Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nigar ALMANGIZI

Osmanlı'yı yıkan politika

20 Eylül 2011 Salı

Türkler 117 devlet, 32 beylik, 17 hanlık, 16 imparatorluk, 10 cumhuriyet, 4 atabəylik kurdu.

        Yalnızca Osmanlı İmparatorluğu 624 yıl hüküm sürdü, 322 sene  dünyanın lider devleti olarak kaldı.

III Murat devrinde, yani 16’ıncı yüzyılda arazisi bugünkü Türkiye'den 25 kat daha büyüktü. (23 milyon 337 bin 600 km2).

         Bütün bu tarihi olgulara rağmen i dünyanın en büyük üç İmparatorluğu'ndan biri olan Osmanlı'nın neden yıkıldığını düşünmeden edemiyorum. Zaman zaman bunun cevabını az da olsa bulduğuma inanıyorum.

Bugünlerde Turhan Tan'ın''Hürrem''romanını okudum. Roma'nı okuduktan sonra, Osmanlı’nın yıkılmasında   tahminlerimin  pek de yanlış olmadığını gördüm.

 

Hürrem Sultan’ı  Türkiye’de bir televizyon kanalında yayınlanan , "Muhteşem Yüzyıl" dizisinden sonra  bilmeyen  yoktur sanırım…

 

 Sultan Süleyman'dan çok  , aşkı  uğruna her şeyi yapmaya  hazır olan  bir padişahı  ve bir   bu rus kızının entrikalarını anlatan bu diziyi  seve seve izleyen seyircilerden değilim.

Birkaç bölümden sonra da izlemeyi tamamen bıraktım. Zira reyting uğruna   şanlı tarihten çok   aşk ve entrikaların ön plana çıkarıldığı  bir kurmaca olarak algıladım.


      Geçelim temel amaca.

                  Kitabı okudum. Kitap hakkında öyle geniş bilgi verme niyetim yok.

 

 Kitapta önemli ve tarihi bilgiler vardı. Bu yazımda kitapta dikkatimi çeken ve Osmanlı İmparatorluğu neden yok oldu sorusunun cevabını kısmen de olsa bana veren bölüme değineceğim

 

            Sultan Süleyman'ın hareminde 32 kadın var ki, (bu 32 kadın bizim bugüne kadar sözünü ettiğimiz zat değildir. Sultan Süleyman'ın eşleri-NB)  hepsi Avrupa'dan ve Rusya'dan ona hediye olarak gönderilmiş güzellerdi. Hiçbirinin de, soyu-sopu  belli değildi.  Sadece  Hıristiyan  oldukları ve saraya geldikten sonra padişahın isteği üzerine  İslam’ı kabul ettikleri bilinmektedir.

Hürrəm dışında… Çünkü kitapta  babasının papaz olduğu  yazılı. Dizde  herkesin Türk kadını olarak tanıdığı  Mahidevran  Sultan da  Kafkasya Rus’u.. Hürrəm!dən 10 yıl önce Süleyman'a hediye olarak gönderilmiş..

Neyse  yukarıda da dediğim gibi konudan uzaklaşmadan  gelelim amaca. Ve sorumun çok basit  olan cevabına.

 

Bugüne kadar okuduklarım ve araştırmlarıma dayanarak yazabilirim ki, hiçbir gücün, ordunun, silahın yıkamadığı Osmanlı'yı, Avrupa'nın ve Rusya'nın izlediği kadın politikası yok etti.  II. Pyotr da Rus kızların Müslüman erkekleriyle, özellikle Türk erkeğiyle evlenmesini açık şekilde vasiyet ediyordu.  O bununla hem nesillerinin tükenmeyceğini, hem de Türkdən doğan çocuğun Rus gibi büyüyerek dedelerinin elinde kalan toprakları geri alacağını düşünüyordu.

 Çünkü Türk’ü sadece Türk'ün yok edebileceğini  anlıyordu.

 

Koca dünyaya hükmedebilecek  Osmanlı'yı kadına olan nefsi yıktı. Bunu çok iyi bilen Osmanlı düşmanları da yürütdükləri kadın politikası sonucunda isteklerine nail oldular. Onlar  bununla yetinmeyip, bu siyaseti bugün de  devam ettirmektir.

Türk erkeğinininin kadına olan nefsi bugün de Avrupa, Amerika, Rusya’nın nüfus  artışında büyük rol oynuyor.

Nüfusu azaldığından  tehlike çanı çalani çalan ülkelerin zaman zaman Türklere sınırlarını açması, onları isle temin etmesi bunun bir örneğidir. Birileri düşünebilir ki, bunun neyi kötü?  Türk'ün sayısı artıyor ya diye. Ama madolyonun öteki yüzü  böyle değil.

Nitekim, bizim Azerbaycan Türkleri Rusya  halkının sayısını artırdı. Bizimkilerden doğan bebekler rus kimliğiylə büyütüldü.  366. alayın içinde Hocalı'ya getirildi, Yüzyılın en son katliamlarından biri yaptırıldı. Yani Türkü Türke kırdırdı. Eminim, bir gün başka kimlikler altında doğup-büyüyen Türk cocukları da Türkiyə üzerine yürütüləcək.

Not: Sadece Rusya'dan gelip Türkiye'de iş yapan veya alışveriş yapan kadınların Rusya'ya döndükten sonra dünyaya getirdikleri çocukların soyunu bir araştıralım. Küçük İvan’ların, Pyotr’ların hemen hepsi  Türk "yavruları" dır.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 9434 defa okunmuştur
Osmanliyi yikan politika
Gülnara Ayxan
Nigar hanim cok gözel izah etmisiz..ellerinize saglik.bu sepgide yazilara cok ehtiyacimiz var,cünki kecmişde burakilan yanlişliklar gencelirimiz terefinden tekrar olunmasin.
29 Mayıs 2013 Çarşamba 23:48
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
LALE HANIM YAZAR NE DİR;
yedidağınaslanı
Yazar dir ki;" II. Pyotr da Rus kızların Müslüman erkekleriyle, özellikle Türk erkeğiyle evlenmesini açık şekilde vasiyet ediyordu. O bununla hem nesillerinin tükenmeyceğini, hem de Türkdən doğan çocuğun Rus gibi büyüyerek dedelerinin elinde kalan toprakları geri alacağını düşünüyordu." Gördüğün gibi yazar Rusların bile Türk erkeklerine hayran olduğunu onların kıymatlarının bilinmesi gerektiğini savunir. Bu hükümden sonra her Türk Kadını "Valla dünya bile bizimkileri takdir edir. bende gıymatlarını bilmeliyim." Demeli değil mi? Saygılar.
25 Eylül 2011 Pazar 06:35
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yedidağınaslanına
Lale Yusufova
Axı siz erkekler niye meseleye kendi yanaşmanızla yanaşırsınız. Bey kadının sene naz yapmırsa işveli deyilse onu mutlakha aldatmalımısın? Ayıp ya. Lütven Nigar hanımın yazısını okuyun. ORda deyilenler bir milletin facıesidir. Lütven böyle yalnış yorumlarla insanlarımızı yönlendirmeyın. Belkede siz erkkek deyilsiniz. Ele 10-15 il önce Türkiyeye gelmiş bir hristiyan kızısınız. Onların türkceni bizden daha iyi bildiyini de biliriz
23 Eylül 2011 Cuma 22:24
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Leyla hanım ben de onu diyirem
yedidağınaslanı
Bir hanımın kendi erkeğine cilve yapması anı kendisine çekmesi dininde bir emridir aklında.Bunu yapmirler Türk erkekleri de başka karilara gidirler. Eğer bir erkek hanınımının yanlışlarından dolayı kötü yola gidirse onu günahına hanımıda ortak değil midir? İbrahim hakkının marifetnamesinde konu ile ilgili bölümleri okursanız bana hak verceğinizi düşünürem. Saygılar.
21 Eylül 2011 Çarşamba 23:33
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Haklısan
Leyla Yusufova
Bu erkekler neden suclarını kabul etmirler acaba? Tamamile haklısın Nigarcım. Bizim erkelklere süstlü püstlü sahta rus ve ya avrupalı karı lazım Tabii olan kendi karılarımız deyil. Türk hanımlarını suclamak haddinize deyil yedidağınaslanı. Türk kadını erkeklerle oynaşmasını senin savunduqun hristiyan kadınları kadar bilmir. Cünkü türk hanımlarının onuru var.
21 Eylül 2011 Çarşamba 12:56
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri