Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nigar ALMANGIZI

Avrupa'nın Ermeni sevgisi…

20 Mayıs 2011 Cuma

Almanya'nın Düsseldorf kentinde "Eurovision-2011" şarkı yarışması yapıldı. Galip Azerbaycan ve Türk dünyası oldu. O günden bu yana , Azerbaycan ve Türkiye'de insanlar bu zaferin sevincini yaşıyor. Türk dünyasının önemli simalarının bir zamanlar söyledikleri "sevinciniz sevincimiz, kederiniz acımız", "Bir millet, iki devlet" sözlerine şüphe ile bakanların arzularını bu yarışmanın sonu altüst etti.

Ben meslektaşlarıma farklı olarak, Nigar’la Eldar’ın o sahneye tüm dünyanın gözü önünde Türkiye'nin bayrağıyla çıkmalarından söz etmeyeceğim. Çünkü bunda olağanüstü bir durum görmüyorum. Zira  biz aynı milletiz, biz de Türküz…(Türkiye bizim için Azerbaycan kadar azizdir.belki bu cümleye gerek yok) Bu yüzden, her hangi bir politik jest yapılmadı, her şey olması gerektiği gibi oldu. Doğrudur, bizim düşmanlarımız buna sevinmiyor. Ama itiraf etmeliyiz ki, bu hareket bizlerin birlik ve beraberliğinden başka bir şey değildi. Yani, bir kardeş finale çıkamasada,  diğer kardeş O’nu yalnız bırakmadı. Sır değil, Türk bir olunca daha büyük oluyor. Bu yarışma bir daha bunu ispat etti. Azerbaycan ve Türkiye bayrakları önünde  bir kez daha eğilerek bu konuyla ilgili daha fazla yazmıyorum.

Artık "Eurovision-2012" hazırlıklarına başlandı. Böyle bir yarışmanın galibi olduğumuz için, nasıl derler, çok mutluyum. Damarında Türk kanı taşıyan herkes gibi, ben de bu başarıda emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Ve bu yarışmanın benim için karanlık kalan taraflarından söz etmek istiyorum.

Avrupa'nın bize ve Türk dünyasına, özellikle müslüman alemine olan münasebetini iyi biliyoruz.  Geçen hafta Avrupa Parlamentosu Azerbaycan'la ilgili kararı, bu devletlerin üst yönetiminin bize olan tutumunu açıkça ortaya koyuyor. Dolayısıyla, bizim başarımızın böyle kolay tanınmasına şüphelerim var. Parlamentoda milletvekillerinden birinin  Eurovision ‘da Azerbaycan zaferiyle ilgili görüşü oldukça çarpıcıydı.

 

Milletvekilinin  “sıradan Avrupalılar politikacılardan farklı olarak, adaleti daha iyi görüyor ve değerlendiriyor”söylemine ben de  katılıyorum. Avrupalıların, özellikle bu ülkelerde yaşayan Türkiye ve Azerbaycan diasporasının bizim yarışmacılara sms’le  oy göndermesi inkar edilemez. Ama eminim ki, her şeyi siyasileştiren Avrupa bu yarışmayı da istediği tarafa çekebilirdi. Okuyucum düşünebilir, acaba ne oldu ki, Avrupa buna göz yumdu?

Aslında Avrupa meseleye bizim düşündüğümüz gibi göz yummadı. Tam aksine, buradan kazanacaklarını düşündü. Avrupa,  kendi ekonomik ve siyasi çıkarlarını bazı gruplara ve medya kuruluşlarına empoze etti. Ve Azerbaycan’ın Eurovision’da zafer kazanmasına belki de bir ölçüde izin verildi..

 

 

 

Bu tezimdeki en can alıcı nokta ise Ermeni faktörüdür.Bana göre  Avrupa bunu baştan hesapladı. Ermenistan’ın bu yıl finale çıkmasına izin verilmedi. Oysa, Ermenistan bizimle aynı yılda bu yarışmaya katıldı. Her yıl bizi nasıl derler kafa kafaya takip etti. Bu yıl ise, finale bile çıkamadı. Bunun nedeni gelecek yıl Ermenistan'a yapılacak yatırımla ilgilidir.

 

 Ermenistan 2011 ‘de önce saf dışı bırakıldı, 2012 de Ermenistan’a verilecek birinciliğin alt yapısı oluşturuldu. Yani yasal bir zemin hazırlanmaya çalışıldı.

 

 Okur tereddüt edebilir. Ama, kanaatimce, bunda tereddüte yer yok.. Ermenistan'ın seneye Bakü'ye gelip gelmeyeceği ile ilgili başlatılan  dedikodular  bütünüyle  hesaplanmış bir oyundur.

 

Hedef, dünyada ilgiyi yeniden Ermenilere yönlendirmek.

 

Bunun için  yarışmaya çeyrek kala  dünyanın çok önemli medya kuruluşlarında bu  şov içerikli proglamlar hazırlanacak. Bol bol Eurovision için Ermenistan propagandası yapılacak. Eminim Ermenistan bu yarışmaya katılacak.. Bakü'deki prestijli yarışmanın galibi olarak Erivan'a dönecek. İnşallah, ben kendi düşüncelerimde yanılmış olurum. Ama Türkiye Türklerinin dediği gibi fikrimdə kalıyor ve altını çiziyorum. Avrupa politikada olduğu gibi, güzel sanatlarda da  Ermenistan'a destek olacak. Nitekim, bu yarışmaya katıldıkları günden bu yana, hep Ermenistan'ın arkasında  olmuşlardı.

 

Belki bazı insanlar, Ermenistan'ın böyle bir saygın yarışmayı geçirme imkanlarına sahip olmadığını ispata çalışabilir.. Ama kesinlikle söyleyebilirim ki, bu mümkün değil. Bu yarışmaya katılan herkesin iddiası vardır. Ve zenginine, fakirine bakılmaksızın, tüm katılımcı devletler birincilikte iddialı olurlar. Bu da onların(Ermenilerin) kazanması durumunda yarışmayı ülkelerinde yapma gücüne sahip olacakları anlamına gelir. Gerek Rusya, gerek Avrupa ülkeleri bütün imkanlarını ortaya koyarak bu yarışmanın Bakü'deki, ya da başka ülkelerdeki gibi olmasa da, Erivan’da yapılmasını sağlayabilir. Hatta ellerindeki medya kuruluşları vasıtasıyla, Ermenistan'ın bizim tarafımızdan abluka altına alındığını, ekonomik açıdan zayıfladığını dünyaya duyuracaklar. Bence, bizim medya bu konuya dikkat ayırmalı. Bu çok önemlidir. Bugün için inandırıcı olmasa da, yarın bunun zararını görebiliriz. Tabii ki, bunda en büyük görev devlete değil medyaya düşüyor. Medya, Artistlik yapan Ermenistan ve yönetmenlik yapan Avrupa'nın oyununu bozmalıdır.

Napolyon ne demiş , bir kalemin yaptığını, bir ordu bile yapamaz. 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4824 defa okunmuştur
Eurovision 2011
Oguz Atsız
Çok haklısınız,çünkü çok yakın zamanda Karabag'ın işgaline ve Hocalı'da yaşanan kanlı soykırıma seyirci kalan hatta destek de veren Avrupanın bu olayı gündemine bile almazken Eurovision-2011 de Azerbaycana destek vermeleri gerçekten düşündü...rücü.Bana göre Avrupa Eurovision-2012 de bir taşla 2 kuş vurmak istiyor şu şekilde; geçmişte yapılan vahşete ragmen Ermenistan'nın Bakudeki yarışmaya katılarak bu sayede çok azda olsa Azeri gençler arasında Ermenilere karşı ılımlı bakan bir kamuoyu yaratmak diger taraftanda Ermenistan'nın bu yarışmayı kazanmasını saglayarak sizin de belirttiginiz gibi basın-yayın yoluyla Ermenistan üzerinde Türkiye ile Azerbaycanın sözde tecrit ve ambargo politikasının bu ülke üzerinde yarattıgı olumsuzlukları dünyaya lanse etmek ve bizleri bu konuda ve karabag politikasında taviz vermeye zorlamak
25 Mayıs 2011 Çarşamba 22:31
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
teskilatci ben deyilim
NIgar Almanqizi
Cezmi bey yarisma Turkviziyon yada Mwselmanviziyon diyil Eurovisiondur. Bende teskilatci deyilim. Sarkini da Turkiyenin Azerbaycanin ingilisce okumasi bana baqli olmadiqindan malesef sorunuza istediyiniz cevabi veremem
22 Mayıs 2011 Pazar 15:56
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kültürümüz de yozlaşmıyor mu?
cezmi koç
Nigar Hanım, epeydir yazmıyordunuz. aslında benim de dikkatimi şu çekti; isim benzerliğiniz. her neyse? böyle yarışmalarda kültür yozlaşması oluyor. Türklükten bahis ediyoruz ama yarışmalarda başarılı olunan parçalar türkçe değil. peki, bunu nasıl açıklayacaksınız? cevap bekliyorum.
21 Mayıs 2011 Cumartesi 19:42
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ILGINC
NAMIQ
MARAQLI VERSIYADIR NIGAR XANIM ESIL SIYASETCISINIZ INDIDEN ISTEMEDIYINIZ OLAYLARIN QARSISIN ALIRSINIZ HALLA OLSUN
21 Mayıs 2011 Cumartesi 16:33
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri