Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Prof. Orhan ÇEKER

SİGARALARA DOMUZ BULAŞTI

06 Nisan 2010 Salı

Geçenlerde basına düştüğü kadarıyla sigaraların filtrelerine domuz kanı bulaştırılıyormuş. Kimi sigara firmaları kanın proteinini yani hemoglobinini ayrıştırarak onu sigaranın filtresine emdiriyorlarmış. Böylece bu protein, dumanın zararlı parçalarını daha çok emdiği için zarar en aza iniyormuş. Bu haber üzerine bize de hemen sorular gelmeye başladı. Habername sormadan biz açıklamayı peşin yapalım dedik.
Bu konuda başka açıklama yapanlar da oldu tabiatıyla. Kimileri de, haram kılınan şey domuzun etidir, kanı değil deyip bu sigaraların dinen sakıncalı olmadığını beyan etmiş oldular.

Evvela şunu belirtelim ki burada mesele domuz meselesi değil, kan meselesidir. Dikkatleri domuza çevirmek ve kanı göz ardı etmek yanıltıcı olacaktır. Kur'an'da (Maide :3) kan ve domuz eti beraber zikredilerek ikisinin de necis ve haram olduğu belirtilmiştir. Demek ki sigarada esas mesele domuz kanı değil herhangi bir kandır. Bu kan usulune göre kesilmiş koyun kanı bile olsa hüküm farklı olmayacaktır. Hangi hayvanın olursa olsun bütün kanlar hatta insan kanı da dahil necistir. Sigara filtresine emdirilen herhangi bir kan o filtreyi necis yapar. Sigarayı kullananın ağzı o filtreyi ıslatsa, bu ıslaklık sebebiyle haram nesne o kişinin ağzına bulaşır. Dolayısıyla caiz olmayan bir iş gerçekleşmiş olur. Ama tekrar hatırlatalım ki bunun domuzla ilgisi yok, kanla ilgisi vardır. Bu konuda hiçbir kan masum ve caiz değildir.

En iyisini istiyorsanız size candan bir teklifte bulunayım: Sigarayı bırakın ki kârlılık katsayınız sonsuzlara çıksın. Huzur ve sağlık içinde olmanızı diliyorum. Selam

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7434 defa okunmuştur
vay vay vay!!
ömür
haBerden çok YORUMCULARIN rumuzları dikkatimi çekti.burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÜLKESİDİR;CUMHURİYETLE YÖNETİLEN BİR ÜLKEDE böyle rumuzlar görmek ne ACI!CİGARAMIDA YAPAY FİLTREYLE içtiğim için bence sorun yok.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE diyorum sizlere;YAZARADA TEŞEKKÜRLER bu uyarıcı yazısından dolayı.
16 Mayıs 2010 Pazar 03:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
hayatımda içmedim
El Konevi
Hocam şu mereti hayatımda içmedim ve içenlerede şaşıyorum. Allah sizden razı olsun.
07 Nisan 2010 Çarşamba 16:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
sağolasınız hocam
el giresuni
kimsenin dikkat etmediği bir konuya değinmişsiniz hocam Allah razı olsun...
07 Nisan 2010 Çarşamba 10:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
herkes bırakmalı şu mereti
Fatih Selek
Muhterem Hocam, Allah sizden razı olsun. Bu yazınızdan sonra merak ediyorum acaba hala millet sigara içecek mi?
06 Nisan 2010 Salı 16:54
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri