Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pınar KİBAR

Yenilenmenin adı: TEVBE

21 Mayıs 2011 Cumartesi

 

Her şey bir şekilde her gün yeniden yenileniyor. Her sabah doğan güneş hergün yeniden doğuyor. Yani yenileniyor.

Peki İnsan neden yenilenmesin, en çok onun ihtiyacı varken?

Tevbe kapısından geçmediğimiz sürece yenilenemeyeceğiz.

Tevbe kapısından başımızı soktuğumuzda da yeniden doğmuş gibi olacağız.

Kuş misali, çok hafif…

Tevbe, kalbin pişmanlığıdır. Kalbin ezilmesidir. Ruhun „ben pişmanım“ deyişidir.

Tevbe, Rahman´ın kulunda en sevdiği haldir.

Kulun masum oluşunu Rahman çok seviyor. İşlemiş olduğu günahı itiraf edince de onu af ediyor. Tekrar işlemesin diye de kendisine yardım ediyor. İnsanın gayreti doğrultusunda tabiki !.

Dağ gibi çoğalan günah ve nisyanların altında ezilirken biz, bizi, kuş gibi hafifletecek tevbeyi neden çoğu kez unutuyoruz?

Aç ellerini semaya ya da açma, yüreğin konuşsun sadece. O seni sen den daha iyi bilendir çünkü. İster yüzünü semaya kaldır, ister secdeye koy, ister sağa çevir ister sola hiç farketmez; O bilir senin ne istediğini…

Yeter ki sen söyle, pişmanlığını dile getir veya sadece kalbinden geçir.

İşledeğimiz günahın arkasından vicdanımızın sesini duymaz olduk. Vicdanlarımız günah kirleri ile sağırmı oldu yoksa?

Tevbe, hayatdan tat alabilmektir. Tevbe insan ruhunda baharların esişidir. Nitekim Tevbe edenlerin en güzeli Muhammed (a.s.) şöyle buyurmuştur: Her kim, tevbe etmeye devam ederse, Allah da onun sıkıntısını neşeye çevirir, darlığına bir çıkış yolu bulur ve ummadığı bir yerden onu rızıklandırır.”(Buhari, Tirmizi).

Tevbe meğer bir çok şey demekmiş.

O halde hiç vakit kaybetmeden açalım artık o kapıyı sonuna kadar. Girelim içeriye seslice. Geldim RABBIM geldim diyelim! İşte ben de geldim, tüm günahlarımı sırtıma yükledim Senin affına sığındım ve geldim. İşte şuracıktayım. Affetmeni bekliyorum.

Ruhuma affetimde de, ruhum artık rahat bir nefes alsın. Yıllardır kafeste mahkum bıraktm onu. Haddinden fazla yüklendim ona. Vermedim ihtiyacı olanları. Verdim ona zarar veren ne varsa haddinden fazla.

Şeytan hiç boş durmadı hiç. Her günahın arkasından tevbe yollarını tıkadı. “Tevbeye ne gerek var, zaten aynısını tekrar yapacaksın”, “Artık ALLAH seni affetmez çok günahkarsın” fısıltılarını kalbime üfledi durdu.

Bu fısıltıların ardı arkası kesilmeyecek bunun farkına olup, aldırış etmeden yolumuzda istikrarlı bir şekilde devam edeceğiz, etmeliyiz.

Günah işlesekte buna tevbe edip yolumuza devam edecegiz. Tekrar mı işledik? Devam edeğiz.

Tekrar mı? devam… durmak yok…

Rahman olan Zat merhamet sahibidir. Niyetleri en iyi bilendir.

Zaten tevbe kapısıda Cenâb-î Allah´ın çok büyük bir merhameti değil midir?

Çünkü Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! Kalpten samimi bir şekilde tevbe ederek Allah’a dönün.” (Tahrim; 8).

Dönüyoruz sana dönüyoruz Rabbim.

Bizleri aff eyle…

Selam ve dua ile Efendim

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2618 defa okunmuştur
Vucudun Kalaylanması Tevbe ile;
R.İsmail NERGİS
İnsan Vucudunda öylae bir nokta var ki Sevginin nefretin itaatın isyanın iyiliklerin ve kötülüklerin retim merkezi fasbrikası Kalptir.Küçük günahlar çoğala çoğala büyür kalpte kir olur pas olur.bu lekenin çıkarılması tevbe ile dir.Tevbe kapısı son nefese kadar açık olup, insan kalpten Tevbe ederse rabbim meylederse Günahlar kalben ve ruhen insandan alınır silinir.Vucud paylı halde iken tevbe neticesi kalaylanır yepyeni olur.Ne mutlu tevsebi kabul edilip bu dünyadan imanla göçenlere,Tevbe günün her anında vaktinde süresiz akla geldikçe yapılmalıdır.Ölüm göz ile kaş arasında çok yakındır.Azrailin günde 500 defa her haneyi ziyaret ettiğini unutmayalım pınar hanım çok güzel bir konuyu dile getirmiş ellerine kalemine ve yüreğine sağlık,teşekkürlerimi şükranlarımı arz ediyorum.
24 Mayıs 2011 Salı 11:47
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Siz geçekten iyi bir insansınız...
MÜSLÜMAN Yazar, Aydın, Düşünür HASAN BEYAN
Bu kızı takipetmeye devamedin bu insan gerçekten iyi şeyler yazmaya devamediyor... ALLAH ondan razı olsun amin... MÜSLÜMAN Yazar, Aydın, Düşünür HASAN BEYAN
22 Mayıs 2011 Pazar 01:35
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri