Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Prof. Orhan ÇEKER

Ah Endelüs vah Endelüs.

14 Nisan 2009 Salı

Akıl almaz işkencelerle can veren yerin altındaki şehitlere "hakkınızı helal edin" dedim. "Etmiyoruz" dediler. "Peki helal etmeniz için ne yapmam gerekiyor" dedim. "Birşey yapmanın zamanı çoktaaan geçti. Seni ALLAHa havale ediyoruz" dediler. Böylece onlardan ayrıldım.

50 bin kişilik sur gibi muhteşem Kurtuba (Cordobo) camiine gittim. Görüşme talebinde bulundum. Görüşme talebimi kabul etti. İçinde tahiyyetü'l-mescidle selam verdim. Yanına oturdum, ne kadar konuştum ve çabaladıysam da benimle konuşmadı. Gözyaşı döktü durdu. Baktım konuşmuyor, o ağlarken usulce yanından ayrıldım. Muhteşem Cami beni kilise çan sesleriyle uğurladı.

İşbiliyye (Sevilla) Ulu cami'den görüşme taleb ettim. Görkemli fakat görkemi kadar hüzünlü cami görüşmemi kabul etmedi. "Hristiyanlar benim içimde yumurta yortusu kutluyorlar görüşemeyiz. Zaten görüşmek de İSTEMİYORUM" dedi. Beni çan sesleriyle adeta kovdu.

Gırnata (granada)da el-Hamra sarayına vardım. Görüşme taleb ettim. "Sen kimsin" dedi. "Türkiyeden bir müslüman" dedim. "Müslüman var mı ki dünyada. Müslümanlar yok olalı 500 yıl oldu. Yok olmasaydı şimdiye kadar bana hal hatır sorarlardı. Sana inanmıyorum, müslüman yok, sen takiyye yapıyorsun" dedi. Ne kadar uğraştıysam da müslüman olduğuma ve dünyada müslüman yaşadığına inandıramadım. Çaresiz oradan da ayrıldım.

Kurtuba'da müslümanlara yapılan işkence müzesini gezdim. Müze çıkışında ayakta durmada zorlandım. Oturacak yer aradım. Burada şunu düşündüm. Resulullah SAV'e, ümmetinin sıkıntısı çok zor gelir (Tevbe 128). Endelüs Müslümanları bu işkencelere uğrarken, Efendimiz O nasıl dayandı?

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7280 defa okunmuştur
ENDÜLÜS NASILDA SIZLATIR İÇİMİZİ
Mustafa YILDIZ
Tarık bin Ziyadla başlayan İspanyadaki yani Avrupadaki ilk müslüman toplumu bugünkü Avrupan teknolojisinin temelidir.Endülüs ve Sicilyadaki müslüman bilim ve teknoloji merkezleri çağlara öylesine bir çığır ve ışık açmıştırki, zalim Avrupalıların böylesine bir medeniyeti yakıp yıkmalarına kahrolmamak elde değil. Tıpta, sanatta, edebiyatta, fende öylesine ileri gidildiki yakılan kitaplardan kalanlaral bu teknolojiye gelindi düşünün gerisi.. Mustafa Yıldız..
05 Mayıs 2009 Salı 10:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ah Ayosofya' m...
Kenan Özmen
Ayasofya da benimle konuşmak istemiyor...
15 Nisan 2009 Çarşamba 09:19
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ahh Endelus Ahhh
Abdurrahman Kutlu
Üstad Maşaallah iyi geziyorsunuz anlaşılan. O İslam diyarlarından fotoğraflarda çekseydiniz keşke.
14 Nisan 2009 Salı 20:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri