Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nigar ALMANGIZI

TERS-YÜZ SİYASET

30 Haziran 2008 Pazartesi

Başkanlık seçimleri yaklaştıkça uluslararası kurumların Azerbaycan"la ilgili yaptıkları tartışmalar ve yaydıkları bildililerin de sayısı artmakta. İlginç olan şudur ki, uluslararası kurumlar yaydıkları bildirilerin hepsinde demokrasi ve insan haklarına özel vurgu yapıyorlar. Aslına bakılırsa ben bu kurumların içtenliğine hiç bir zaman inanmadım ve yaydıkları her bir bildirinin temelinde kendi maddi çıkarlarının durduğunu hep söylemişimdir.

 

Bugün de bunu hiç çekinmeden söylüyorum. Bu kurumların paranın peşinde olduğunu da çekinmeden söylüyorum. Şayet böyle olmasaydı bu kurumlar 20 seneden beri Ermeni işgaline maruz kalan, Azerbaycan"ın topraklarının 20%-ni oluşturan Dağlık Karabağ ve etraf bölgeleri bir kere bile olsa hatırlarlardı. Ermeni işgaline uğramış topraklardakı evini-barkını terk ederek mülteci durumuna düşmüş 1 milyondan fazla Azerbaycan Türkünü düşünürlerdi. Onların çiğnenmiş haklarıyla ilgili bir kere bile olsa bildiri yayarlardı. Hiç yapmadılar. Çünki böyle bir bildiri için onlara hiç kimse para yedirmezdi, bilakis Ermeni dostu güçlerin baskısıyla karşılaşırlardı. Yaydıkları bildiriler için kimden para alıyorlar diye düşünülebilir. İşte bu sorunun cevabını Azerbaycan"da bilmeyen yok. Elçibey"in vefatından sonra Azerbaycan"da muhalefet adlandırılabilecek bir güç kalmamıştır. Bir-kaç partinin halen faaliyette olduğu doğru. Fakat bunlar kendilerini muhalefet adlandırsalar bile, az-çok siyaset bilen herkes bunların muhalefetle bir ilgisi olmadığını bilir. Sadece iki kısma ayrılmış güç odakları var. Birincisi Azerbaycan"ın petrodolarlarından pay kapmak peşinde olan uluslararası kurumlar adına muhbirlik yapmakla meşgul, ikincisiyse mevcut iktidarın cebinden yiyerek kendisine verilen ödevleri yapmakla meşguldür.  Tekrar söylüyorum, bu yazdıklarımdan sonra birileri çıkıp da haksız olduğumu söyleyebilir. Fakat bunu yapacak olanların bana Azerbaycan"da gerçek muhalefetin olduğunu söylemesini ve bunu ispat etmesini çok isterim. Bu belki de benim son zamanlar en çok arzuladığım bir şey. Maalesef bu isteğimin gerçekleşeceğine dair hiç ümidim kalmadı.

 

Dünyanın pek çok ülkesinde iktidarın çıkarlarını savunan muhalefetin olduğu doğru. Hükumet devlet çıkarlarına zarar vermemek için yabancı devletlere söyleyemediğini çoğu zaman bu muhalefetin ağzıyla söylüyor.

 

Fakat bizde durum farklı. Mevcut muhalefet her hangi uluslararası kurum ve ya Azerbaycan aleyhine faaliyette bulunan devlete itiraz etmek bir yana, bilakis tabir caizse kendi devletlerini ihbar etmekle meşguller. İşin ilginç tarafı iktidar bunu görmezden geliyor. Demek ki, bu her iki tarafın hesabına uyuyor. Veya iktidardaki bazı güçler muhalefetle bu konuda işbirliği içindeler.

 

Zamanınızı fazla almadan temas ettiğim hacimce küçük, fakat aslındaysa çok büyük olan bu sorunu tartışmaya burada son veriyorum. Fakat yakında Azerbaycan"da hükumet görevinde olup da muhalefet ve yabancı güçlerle dirsek temasında olanlarla ilgili yazılarımla sizi tanıştıracağım. Şimdilik okurlarıma bir-kaç günlüğüne veda ediyorum.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4990 defa okunmuştur
CAN AZERBAYCAN
Nurullah MARDİN
Kardeş Türk Devletinde yaşayan kardeşlerime selam ve saygılarımı sunarım. Kardeşimiz ne güzel bir konuya değinmiş, dilerim ki seçimler, Azerbaycan Türk Devletine yeni ufuklar açar ve Dünya Türk Briliğine, Türk Birleşik Devletlerinin temel taşlarını koyacak ve de koruyacak kişiler seçimle iş başına gelriler. Kardeş devletimizin seçimleri önce kendilerine de arkasından da Türk Dünyasına, Dünya barışına hayırlı olması dileklerimle. Nigar Hanımın da bu başarılı çalışmalarının devamını dilerim.
15 Temmuz 2008 Salı 16:23
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Sonu yoxmu?
VATAN BAKU
Bütun hadiseler gozumuzun onunde dovr eden bir mexanizim kimi firlanir,amma bu mexanizimi idare edenler bizimle hesablaşmir.Biz görürük,derk edirk ve bilirik amma bunun heç bir şeyi deyişmeyeceyinide bilirik.Sual gelir ağlıma :Sonu yoxmu?.Azerbaycan yeniden öz siyavuşunu yetişdirmeyecekmi?Biz heqiqetenmi bu qeder çaresizik?
15 Temmuz 2008 Salı 13:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bas ayak
Lamiye
Fikrimce bu yazini oxuyan her kes diqqetle dusunmelidir. Duzdu ilk basdan ne demek istediyini anlamadim. Amma sonradan dusundukde Azerbaycanin nece bir belada olduqunu derk etdim. Ister muxalifet ister iqtidar ister qrant dellai olan qeyri hokumt teskilatlri istersede bu memleketin neftine susayan rusvetxor beynelxalq qurumlarin nece bir cirkin oyun oynadiqini anladim. Eslinde etrafa nezer saldiqda memleketimizle ilgili cirkin oyunlarin getdiyini her kes bilir. Allah habernameden razi olsun
08 Temmuz 2008 Salı 06:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
siyaset
Kamal
Cox duz yazmssiniz. Bir azda anasi arvadi ermeni ve kurd olanlardan yazin Nigar xanim. Siz ki onlari yaxsi tniyirsiniz
06 Temmuz 2008 Pazar 14:28
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ümit
Bahtiyar Hacıyev
Ümidini kaybedenin kaybedeceği başka birşeyi yoktur. Halkını seven yeni mühalefet ve yeni iktidara umutla..
02 Temmuz 2008 Çarşamba 22:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri