir ki bu durumda yazıp söylenecek şeyler tamamen başka bir hal alır.

         Başbakanımız Tayyip Erdoğan’ın bu ülke için yaptığı devrimler de ortada Hoca Efendi’nin yaptığı ve sonuçlandırdığı büyük çalışmalarda. Bu sebeple okyanusu geçip derede boğulmak istemiyorsak akıl dediğimiz, vicdan dediğimiz, adalet dediğimiz, denge dediğimiz, tarih dediğimiz unsurlardan ders çıkartmalı; bölgeye ve dünyaya yön verecek, gerçek adaleti sağlayacak, nizamı alem mefkuresini bayraklaştıracak çabalar içinde ter dökerken basit şahsi duyguların tesiri ile zirveye bir adım kala bu dava taşından omzumuzu çekersek bu taşın altında sadece biz değil bir tarih bir medeniyet bir ülke bir vatan da kalır.    

         Yazımı Türkiye’nin bu gergin ortamına bir yumuşama getirmesi dileği ile bir fıkra yazarak bitirmek istiyorum. Yıllar önce İstanbul’a gelmiş, çalışmış, çabalamış, hamallıktan atölye sahibi olmaya, atölyeden büyük firmaların maliki olmaya yükselmiş Temel,  emrinde çalıştırdığı onlarca prof. tan birinin ;” Temel Bey! İlk Okul diploman olmadığı halde bu kadar şirketin, bu kadar fabrikanın sahibisin. Ya bir de İlkokulu bitirseydin ne olurdun? ” Temel bu soruya duraksamadan cevap vermiş; “Köyümüzdeki ilkokulda müstahdem olurdum. Çünkü ben İstanbul’a köydeki okulumuza alınacak müstahdemlik sınavına ilkokul diplomam olmadığı için alınmadığıma kızarak geldim. Aksi halde, yani ilkokul diplomam olsaydı şimdi müstahdem olarak emekliliğime kaç gün kaldı, diye hesap yapan bir konumda bulunacaktım “ demiş.   

 

 

 

 

  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3108 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri