Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pınar KİBAR

Jet imam ve cemaat

20 Ağustos 2011 Cumartesi

 

Falan cami imamı Teravih namazını çok hızlı kıldırıyor” en iyisi oraya gidelim.

******

İbadet konusunda kişisel yorum yapmak aslında bana düşmez, ama biraz da kendi nefsimi acıtmak istediğim için bu konuyu yazmaya karar verdim.

İnsanlara özellikle gençlere ve çocuklara namaz ibadetini sevdirmek ilk önce ailelerin daha sonra da cami imamına aittir. Çünkü imam nasıl namaz kılıyorsa arkasında ki cemaat de öyle namaz kılar. İmam secdeye iner cemaat de aynı şekilde iner. İmam kalkar onlarda kalkar.

Ramazan ayının bir diğer güzel ibadeti ise yatsı namazından sonra kılınan 20 rekatlık kılınan Teravih namazıdır. Hepimiz bir şekilde bunu kılmaya gayret ederiz. Kimimiz bunu camideki imam ile, kimisi de evinde tek başına kılar.

Öncelikle Teravih kelimesinin ne anlama geldiğini bir araştıralım isterseniz.

Sözlükte, „Rahatlamak, dinlendirmek“ anlamına gelir.

Yani birşekilde insanın bedenini ve ruhunu dinlendiren bir ibadettir.

Peki cidden dinleniyor muyuz? Yoksa daha fazlamı yoruluyoruz?

Maalesef teravih namazını kılmak için, „hızlı“ kıldıran imamların olduğu camiler aranıyor artık. Nerede jet imam orada daha çok cemaat.

Hatta bazı cemaatlerin „yavaş“ kıldıran imamlara şikayette bulundukları da  oluyormuş. Doğru- yanlış bilmemem ama, doğruluk payının olduğuna inanıyorum.

Hangi namaz olursa olsun, insan namazın anlamını yitirdiğinde, namazı çok çabuk bitirip kalkıp gitmek ister.

Namazın Tadil-i Erkânı´na riayet etmez. Namazı dosdoğru kılın âyetini unutuveriri. Cami imamıda cemaate ayak uydurmak zorunda kalır. Ya cemaat de azalma olursa?

Olsa ne olur?

İki kişiyl de kilinsa da cemaat cemaat olur. İmamların bunu benden daha iyi bildiklerini de biliyorum.

Zaten Ramazan-I Şerif ve içinde bulunan ibadetler Nefsimiz için bir antraman değil mi?

Nefisler zora gelecek, titreyecek, bıkacak, usanacak… Başka çaresi yok.

Evet, Teravih namazı kolay bir ibadet değil. Yemekten sonra tıka basa doymuş bir göbeği secdeye koymak her nefsin harcı değildir. Yatsı namazının geç olması hasebiyle insanlar daha da zorlanıyorlar. Hatta kılmak isteyenler gözlerinden bir saati çıkaracaklar.

O nedenle “jet” imamlar tercih sebebi oluyor. Kimisi 20 dakikada, kimisi 15 dakikada hallediyor.

Nefsimizin de bu arada çok hosuna gidiyor bazen. Bazen, “aferin be imam iyi kıldırıyorsun” diyor.

Bazen de şöyle özümüze döndüğümüzde ne yapiyoruz diye soruyoruz.

Yazımı güler misin ağlar mısın dedirten bir fıkra ile sonlandırmak istiyorum:

„Çok hızlı teravih kildiran hoca efendi arkadaki cemaat kan ter içinde bırakıp namaza devam ederken camiden içeri geç kalmış biri girer. O sırada yanında bulunan kan ter içindeki adama: "Çok kıldınız mı? Yetişebildim mi?" diye sorar. Kan ter içindeki adam yeni geleni şöyle bir süzer."Biz içindeyken yetişemiyoruz amca sen dışarıdan nasıl yetişeceksin.?"

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3350 defa okunmuştur
Önemli olan Allahın Rızası.
r.ismail nERGİS
teravih namazı Ramazan ayının kuvvetli bir sünneti olup, başı rahmet ortası mağfiret sonu Cehennemden kurtuluş olan mübaret ayda cemaat ile ifa edilmektedir.5 Vakit namaz gibi Namazın hakkını vererek kılamk gerekli.acele vesvesesi şeytandandır.10 dakika geç olsun namaz hakkıyla olsun.unutulmamalıdır ki 365 gün oruç tutsak ramazan ayının bir gün orucunun değerine eşit değildir.Teravih namazlarını huşu içersinde Allahın rızası peygamberimizin şefaati nazarında ifa etmek gerek Rabbim namaz ve oruçlarımızdan hoşnut olursa belki de cehennemden kurtuluş beratine nail oluruz.teravihe pür dikkat .Rabbim ramazan orucunu tutup teravihleri ifa edipte rızasını kazanan ve kurtuluşa eren kullarından eylesin
23 Ağustos 2011 Salı 15:11
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri