Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pınar KİBAR

İnsanların kafasını karıştıran sözde günahlar

06 Ocak 2013 Pazar

Bir şeye dinimiz haram kılmışsa bu hiç bir zaman helal olmaz. Asırlar da geçse haramı helal yapmaya yetmez. Helali haramda yapmaz…

Olaya balıklama atlayayım en iyisi. Dünyada milyonlarca insanın kullandığı sosyal mecraları haliyle bizde kullanıyoruz. Orada az önce „Masamda mum yanıyor“ yazdım. Ve bunun günah olduğunu söyleyenlerin olduğunu da ekledim. Yorumlar birer birer gelmeye başladı. En ilginç yorum da bir arkadaşımızdan geldi, „Mumları hristiyanlar yakar senin kafan basmıyorsa bilmem. Onlara benzemeyin ayetler hadisler var günahda ordan geliyor.“ Ve daha sonra, „Senin şuur sorunun var pınar fazla batılaşma, hoca efendinin cemaatindenmişn bilmiyorum, olsaydın profil resmin doğa çiçek olurdu. Heralde merve kavakçıya özeniyosun:)“.

Bu arkadaşın yorumuna sadece tebessüm edip geçtim, diğer arkadaşlar ilgilenmiş kendisiyle.

Bu örnekten sunu anlamamızı istiram ediyorum.

Kulaktan duyma şeyleri veyahut örf adetlerimizi DİNE malum etmeyelim.

Konuyu değerlendirmek istiyorum kısaca;

Ben sadece masamda mum yaktığımı ifade ettim, ben mum yakarak ayin yapmadım. Veya cenazede de mum  yakmadım. Eğer bir cenazede mum yakmış olsaydım haklı olarak arkadaşımız, „Her kim bir topluma benzemeye çalışırsa, o benzemeye çalıştığı toplumdandır." (Ebu Davud, Feyzu'l-Kadir, Hadis No: 8593) hadis-ini benimle paylaşıp hatırlatma yapabilirdi. (Çünkü cenazede hristiyanlar mum yakarlar).

Birde her hangi bir türbeye gidipte  mum yakmadım.

Kendi aramızda bazı şeyleri o kadar zorlaştırıyoruz ki, bu bazılarının dinden soğumasına ve uzaklaşmasına sebep olabiliyor. Bu konuda dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyor ve bana bunu yazan arkadaşa ayrıca teşekkür ediyorum, bu yazıyı yazmama sebep olduğu için.

Dipnot: “O mum ışığında iki ayet ile meali okunmuştu!”

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4856 defa okunmuştur
gunah
aysel
Evet Pınar kardeşım,bizde ıslamıyet ve Kuran oylesıne ulaşılmaz yapılıyor kı sygıyı dının ayetı gıbı algılıyorlar...Ulaşılmaz yapıla yapıla ANLAŞILMAZ kavrm kargasası var gıbı ortalıkta dönuyor sözler.Dılımızı tutsak haram ve helale dıkkat etsek de iş bu meselerle ugrasmaya gelse.Pamuk ıplıgıyle baglı ımanlarımız hak getıre...Yahovanın sahıdlerı dıye kendılerını ıfade eden bır arkadasıma bırgun sordum,Anı hn sizin ınancınızda Oruç var mı Gulumsedı ve cevap verdı tabıkı dedı, Ama ben sızı hıç oruç tutarken görmedım dedım !!! Yıne guldu,biz senenın 12 ayı tutmaya calışıyoruz dedı oysakı siz oruç tutup ac kalıyor akşama kadar dılınız elınız her tur gunahı dedıkoduyu yapıyorsunuz ve boşuna aç kalıyorsunuz dedı bizse,Aç kalıp kendımıze ezıyet Allah ada yalan konuşmuyoruz..
10 Ocak 2013 Perşembe 02:56
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
meselenin aslı
AHMET TANRIKULU
Pınar hanım, bence küçük önemsiz gibi gözüken bir yazı ama ne kadar da önemli bir konuyu yazmışşınız. "zann" kadar büyük bir günah yok. meselenin aslı-faslı misali.. teşekkürler kaleminize sağlık. Not: zaman gazetesindeki Ahmet Selim gibi kendinize ait gündemler sizi daha değerli ve uzun soluklu kılacaktır.
08 Ocak 2013 Salı 16:17
Beğendim (2)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri