Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pınar KİBAR

İYİ İNSAN OLMAK

29 Eylül 2010 Çarşamba

Bize hep öğretilen şeyin „iyi insan olmanın“ olduğunu biliyoruz. Topluma ve çevremize faydalı birer fert olmak. Öyle bir insan olarak yetişmek ve yetiştirmek. “İyi insan olmak” çok önemli bir kavramdır. Hemen konuya Lokman Hekim Hz.lerinin kaliteli insan olmanın recetesiyle devam etmek istiyorum:

Lokman Hakim (a.s) diyor ki; kaliteli insan olabilmek için sekiz haslet gereklidir, bunlar:

1- Namazda iken kalbini,
2- İnsanlar arasındayken dilini,
3- Sofrada iken elini,
4- Başkalarının evindeyken gözünü muhafaza et!

Diğer dört hasletin de ikisini alıp daima hatırla, ikisini de unut! Her ahvalde hatırlayacağın iki husustan birincisi, Allah Teâlâ’dır ki, O’nu çokça zikret
İkincisi ise, ölümdür ki onu da hiç unutma!

Kaliteli bir insan olabilmemiz için faydalı tarafımızın, her zaman için  ağır basması gereklidir. İyilik kefemiz ağır basacak. İyilikte yarış yapacağız. Hayra koşacağız. Kurtuluşun yegâne yolu ancak ve ancak budur. İyiliklerle meşgul olup, insanlara her zaman iyiliği tavsiye edeceğiz.

Yapılan kötülüklere dahi iyilikte cevap vereceğiz. Taş atana biz gül atacağız. Atamıyorsak bile atanların yolundan ayrılmayacağız. Olur ya gün gelir taş atan eller gülde atabilir.

Hz. Lokman (a.s.)´nın unutulması gerekenlerden kasttı, yapılan iyilikleri her zaman unutacağızdır. Ve kötülüğe uğrayanlar ise, yapılan o kötülükleri de unutacaktır.

„İyilik yap denize at balık bilmezse halık bilir“ sözü ne güzel ifâde eder olayı.

Hz. Peygamber de konuya binayn şunları buyurmuşlardır: Size iyilik yapanlara karşı iyilik yapmak, fenalık yapanlara da fenalık yapmak meziyet değildir Asıl meziyet, size fenalık yapanlara karşı aynı şekil de mukabelede bulunmayıp iyilik yapabilmektir ” (Tirmizî)

Her zaman iyilik taraftarı olmayı seçmeliyiz. Ne olursa olsun.

Gece yatağımıza uzandığımızda şöyle diyebilmeyi kendimize alışkanlık etsek keşke: Bugün Allah için hangi iyilikleri yapayım? Hangi kötülüklerden sakınayım veya sakındırayım?

Bu soruyu kendimize sorup, iyilikler içerisinde bir hayat sürdürebiliyorsak eğer, işte bilin ki siz: „İyi bir insansınızdır“…

 

Baki Muhabbetle Efendim

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3832 defa okunmuştur
Iyi insan
Recep
Iyi insan olabilmek kolay bir mesele degildir. Lakin bu güzel temennileriniz icin size minnettarim Efendim. Selam ve dua
29 Eylül 2010 Çarşamba 14:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri