Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pınar KİBAR

Aşk yakar

21 Haziran 2011 Salı

 

Beni de Üstad Bediüzzaman´ın eserlerinden olan Lem´alar´daki 3. Söz yaktı.

„Ya Bâkî, Entel Bâkî“ konusu işlenir 3. Lem´alar´da.

Meâlen şöyle: “Ey bekâ sahibi olan! Bâkî (son bulmayan) ancak sensin”.

Allah c.c., insanın kalbine sonsuz sevme kabiliyeti yerleştirmiş.

İnsanın hiç bitmek bilmeyen istekleri vardır. Aslında insan ebediyete aşıktır. Öyle değil mi? Yarin öleceğini hatta belki de beş dakika sonra ölebileceği ihtimalini kim kendine yakıştırıyor?

Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyoruz. Ölebileceğimize ihtimal dahi vermiyoruz. Komşumuz Ahmet bey vefat eder cenazesine gideriz, ama kendimizi o tabutun içinde hayal dahi etmek istemeyiz.

Birde fani olana çok bel bağlarız. Dostumuzu sever, ama ondan hiç ayrılmayacakmış gibi bağlanıveririz. Eşimizi de çok severiz. Hatta belki de arabamızı bile severiz. Kolumuzdaki saati, yattığımız yatağı vs.

 Sanki onlardan bir daha hiç ayrılmayacakmış gibi sahipleniriz.

 Ve unuturuz, “Ya Bâkî, Entel Bâkî“yi.

Unuttuğumuz andan itibaren de sonu gelmeyen acılara düccar oluruz.

Çoğu zaman da boş şeyleri severiz aslında. Ben bazen kalbimizi çöp kutusuna benzetiyorum. Olur olmaz şeyleri barındırıyoruz sanki orada. Araba, ev, tv, plazma, bisiklet, playstation veya iphone vs.

Seviyoruz öylesine. Kimi? Neden? Niçin? seviyorum demeden hem de!

Hepsi ölümlü sevgiler değil mi aslında?

İphone´u sevsen ne yazar? Bir gün ortadan çatlayı verir. Atarsın çöpe.

Son model BMW`ni sevsen ne yazar? Bir gün kaza yapar ya sen vurursun, ya da sana gelir gümletirler. Atarsın çöplüğe.

Herşey tek tek ölmeye mahkumdur. Onlardan ayrılmak da bizi için için yakar. Çünkü kalbimizin en güzel köşesini verilmesi gerekene vermediğimizden!

Kalp asıl Allah´ı sevmek içindir. Zaten Onu seven diğer sevdiklerini yine O´nun için sever. Ve sevdiklerini gün gelir kaybedince de fazla üzülmez. Çünkü kaybeden manen şöyle der; „Ya Bâkî, Entel Bâkî“. Gerisi faso fiso.

Sonsuz olana sevdalandık mı işimiz yolunda gidecektir. Sonsuz olana aşık olduk mu, yalancı aşklar tıpış tıpış yaylanacak, bizi Aşk´ımız ile başbaşa bırakacak ve bizlere bir daha hiç acı veremeyecektir.

Çünkü Allah´ı bulan kalp herşeyi bulmuş demektir.

O´nu bulmayan kalp ise herşeyden yoksundur.

Kendini tatmin edebilmek için de önüne geçen olur-olmaz şeyleri sevmeye başlar.

Mecnun, Leyla der. Ferhat, Şirin der. Ayşe, Mehmet der.

Der de der…

Hakikat bulunmadıkça masiva alır başını gider.

Fani olanlar baki muhabbete mübteladır. Onu arar durur. Baki olana sevdalanmak O´nu sevmek ister.

Dünya ve dünya içerisindeki herşey fanidir, kalbi bağlamaya hiç değmez. Ona karşı beslememiz gereken sevgiyi boşa tüketir isek, rezil-i rüsva oluruz.

Eğer olur olmaz şeyler ile kalbimizi meşgul etmeye devam edersek, kalbimiz yara almaya devam edecek.

Bırakalım da şu kararmaya yüz tutmuş kalplerimize O`nun nuru girsin.

Bırakalım da nefessiz kalmış kalplerimiz Onun sevgisiyle tekrar rahat bir nefes alsın.

Tekrar dirilsin ve şöyle desin, „Ya Bâkî, Entel Bâkî“.

Rahman olan Zat, ben kulumun kalbine sığarım buyurmuş. Peki kulu kalbinde O`na yer vermiş mi?

Öyleyse kendimize gelelim mi?

Haydi o zaman,

Arabaya, eve, iphone´a, çocuklara, eşimize, kedimize, dostumuza bakarak can-ı gönülden şevk ile „Ya Bâkî, Entel Bâkî“ diyelim.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4630 defa okunmuştur
düşünüyorum
muhammet sancaktutan
Ya Bâkî, Entel Bâkî.adamın birinin kendi yazdığı düşüncelerini kenidize yol ediniyorsunuz .neden kendi düşüncelerinizi yazmıyorsunuz bu söz .ilmen anlat desem ne demek istemiş sen o yazna olmayacağın için kendi düşünceni veya sana göre şöyledir böyledir anlamaya kalkıcaksın .sanki insan böyle birşeye şartlamış veya zorla biri insanı şartlanmış onun her yaptığını kendine yol ortak edinmiş bir eylem içerisinde .
24 Haziran 2011 Cuma 15:23
Beğendim (0)Beğenmedim (3)
YORUMUN DEVAMI
Allah Aşkı
R.İsmail Nergis
İçimize Allah aşkı düştüğünde bütün azalar Allah aşkıyla şevke tutulur.Titrer sevince kapılır.Bütün kainatın hakimi bilinmezlerin ve sonsuzluğun sahibi,herşeyi yoktan var eden bizleri yaratmasıyla varlığından haberdar eden Cenabı cc Alahtır.bütün zerrelerin ve kürrelerin sahibini sevmek ve ona kulluk yapmak mahşerde mükafat olarak karşımıza çıkacaktır. .Gerçek Mutluluk onun buyruklarını uygulamak, nehyettiklerini terketmektir. Allahım.Ne mutlu Allah aşkıyla kalpleri yanan müslümanlara, ne mutlu peygamberimiz Hz muhammed Mustafanın izinden gidenlere, ne mutlu Allah aşkıyla yaşayan ve 24 saatlik Zaman-yaşam diliminde amel defterine günah yazdırmayanlara.Ne mutlu Alah aşkıyla tevbesi kabul olanlara,Ne mutlu Allahın hoşnut olduğu insanlara, Bülbüllerin ötüşünde Yağmurların yağışında senin aşkın var Allahım
21 Haziran 2011 Salı 14:52
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri