Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osman KANDARA

ANA YASA ve AYM ÜZERİNE

16 Mart 2016 Çarşamba

Anayasa mahkemelerinin asli görevi, yürürlükteki yasalar ile belli icraatların- özellikle de mahkeme kararlarının- anayasaya uygunluğuna karar vermektir.

Dolayısı ile; yoruma mahal bırakmayacak şekilde kanunlardan dahi daha teferruatlı bir anayasanın olduğu bir ülkede AYM'ye gerek yoktur. Hattı zatında, bu şekil detaylı bir anayasanın hüküm sürdüğü bir ülkede yeni kanunlara da-dolayısı ile kanun koyucuya da- ihtiyac yoktur.

Tersinden söyler isek; madem ki AYM var, madem ki kanun koyucu bir meclis var, o zaman kanun gibi kapsamlı bir anayasa yapmaya gerek yoktur. Devletin ana hatları ve sorumlulukları ile vatandaşların temel hak, özgürlük ve görevleri belirleyen- her ota gübreye karışmayan- çerçeve bir anayasa yapmak kafi olacaktır.

Örnek olarak; hali hazırdaki 12 Eylül darbesi ürünü anayasada rektörlerin nasıl atanacağı dahi belirtilmiş. Yasa mı ana yasa mı belli değil!

4-5 sayfalık bir çerçeve ana yasa yazmak, yıllar almamalı!

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 52494 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri