Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nigar ALMANGIZI

Toto Ktunyo

07 Aralık 2008 Pazar

Daha 1980'li yıllarda İtalyanın sosyal hayatında meydana gelen bunalımlar halkın tamamını ilgilendiren bir konu değildi.Ülkeyi etkisi altına alan Amerikan filmleri, eğlenceleri,  edebiyatları ve hatta sigaraları bile doğrudan İtalyanın milli duygularını gayet ciddi tehdit ve tehlike altına almıştı.O zamanda İtalyanın ictimai ve milli yaşayışlarında meydana gelen hiçte hoşlanmadıkları durumları görüyor olsalar da yine de bu konu hakkında konuşmak dahi istemiyorlardı .

          Muhakkak ki, o yıllarda Toto Ktunyo bir bestekar gibi İtalyalı şarkısını yazarak onu ifa etmek için şarkıcı Adriano Çelentona'ya verdi. Çelentona her nedense bu şarkıyı okumaktan çekindi. Şarkıcının bu şarkıyı okumamasının nedeni şarkının sözlerinde saklı idi. Çünkü şarkı sözleri İtalya devletinin gücü, onun medeniyeti, hiçte Amerikalılardan geri olmadığını anlatan sözlerden oluşmaktaydı.Gerçekten de o yıllarda böyle bir şarkıyı seslendirmek her sanatçı için kolay değildi. Çelentona kariyeri namına bu şarkıyı okumaktan çekindi ve okumadı. Bütün İtalyayı sarsacak İtalyalı şarkısının kaderi böylece tehlikeye giriyorken; Bestekar Ktunyo son anda bir şarkıcı gibi sahneye çıktı aslında çıkmak zorunda kaldı. Bestekarı sahnede şarkıcı gibi gören İtalya halkı olayı çok tuhaf karşıladı. Ktunyo İtalyalı şarkısını orkestra olmadan tek başına okuduktan sonra bütün İtalya şok içindeydi. Bestekar şarkıyı öyle samimi öyle milli duygularla okumuştu ki  sadece İtalya değil tüm Dünya bu şarkıdan etkilendi. Bestekar halka gereken mesajı vermişti. Bu şarkıda İtalya halkı ülkelerinin geleceğini ve mutluluklarını gördüler. Ve bu şarkı İtalya medeni hayatları tehlikeye düşeceği bir hale dönüşmeden benliklerine dönmesine vesile oldu. Ben bu sözleri asla ve asla İtalyan bestekarın reklamını ve İtalya devletinin propagandasını yapmak için söylemiyorum. Maksadım tamamen başkadır. Şöyleki;

           Bugün öyle geliyor ki, bizimde medeniyetimiz, dilimiz, dinimiz, ahlakımız, tehlike altındadır. Maalesef görüyoruz ki şuurumuzda yer eden şuursuzluk bizi nereye götürecek ?  Nedense bu durum bizi hiç rahatsız etmiyor. Ülkemiz kapılarını açtığından bu yana yarımız Doğuya yarımız Batıya yöneldik. Peki bizim soy kökümüze ne oldu ?

           Şah İsmail Hatai döneminde topraklarımız ikimilyonsekizyüzbin km2 iken şimdi bu topraklarımız nerde? Bizim Nizami gibi şairimiz, Fuzuli gibi beşeri sarsan klasiklerimiz olmuştur. Peki nerde bugünün Nizamileri, Fuzulileri .

            Niçin bugün toprağımızı, tarihimizi, ahlakımızı koruyamıyoruz. Bu durumda ben Ktunyo gibi çocukları olan bir millete nasıl gıpta ile bakmayayım.

            Peki nerde bizim sanat, medeniyet, siyaset bilimcilerimiz? Nerede onların yetiştirdikleri? Ama onlar şimdi en iyi durumda olduklarından sesleri çıkmamakta. Birde milletvekilliği aldıktan sonra kendi öz işlerine devam etmekteler. Biz bugün kendi kendimizin tarihine kara lekeler bırakıyoruz. Kendi kendimizi çok medeni şekilde sömürgeye çevirdik. Bugün bu konu ülkemizin kanayan yarasıdır. Bu konu mutlaka en kısa zamanda masaya yatırılmalı ve tedbirleri alınmalıdır. Yoksa yarın çok geç kalmış olacağız.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5224 defa okunmuştur
T
T
07 Aralık 2008 Pazar YAZI BU TARİHTE Mİ YAZILMIŞ? LUTFEN DUZELTINIZ :))
15 Ağustos 2009 Cumartesi 18:24
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Toto
ayhan aras
Bu yazinida yini okudum cok guzel yazmisiniz Butun yazilarinizda bir ozellik duydum. Iyi ki sizin kibiler var. Habernameyede tesekur ederim sizin kibi bir yazara kendi sahfelerinde yer verdiyi icin
19 Ocak 2009 Pazartesi 17:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Totodan ornek
Teyyub
Doqru yazmisan guzel bacim. Yaziklar olsun ki biz hala uyuruz.
12 Ocak 2009 Pazartesi 15:53
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Haqlisiniz
nofel
Eski dovrlerin bir sorumu var: dunen yapdiqlarin icin sag ol, bu gun icin ne yapdigina cavap ver. Bu gun icin "sag ol"a layiq bir shey yox, zaten.
10 Aralık 2008 Çarşamba 15:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Toto
Aydin
Nigar hanim guzel yazmissin. Malesef hala turk dunyasi uyur. Alakadar kisileri bu hic ilgilendirmir. Guzel bacim yazinizi okudukda o Italiyalilara hased apardim. Boyle bir sanatcilari olduqu icin. Insallah bizimde sanat adamlarindan biri kendinde cesaret bulacak hic olmasa sarki yazmasada durun deye hayqiracak
10 Aralık 2008 Çarşamba 12:31
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri