Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lütfi AYHAN

Ne Halifemiz Var Ne Sultanımız

29.11.2014 22:49

               Papanın Türkiye ziyaretine herkes farklı  zaviyelerden baktı. Kimisi Papanın dini kimliğine, kimisi papalığın  tarihteki İslam düşmanlığı rolüne, kimisi onu (güya) mütevaziliğine, kimisi de   dünyada gelişen İslama fobiye  bu ziyaret nedeni ile biraz olsun çare olur düşüncesi ile baktı.

                Bense Papanın  ziyaretine çok farklı bir pencereden bakıyorum. 1,5 Milyar Katoliğin direk,  bir o kadar protestan ve Ortadoksun da dolaylı manevi lideri olan bu insanın "çağdaş, ilerici, modern, gelişmiş, sanayileşmiş, zengin... Batıda" nasıl hürmet gördüğü, nasıl saygı duyulduğu meselesi. Halbuki Batının tarihine baktığımızda papalık halka büyük düşmanlık ve zulüm yapmış bir kurumdur.Dünya dönüyor diyenlere, dünya yuvarlak diyenlere engizisyon uygulayan kurumdur papalık. İnsanlara para ile cennetten arsa satanlardır papazlar, papalar. İnsanların günahlarını para ile affetme saçmalığını icad eden ve bu  saçmalığı elan devam ettiren kurumun adıdır papalık. Afaroz ve Endlüjans silahlarını halkın üzerine yıllarca sıkan insanlardır papazlar, papalar.  Tüm bu olumsuzluklara rağmen Avrupa, papaya da papalığada saygı duyar. Emperyalist Avrupanın en zengin kurumu ve en etkin devleti olan Papalık, bu gün bile Afrikayı, Uzak Doğuyu, Orta  Doğuyu sömüren zalimlere fetva vermeye devam ediyor.

                Bizler, Osmanlı ile başlayan ve Cumhuriyetle devam eden Batılılaşma serüveninde  şöyle büyük bir yanılgı yaşadık:" Avrupa bu hale, yani gelişmişliğe dine, din adamına, dini kurumlara uzak durarak, hata onlara düşmanlık yaparak  geldi..."  Bu büyük bir yanılgıydı. Cemil Meriçin deyimi ile, " Avrupa sağcısı ile, solcusu ile, ilericisi ile, gericisi ile, faşistiyle koministi ile HRİSTİYANDIR... " Bizler bu gerçeği ıskalayınca maalesef ne Batılı olabildik ne İslam  kalabildik.

                Osmanlıyı sürekli bölen Batı, kendisi devamlı birleşerek büyüdü. En son AB çatısı altında birleşen  devlet sayısı 28'e yükseldi.  Bu gerçek ortada iken aynı Batı, bizi (yani Osmanlıyı)  önce Türk, Arap, Boşnak, Arnavut diye böldü. Sonra Alevi - Sunni olgusu üzerinden büyük bir ayrışma yaşatmak için elinden geleni yaptı. Bu gün ise aynı  Batı, Kürdü, Türkden ayırmanın peşinde. Bunlar normal mi ? Evet. Kış kışlığını elbette yapacak. Önemli olan biz ne yapıyoruz. En basit bir farklılığa  tahammül edemiyor, etnik, mezhebi, coğrafi  farklılıkları zenginlik değil kavga nedeni sayıyoruz.

                Bize, Hilafeti, saltanatı, vakıfları kaldırtan, ve bu kurumların çağdışı, kötü, geri kurumlar olduğunu empoze den Batı,  iş kendisine gelince böyle bir şey yapmadı. Kiliseye dokunmadı.Papalığı baş tacı etti. Kral ve kraliçelerini bazen sembolik, bazen yönetimde ortak olarak yaşatmaya devam ettti.  Avrupanın bir çok ülkesinde halen krallar-krallık, kraliçeler-saray, papazlar-papalık   hem kurum olarak hem şahıs olarak  yaşamaya devam ediyorlar.

              Bize gelince,  Dünayayı 350 sene adalet ve dirayetle  idare eden Osmanlı Devletinin kurumları bir bir kaldırıldı. Hilafet, saltanat, evkaf vekaleti... Bunların başlıcaları. Osmanlı sülalesi, Osmanlı şeyhülislamı (Mustafa Sabri efendi)  yurt dışına sürüldü. Son yıllarını zorluklar içinde, sürgünde, acı ve yoksulluk içinde yaşadılar. Sarayları, malları, mülkleri  ve en önemlisi koskoca bir ülkenin sahibi olan insanlar açlık ve sefaletin en büyüğünü tattılar. Biz madem ki batılılaştık, mademki çağdaşlaştık, mademki modernleştik,  cumhuriyetimiz, demokrasimiz var...E nerde bizim Halifemiz, Padişahımız, sultanımız, şeyhulislamımız?  

         Not:    Bu yazıdan  benim saltanat istediğim sonucu  falan çıkarılmasın.Bizim gibi  gariban insanlar için cumhuriyet, saltanattan çok daha faydalı bir rejimdir. Çünkü bizler, (yani  padişah, kral, sultan soyundan olmayanlar) ancak cumhuriyet, demokrasi rejimi sayesinde yükselebiliriz.  Yalnız islam dünyasını bu günkü dağınıklığı, bu günkü perişanlığı HİLAFET in ne kadar elzem olduğunu göstermekte. 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3020 defa okunmuştur
halifen yok mu
yaşar inan
sen islamı din olarak kabül etmiyorsan bana ne.malifem yok demen için münafık olduğunu söylemen gerekmez. bu satırları yazman yeter.halifem yok demek yeryüzünde allahın mümin kulu yok demektir. ama var. onlar arasında sen yoksun o kadar
04 Aralık 2014 Perşembe 19:08
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri