Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pınar KİBAR

Muhteşem rezalet!

08 Ocak 2011 Cumartesi

Valla sevgili okurlar bu aralar nedense dizilerden gidiyorum ben. Umarım kimse alınmaz, kimse gücenmez. İçinizde gücenenler varsa eğer afola, bir nebzede olsa anlayışla okumanızı rica ediyorum.

Fatmagülün üstüne çok gittik olacak ki bazıları dayanamadı şimdi de,  „Muhteşem Yüzyıl“ adlı rezalet diziyi çıkarttı.  

Oh elinize sağlık diyemeyeceğim maalesef. Adam akıllı birşey sununda,  biz de üstüne basa basa „oh elinize“ sağlık diyelim. Onun hakkında yazıp çizelim. Ama nerdeee…

Bu sefer diziyi eleştirmeyeceğim. Şaşırdınız mı? En doğal hakkınız. Bu yazımda ben olayı farklı analiz etmek istiyorum.

Diziyi seyredenleri eleştireceğim… Üstüne basa basa hem de.

Ey duyarlı kardeşim, bu yazı hem sana hem de bana.

Diziyi detaylı bir şekilde açıklamama gerek yok sanırım. Çok yerde okumuşsunuzdur. Kısaca özetleyelim biz de inşaallah. Osmanlı padişahlarından Kanuni´nin hayat tarzı, çarptırılarak lanse edilmeye çalışılıyor. Olay bundan ibaret.

Yani ciddi bir mesele.

Tarihten haberi olmayan kendini bilmezlerin kurguladığı senaryo. Hey hat. Herkes olduğu yerde kalsa. Bildiği işi yapsa. Biz de rahat bir nefes alsak artık diyorum. Bıktık artık sacma sapan şeyleri izlemekten.

Ben ne diyorum ya?

                                                           Bıkmadık…

Keşke bıksaydık. Bunun için yazdık çizdik. Ama nefsimize söz geçiremedik. Geçirseydik izlemeyecektik.

Böyle dizilerin ekrandan kalkması nedense herzaman olay olmuştur. Kaldırmıyorlarsa bu demek degildir ki, izlemeye devam etmeliyiz. Hayır izlemeyeceksin kardeşim.

Başka kanal mı yok, başka işin mi yok. Var efendim var! Neler yokki…

Biliyor musunuz en çok şikayet edilen diziler en çok izlenilen diziler oluyor. Üstüne gitmesek mi ne? Strateji değişimi mi yapsak acaba? Ne dersiniz…

Olay yapmayalım, şikayet etmeyelim. Hani ufak bir çocuğa „yapma“ dediğinde inatla, zevkle yaparya. Hani annesine inat. Yok yok bu da etki yapmayacak. İzlemeye devam edeceğiz biliyorum.

Tepki alan dizi seyrediliyor. Allah Allah.

Tecavüz sahleneri çok normalize edildi artık. Hatta artık bihteri başka bir dizide görenler sonunda onun ne olacağını önceden tahmin edebiliyor.

Ahlak kalemiz farkındaysanız yıkılmıyor. Çünkü çoktan yıkıldı.

Belki de kendimize sormamız lazım; “Her akşam televizyon karşısına geçip bu dizileri takip edenler olarak ‘Aslında bunların hepsi, bizi birkaç saatliğine günlük stresten uzaklaştıran kurmaca hikayeler’ diye mi bakıyoruz olaya, yoksa “Çağın getirdiği özgür yayıncılık gereği” diye mi?

Bu soruyu sıkca sorun kendinize.

Şöyle de diyor muyuz bazen,  „Yok efendim izliyorum ama etkilenmiyorum“.  Rica ediyorum duyarlı olalım ve etkilendiğimizi itiraf edelim.

Dizilerde gördüğümüz çoğu şeyi sünger gibi çekiyoruz. Yanlış ve doğru artık karman çorman olmuş ayırt edilemiyor.

Maalesef diziler bizleri çok fazla etkiliyor. Hem özendirici olduğunu hem de psikolojimizi bozduğunu düşünüyorum. Dizi karakterlerini hayatımızın bir parçası haline getirebiliyoruz. Onlar gibi yaşamak isteyip, onlar gibi davranıyoruz. Onlarla üzülüp, onlarla gülüyoruz. Realiteye acil bir dönüş yapmamız gerekiyor artık.

Dizilerin toplumsal ve ruhsal yaşama etkileri erotizmle kısıtlı değil üstelik. Uzatmak istemiyorum şimdilik. Bunu sindirelim devam ederiz inşaallah…

O halde son sözüm olsun;

Sizce duyarlılığı kim gösterecek? İzleyiciler mi, yapımcılar mı?

Vesselam

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3220 defa okunmuştur
ARRİVALS TÜRKÇE DUBLAJ İZLYİN TAVSİYE EDERİM
connect connect
ONLAEA ELİNİZE SAĞLIK DİYEN LER VAR İLÜMİNATİ NEDİR BU İLUMİNATİ GOOGLEDEN ARAYIN GÖRÜN BUNLAR RASGELE TESADÜFEN OLAN ŞEYLERMİ ZANNEDİYORSUNUZ ARRİVALS TÜRKÇE DUBLAJ BUNUDA GOOGLEDEN ARAYIN İZLESENE COM DANDA İZLEYEBİLİRSİNİZ NELER OLUP BİTİYOR KARSTAKİ 'UCUBE' BEYOĞLUNSAKİ ENSON DİKİLEN O DEMİR YIĞINI NEYİN NESİ ANLASINIZ ÇOK ENTERESAN ŞEYLER DÖNÜYOR ETRAFIMIZDA BİZLER HALA DERİİİN UYKULARDAYIZ
21 Ocak 2011 Cuma 21:01
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bir Dizi İzler
Taha Mutlu
Günümüzde Dizilerin Buyruğu altına gırıyorsak eger,Bunun Yüzde yetmiş Sucu izleyici Yüzde otuz Yapımcılarındır.İzleyiciler ahlaksız dizileri izlemese yapımcılar o tur dizileri yayınlamaktan vazgeçerler.Sonuçta bu tür dizilerin yayınlamasında etki Seyircilerindir.Herkese sorsan belgesel izliyor.Velhassıl Diziler Toplumun ahlakı üzerinde oynanan bir oyun,iyi seyirler o zaman demekten başka bir şey kalmıyor
16 Ocak 2011 Pazar 21:48
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri