Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Necmi ÇAVUŞOĞLU

Türkiye Azerbaycan iki Can

24 Ekim 2009 Cumartesi
14 Ekimde Bursa da oynanan Türkiye-Ermenistan futbol karşılaşması Azerbaycan ile aramızda bayrak krizine yol açtı. Azerbaycan bayraklarının Fifa’nın kararıyla stadyuma alınmaması üzerine Azerbaycan, Türkiye büyükelçiliğine bağlı din hizmetleri müşavirliği önündeki Türk bayrağını indirmiş. Diplomatik dokunulmazlığı olan bir yerdeki bayrağı indirmesi nedeniyle Türkiye Azerbaycan’a nota verdi. Olay bu kadarla sınırlı değil, başka yerlerdeki Türk bayrakları da indirilmiş!
Ortada Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Azerbaycan bayrağına yaptığı bir haksızlık yok. Bu kendini bilmez birtakım kışkırtıcıların yapmış oldukları yanlış bir eylem. Kışkırtmanın amacı zaten iki kardeş devleti birbirinden uzaklaştırmak! Azerbaycanın bu oyuna gelip, Azerbaycan’ın kurtuluşu için can veren askerlerin yattığı şehitlikteki Türk bayrağını indirmesi olacak iş mi? Bizim için Azeri bayrağı kendi bayrağımızla eş değerdedir ona el uzatmayız, el uzatanlara da gereken dersi veririz. Azerbaycan’dan da Aynı şekilde davranmasını bekleriz. Tarihte olduğu gibi!
Sırmalar sarsam koluna
inciler dizsem yoluna
Fırtınalar dursun yana
Yol ver Türk’ün bayrağına.
Ayrı düştüm dost elinden
Yıllar var ki çarpar sinem
Vefalı Türk geldi yine
Selam Türk’ün bayrağına.
Bir zamanlar böyle sevinçle karşılanan, adına şiirler yazılan Türk bayrağı, nasıl indirilebildi?
Türkiye ile Azerbaycan çok güçlü bağlarla birbirine bağlı iki kardeş devlet. Bu iki devlet arasında hiç yoktan krizler yaşanıyor. Türkiye'nin Ermenistan'la protokol imzalamasını bir türlü sindiremeyen Azerbaycan kriz üzerine kriz çıkarıyor. Bu protokoller biz Türklerin içine sindi mi zannediyorsunuz…
Türkiye’nin kendilerine yamuk yaptığını düşünen Azerbaycan, tutumu sertleştirip daha büyük yanlış yapmamalı. Telafisi imkânsız yaralar açmamalı. Gönül kırmamalı!
Ha Türkiye’den uzaklaşma fırsatı olarak görüp krizi bilerek büyütüyorlarsa, bahane arıyorsa kendileri bilir. Vefalı Türk, vefalı dost ”artık” bana lazım değilsin demek istiyorlarsa başka! Unutmayın Türkiye kötü gün dostudur. Kötü gün dostlarını, bana sorarsanız el üstünde tutmak gerekir.
Yanlış algılamalar düzeltilmeli, İlişkileri normalleştirme konusunda herkes üzerine düşeni yapmalı. Bu işte Türkiye haklı, Azerbaycan suçlu ya da Türkiye Azerbaycan’ın güvenini sarstı gibi çözüme faydası olmayacak sözleri bir yana bırakalım, iki ülke ilişkilerini güçlendirmeye çalışalım. İki ülke arasında güveni yeniden tesis etmeye gayret edelim.
Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin bozulması kime ne fayda sağlar? Hele Azerbaycan’a hiç sağlamaz.
Komşularıyla sorunları bitirmeye çalışırken, kardeş ülkelerin arasını açmaya çalışanların oyununa gelmeyelim.
Türkiye ve Azerbaycan akılla hareket etmeli
Boğuştukları yeterince problemleri var.
Hiç yoktan sorun üretmenin âlemi yok.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4182 defa okunmuştur
Hangi Kardeş ?
veysel eser
Dostluğu Allah için olmayanın dostu, her ân ondan gelecek tehlikelere mâruzdur. Kardeşlik menfaat ilişkisi içinde olmaz, sen bunu yaptın bende bunu yaparım diyendende kardeş olmaz. ama bunu söyleyincede köy aramaya başlar insan.
27 Ekim 2009 Salı 16:21
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kriz..
ahmet gürses
sayın çavuşoğlu yazınız gayet dolu ve doğru.ama ben bayrak krizinde hükümetimizin suçlu olduğunu düşünmekteyim.yani ülkemizde oynanacak bir maçta kendi stadımıza kimin bayrağını sokacağımıza fifamı müsaade edecek.ben bunu acizlik olarak görüyorum.birde azerilere eleştirmek lazım;çok milliyetçiler yani hemen misilleme yapıyorlar yani bize türkiyeye yani çocuk gibi.tememnimiz bu saçma sapan krizlerin olmamasıdır.saygılar...
24 Ekim 2009 Cumartesi 23:27
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri