Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Necmi ÇAVUŞOĞLU

Mini seçime mini yorum

15 Haziran 2009 Pazartesi
30 yerleşim yerinde 29 Mart 2009 tarihinde yapılan seçimler çeşitli sebeplerle iptal edilmişti.
7 Haziran 2009 tarihinde sekiz ilçe, yirmi iki beldede yenileme seçimleri yapıldı.
Seçim sonuçlarının belli olduğu saatlerde televizyon kanallarını dolaştım, sadece bir kanalda seçim ile ilgili yayına rastladım.
Medyanın önemli kısmı seçim sonuçlarını görmezden geldi.
Anket sonuçları üzerinde dahi günlerce yorum yapan büyük medya, 88 bin seçmenin oy kullandığı, bu seçimin sonuçlarını önemsemedi. Tahlil etmedi, yorumlamadı, anlaşılan sonuçlar istedikleri gibi olmayınca yok saydılar.

Eğer AKP 29 Martta aldığı %38lik oy oranının bir puan altına düşmüş olsaydı, eminim haber kanallarının hepsi normal yayın akışlarını kesip seçim sonuçlarını konuşuyor olurdu.
29 Mart seçimlerinden sonra yaptıkları değerlendirmelere atıfta bulunarak, yaptıkları değerlendirmelerin doğrulandığını sevine sevine anlatırlardı.

“Oy kaybı sürüyor, halk AKPyi siliyor” vb yorumlar dinleyecektik. Ama hiçbiri olmadı. Seçim değerlendirmesi yapma yüzünü bulamadılar, çünkü iki ay gibi kısa bir zaman önce söylediklerini halk unutmuş değil. Dolayısıyla ne kadar isabetsiz yorum yaptıklarını, hatta bunları yönlendirme maksatlı nasıl manipüle ettiklerini halk anlayacaktı
Tabi AKPnin açık ara önde çıkmasına rağmen, seçimi kaybettiğine inanan ve inandırmaya çalışanlar da var.
İşte size bu istikamette değerlendirme yapan bir yazardan mini bir alıntı:

“22 Temmuz’dan beri hissedilen AKP’nin kan kaybı gözle görülür şekilde devam ediyor. Sokaktaki vatandaştan her ikisinden birinin AKP’ye oy verdiği günler alınan sonuçlara bakacak olursanız çoktan mazi olmuş. CHP ise 29 Mart yerel seçimlerinde yakalamış olduğu başarıyı sürdürmeye devam ediyor.”

İşte AKP ve CHP’nin aldıkları oylar ve yüzdeleri:

AKP aldığı oy: 30936, yüzdesi: 42.156
CHP aldığı oy: 10519, yüzdesi: 14.334

Bu tabloya bakarak böyle yorum yapmak!

Bu zorlama yorum, en hafif deyimle gülünç. 29 Martta %38, 7 Haziranda %42 oy almış bir parti kan kaybetmiş.
Cumhuriyet halk partisi ise yükselişte!
Cumhuriyet halk partisine nerdeyse bütün özgürlüklere karşı durduğu, geleceğe dönük bir vizyonu olmadığı halde, kim, niye oy verir anlayamıyorum ya, neyse asıl konumuz bu değil.
Saadet partisinin aldığı oylarda ki artışta kayda değer. Gelecek seçimler bize ilerisi için daha iyi değerlendirme imkanı sunar sanırım.
Özetlersek,
29 Mart seçimlerinden kısa bir süre sonra yapılan yenileme seçim sonuçları seçmen eğilimlerindeki değişikliği göstermesi bakımından önemliydi. İlçe seçimleri çekişmeli geçti.
AKP karşısında diğer partiler kimi yerlerde seçim çalışmalarını çok ciddi sürdürdüler. Buna rağmen AKP oylarını artıran taraf oldu. Halk bir kez daha AKP ile yola devam dedi. Öyle anlaşılıyor ki seçmenin siyasi eğilimlerinde henüz bir değişiklik yok.


Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3166 defa okunmuştur
bence...2
murat başaran
sayın çavuşoğlu gelin bi beyin fırtınası yapalım.akp 29 martta neden &38 aldı.hemen şunu söyleyeyim tek sebebi samimi olmayışlarıdır.insanları umursamadılar koltklarını ceplerini fazlaca düşündüler.kartalı kaybetti akp tuzlayı son anda kazandı,urfa da halka hakaretin cezasını ağır ödedi.akp bunlardan dolayı düşüşte ve bu süreç devam edeceğe benziyor.yazılarınızda başarılar diliyorum kolay gelsin mürekkep yalamış insanlara ihtiyaç var bu memleke
17 Haziran 2009 Çarşamba 20:33
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bence..
murat başaran
sayın çavuşoğlu yazılarınızı takip ediyorum ve beyendiğimi söylersem yalan olmaz herhalde.bu yazınıza bi göz attım ve düşündümkü doğru olabilirmi ama ddimki kendi kendime bi eksiklik var.seçimin yapıldığı belde,ilçelere bi bakılsa bu yerlerde akp ağırlığı hemen farkedlir.buralarda seçim iptallerinin sebeblerinin %80 chpnin gereksiz ve ısrarcı itirazlarıdır.ve yüksek seşiç kurullarındaki chp yanlısı görevlilerin etkisidir.bu yüzden bu yazınıza bundan
17 Haziran 2009 Çarşamba 20:30
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Öyle degil öyle degil
Hüsnü Ünlü
Bu AKP ile CHP nin durumu memlekette karar kilinmis bir durum degil bence. Oyun disarida tezgehlanmis gibi sanki. Belli odaklar aynen abd de oldugu gibi bir sagci bir de solcu kabul edilecek iki tarafi destekleyip mali götürecekler. Bizim gariban memleketli de AKPliler namazli niyazli diye aldanmaya devam edecekler. Oyunu büyük farketmek lazim yoksa TC kendine birakilack kadar basit bir memleket degil sözü size ulasmadimi genc_thamade arkadasim. Sygilar.
17 Haziran 2009 Çarşamba 13:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Öyle Hüsnü Bey Öyle
Genc_thamade
2 kaç günlük mazisi var bu partinin adaylarının bir çoğunu kim tanıyor? körü körüne bağlanmış derler yerel seçimlerde tanımadığı adama oy ata kişiye. bunun içinde yerel seçim sonucunda akp oy kaybetti demek bence biraz anlamsız geliyor. Gelelim chp gerçeğine necmi beye katılmamak mümkün değil bu konuda insanlar neye göre oy kullanıyorlar anlamıs değilim bu kadar vasat bir muhalefet partisi görmüşmüdür acaba şu ana kadar t.c cumhuriyeti sormadan gecemey
16 Haziran 2009 Salı 18:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Öyle Hüsnü Bey Öyle
Genc_thamade
3 Belki bir chp li görürde cevap verir neden chp ye oy verdiğini diyerek sormak istiyorum buradan Saygılar…
16 Haziran 2009 Salı 18:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri