Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pınar KİBAR

Kandiller bize ne anlatır?

24 Mayıs 2012 Perşembe

Regaib Kandili…

Bir kandil gecesi. Perşembeyi Cumaya bağlayan geceler gibi...

Yüreğin yanan kandili…

Bir geceki REGAİB… Bir geceki Miraç, ve bir geceki Mevlid. Çok kıymetdar gecelerden bazıları.

Leyle-i mübarek geceler…

İstemenin gecesi ve yenilenmenin ince perdesi. İşte öyle bir geceki bu gece… Müslümanın geceleri birbirinden kıymetlidir. Hele bir de Cuma gecesi vardır ki paha bicilmez.

Rahman, böyle gecelerde müminlere, ihsanlarda bulunur. Bu gecelere  hürmet edenlere lütufta bulunur, onları affeder. Yapılan dualara iştirak eder. Yapılan ibadetlere özel muamale yapıp sayısız sevaplar verir. Regaib gecesini ve diğer geceleri ibadetle geçirmeli bir müslüman. Kandil gecelerine has ibadet olarak kalmamalı bu işler. Gözyaşları sırf kandil gecelerini süslememeli. Allah´ın evi sırf o günler dolup taşmamalı.

O gecelerde yapılan ibadetler tüm hayatımızı kuşatmalı… İşte kandiller aslında bir antremandır. Tabiki bizim için her gün, her an önemlidir ama bir yılın içinde öyle mübarek günler ve geceler vardır ki bunların değerini bilmek her inananın görevi olmalıdır. Fakat düşünmeli insan, acaba kandil geceleri bize ne anlatıyor?

Bence şunları anlatır:

Rabbine yaklaş. O´na dua et. Sadece O´ndan iste. Her geceni mübarek bil. Ona göre hareket et.

Her geceyi mübarek bilen insanın davranışı, ruhu, aklı, fikri, düşüncesi ve hayatı bambaşka olmaz mı?

Denemeye var mısınız?

Şimdiden Leyle-İ Regaib´iniz mübarek olsun…

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3630 defa okunmuştur
Kandillerimiz Yansın daima
Asiye yaman
Rabbimin biz müminlere lütufta bulunduğu bu mübarek geceler, Kullarını affetmek için rabbimin bahanelerinden diye düşünüyorum... Bu gecelerin kıymetini bilip en anlamlı şekilde değerlendirmeli ancak o gecede kalmamlı hayatımızın her anına sirayet etmeli...harika bir yazı Allah razı olsun,Selam ve dua ile...
28 Mayıs 2012 Pazartesi 11:33
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Her günümüz kandil olsun
Songül E.
Pınar hanım tam da benim aklımdan geçenleri yazmışınız.Gerçekten insanlar kandil günlerinin ve en önemlisi günlerinin kıymetinin farkına varmalı ve hayatını anlamlı kılacak şekilde vaktini geçirmeli
26 Mayıs 2012 Cumartesi 13:24
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri