Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pınar KİBAR

Tuvalete çıkabilmek gibisi yok…

13 Aralık 2012 Perşembe

Başlık sizi şaşırtmasın, bunda ne bir edebsizlik ne de terbiyesizlik var!

Tuvalete çıkabilmek gibisi yok efendim…

Çalışan bir işçiyseniz eğer bilirsiniz, bazen insanın ise gidesi gelmez. Bazı günler gidip-gitmemenin savaşını veririz. Hele de kış aylarında dondurucu soğuklarda hiç gidesi gelmez insanın.

İşe gitmediğiniz de iş yerinde ki bazı işler aksar, bunun için belki de bazı günler mesai yapmak zorunda kalırsınız.

Konuyla ne alakası var demeyin, yakından alakası var…

Sanırım biz insanoğlu, vücudumuzda olup bitenleri yeterince bilmiyor, veya biliyor da bilmemezlikten geliyoruz. Üzerinde bir kaç dakika da olsa tefekkür etmiyoruz.

Yazıklar olsun diyorum bazen, kendi kendime…

Muhteşem olaylar karşısında, hayretlere dahi düşemiyoruz. Kainatta olup biten herşey sırf bizim için çalışıyor. Durmadan, bıkmadan. Hem de hergün, her saniye, her salise…

Hem de İnsanoğlu yaratıldığı ilk andan itibaren. Hayattımızda hiç karşılaşmadığımız mikro dediğimiz canlılar tarafından işlemler işliyor/işlettiriliyor. Bizse bundan bihaber, tıkıdırında bir hayat sürüyoruz, zevk- ü sefa içinde…

Mikrolar biz tembel işçiler gibi değil, her gün, her an, her saniye. Bıkmadan usanmadan. Boykot etmeden çalışıyorlar. Siz hiç mikroların bir kış günü, “bugün çok soğuk, bugün işimi yapmacağacım” dediklerini duydunuz mu? Her gün bıkmadan icraa edilen bu görevi yaptırana Şükür edecekken, bu olaydan habersiz yaşamaya ne denir, siz düşünün…

Her gün en az beş kez ihtiyaç için gittiğimiz tuvaleti düşünelim şimdi…

Herşeyi baştan alalım. Bir çok nimetlerden faydalanıp midemizin hakkını veriyoruz. Ve bunu da belirli bir zaman sonra dışarıya atma ihtiyacı duyuyoruz.

Aslında bakılırsa herşey birer nimet değil mi?

Misal, elmaya bakmak, elmayı yemek ve elmayı dışarıya çıkartmada büyük bir nimet.

Tuvalete çıkmanın önemini sanırım çıkamayanlar daha iyi idrak ediyorlardır. Çünkü Hadis-i şerifte buyuruluyor ki: iki büyük nimet vardır ki, insanlar onun kıymetini bilmiyorlar. Sıhhat ve boş vakit. Bu nimetler elden çıkınca değerleri  anlaşılır fakat iş işten geçmiş olur.

Bunca güzelliği, muhteşemliği gözden kaçırmayalım, n´olur uyanık olalım…

Uyanık olanlardan olmayı Cenab-ı Rahman´dan niyaz ediyorum.

 

pinarkibar@hotmail.com

https://twitter.com/i/connect

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4654 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri