Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Neslihan ARICI

AYNALARLA BARIŞALIM !!!

18 Ekim 2010 Pazartesi

Bu yine bende kim aynada bakıştığım
Yeni ben benliğim kendimle tanıştığım… (Tarkan)

Aynalar, bakmayın yüzüme dik dik;
İşte yakalandık, kelepçelendik!
Çıktınız umulmaz anda karşıma,
Başımın tokmağı indi başıma….(Necip Fazıl Kısakürek)

Her gün en azından bir kere aynaya bakıyoruz. Saçım oldu mu, kıyafetim yakışmış mı, kravatım düzgün mü vs vs.. Bakarken ruh halimize göre bazen  kendimizi çirkin bazen de çok güzel buluyoruz. Güzel ya da çirkin bulduğumuz aynadaki kişi gerçekten kendimiz miyiz? Ve sadece etrafımızda her sabah baktığımız aynalar mı var?

 Ben !!!! Beni oluşturan karakterim, bedenim, zihnim, davranışlarım, ruhum ve beni oluşturan her parçam ve aynalar. Sabah aynada gördüğüm benim hangi parçam? Bedenim mi, ruhum mu, zihnim mi, karakterim mi, yoksa hepsinin toplamı ben mi, yoksa hiç biri mi? Herkesin hepsinin toplamı ben dediğini duyar gibiyim. Hepsinin toplamı ben ise peki neden markalı giyindiğimizde, makyaj yaptığımızda, güzel pahalı kokular sıktığımızda; kendimizi pijamalı ve salaş halimizden daha güzel buluyoruz. Değişen hangi benimiz? Benimiz mi yoksa benimizi tanımlamadığımız benimiz dışındaki maddi nesneler mi? Pahalı kıyafet, sürülen güzel koku…O zaman aynada ki kim ? Ben aynaya baktığımda neden bedenim, zihnim, davranışlarım, ruhum, ve beni oluşturan her parçam ile temas edemiyorum.

Temas edemiyoruz çünkü ihtiyaçlarımızın, ne istediğimizin, yaşam enerjimizin farkında değiliz. Kısacası kendimize saydam, şeffaf değiliz. Şeffaf olmadığımız için beni giydiğimiz kıyafetle, sahip olduğumuz işle, aldığımız diploma ile ya da temas ettiğimizi düşündüğümüz kişilik özelliklerimizle tanımlıyoruz. Temas ettiğimiz kişilik özelliklerimiz diyorum çünkü benimizi tanımladığımız bizim dışımızdaki maddi nesneler o kadar çok ki, temas ettiğimiz kişilik özelliklerimiz acaba bizim mi?

Peki kendi ile temas etmeyen ve şeffaf olmayan benimiz neler yapıyor.? Kendimizi çok özel, farklı ayrıcalıklı hissediyoruz ve hissetmek istiyoruz. Sırada beklemek istemiyoruz, en iyi hizmeti almak istiyoruz, en hızlı şekilde çok para kazanmak istiyoruz, kazık atılmak istemiyoruz, aldatılmak istemiyoruz vs vs. Bütün bunlar olmadığında öfkeleniyoruz, hatta öfke patlamaları yaşıyoruz. Kısacası kendi narsissizimizi şişiriyoruz ve patlamasını veya patlatılmasını istemiyoruz. Narsistik bizler her yerde.. Sadece sabah baktığı aynalara bakan BEN!!!

Oysa narsisimiz patlasa benimizi ve benimizi oluşturan parçaları göreceğimiz ve bakacağımız aynalar her yerde, her kişide, her şeyde. Herkes bize ayna beni tanıtmaya. Ayşe’de olan cömertlik Fatma’nın cömertliğinle tanışması için; Fatmada’ki merhamet Ayşe’nin merhametinle tanışması için var. Ama etrafta kendinle saydamlaşmamış insanlar olursa biz birbirimize nasıl ayna olacağız? Bunun için ilk önce kendimiz saydamlaşmaya başlayalım ki diğerlerinin saydamlaşması ve onlardaki parçalarımızı tanıyalım. En azından her sabah aynaya baktığımızda kıyafetimize saçımıza değil de BEN’ e ve BENİ oluşturan parçalara bakmaya çalışalım. Necip Fazıl  Kısakürek’in  ve Tarkan’ın dediği gibi kendimizle acı da olsa tanışalım..

Bu yine bende kim aynada bakıştığım
Yeni ben benliğim kendimle tanıştığım… (Tarkan)

Aynalar, bakmayın yüzüme dik dik;
İşte yakalandık, kelepçelendik!
Çıktınız umulmaz anda karşıma,
Başımın tokmağı indi başıma….(Necip Fazıl Kısakürek

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7402 defa okunmuştur
geri bildirim :)
Neslihan Arıcı
Ben yazar, şair değilim. Keşke olma yolunda olsam. Türkçemde kıttır. Amacım bir klinik psikolog olarak bütün duyumlarımla hissettiklerimi çok da derinlere inmeden ve halk dili ile sunabilmek. Tabi ki bunda hatalarım var. Şimdiden affola. Ama beni takip ettiğiniz, eleştiriler ve öneriler getirdiğiniz için hepinize müteşşekirim. Her türlü öğrenmeye açığım. Evet yazımda popüler şarkılar ve ölümsüz şairlerin eserlerinden bölümler olabiliyor ve ayn kefede gibi algılanabilir. Amacım sadece her birinde biz varız, parçalarımız var. Önemli olan bu parçaları birleştirmek .Tabi ben birleştirken hep sorular soruyorum. Bu da benim tarzım. Belki meraklı olup çok soru sormamla alakalı.Selam ile
05 Aralık 2010 Pazar 18:20
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ayn'a...
E.Ş.
Merhabalar Neslihan hanım. Nasıl, neden ve hangi vesileyle yazılarınıza rast geldim bilmiyorum, ama 3 yazınızı da okudum. Yazı dilinizi, her ne kadar daha deruni olsaydı daha evlâ olurdu dediğim temalar dışında ilgi duydum, gayretiniz cümle aralsrında seziliyor. "Aynalarla barışalım" yazınızdaki im'lemelere dair üç beş kelam etmek arzusu ile yazmam gerekirse; "aynalarla barışalım" yazınızda "Temas edemiyoruz " ifadeniz muhayyyilemi, insanın da bir ayna olduğu gerçeğine götürdü. Kendisine bakamayan bir ayna...Gözlerini bilen ama göremeyen bir ayna. Çerçevesi üzerine yapışık derisi olan bir ayna. İsyanlı sükut diyen, âh diyen, sabr diyen bir ayna... Bu bâbta, bu aynalardan bir ayna olarak, ayna yazınıza ayna tutmak maksadı ile size bir köşe yazımı gönderiyor, baki muhabbetlerimi sunuyorum. Selam ve dua ile. E.Ş. (Şair) http://www.kirsehir24.com/yazar/865/Emre-simsek/Haddini-Asan-sey-Ziddina-Doner
23 Kasım 2010 Salı 10:21
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ismet özel sevgisi (!)
misafir
ismet beyin şiir başlıkları ile yorumlarınız arasındaki rabıtasız oranı anlamamak güç değilken bu zorlamalar niyedir onu çözmüş değilim...gerek yok yani :) ismet bey ayrıdır, şiirleri ayrıdır, neslihan hanımla muhabbetiniz ap-ayrıdır...e, bu kadar ayrı'dan da bir şiir çıkar ne dersiniz :)
23 Kasım 2010 Salı 10:04
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ils sont eux
Arnold Layne
gururuma gurur eklendi, klinik psikolog bir yazarla aynı sınıfta öss'ye hazırlanmış olmaktan:)hayatım fena sayılmaz; inişler, çıkışlar, düz bir adamın hayatı nasıl olursa, düz bir adam olarak benim hayatım da öyle.insanların duygu ve düşüncelerine dokunma çaban bence önemli.umarım çaban maksadına ulaşır.sanırım yeni yazın yayınlanmış.ben onu bi okuyayım hele.
15 Kasım 2010 Pazartesi 18:10
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
:D
Neslihan Arıcı
Adını bilmemek kötü oldu :( ama galiba dershaneden bir kişisin :) mahmut hoca dershanedeydi :) Hayatımdan memnunum :) yazardan çok klinik psikologla tanıştın :))) Yazarlıkla pek alakam yok esasında :S sadece insanların duygularına ve düşüncelerine dokunmak amacım . umarım senin de hayatın iyidir.
15 Kasım 2010 Pazartesi 07:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri