Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Recep KOÇAK

En Ağır Kış Van’da

16 Kasım 2011 Çarşamba

“Size rahatsızlık vermek istemem ama kimsemiz yok şu an sizden başka sağ olun. Babam 10 saat sırada bekledi ama yine alamadı çadır.

 Bizi merak etmeyin tahtalardan ve naylondan bir çadır yaptık şu an içindeyiz. Hava her geçen gün daha soğuk ve zorlaşıyor. Herkes hasta ve yorgun ama yine de umutluyuz.

 Şuan çadırdayız ve hava eksileri gösteriyor, psikolojimizi anlayın lütfen.

 Valla çadırımız yok, kışa dayanıklı bir çadır olursa eğer, rahatsızlık vermek istemem…”

 Radyo 7’den Barış Cem Kaya’ya Van’dan bir deprem mağduru Ş.Ş isimli dinleyicisinin gönderdiği canhıraş notlardan birkaçını okuduk. Mağdur vatandaşımızın açık adresi ve telefon numarası bizde. O, Vanlı binlerce afetzedeyi temsil ediyor, onların sesi, onların sözcüsü olmuş adeta.

Depremden iki hafta önce Van’daydım. Bilgisayarıma masaüstü resmi olarak Van Gölü’nden bir kesit belirlemiştim. Henüz değiştirmedim.

Van dönüşünde dostlarıma Van’ın güzel insanlarından bahsederken, bilgisayarımdan kareler gösterim. Edremit’ten aldığımız, daha sonra Van merkezde bir markette de bulup fotoğrafını çektiğim, İstanbul’a da tadımlık miktarda getirdiğim malaki armudundan bahsetmeyi, Van kahvaltısından söz etmeyi sürdürdüğüm günlerde deprem meydana geldi.

Van şehrimiz gölüyle, kahvaltısıyla, otlu peyniriyle ve dost insanlarıyla henüz gündemimdeyken Van depremiyle sarsıldık.

23 Ekim’de meydana gelen depremin ardından devlet, millet, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve valilikler seferber oldu, yaralar sarılmaya çalışıldı.

Evleri az hasarlı aileler evlerine girmeye başladılar. Dükkânlar açıldı. Çadır ve prefabrik ev konusunda büyük bir sıkıntı yaşanmadı.

Edremit merkezli ikinci deprem ise Van’da yeni bir dönemin miladı oldu.

Evlerinin 7.2 büyüklüğündeki depremde yorulduğunu, onlardan bir kısmının 5.6’lık depremle yıkıldığını gören depremzedeler soğuğun tüm şiddetine rağmen, cesaret edip yuvalarına giremiyorlar.

Van’da ikinci depremle birlikte şartlar çok değişti, durum ağırlaştı.

Vanlılar, Türkiye’nin dört bir yanından tanıdıkları kim varsa arayıp çadır için adeta yalvarıyorlar. Ağır kış şartlarında “çadır” doğru çözüm olmamasına rağmen, hiç yoktan bir çadırla bile, onlar kendilerini kısa vadede ve geçici çözüme kavuşmuş sayıyorlar.

Şimdi en büyük problem barınma ihtiyacı.

Van’da afet evi, kışlık çadır, kışlık giysi, bot ve gıda ihtiyacı devam ediyor.

Van Valisi Münir Karaloğlu, 500 bin nüfuslu Van’dan 250 bin depremzedenin şehri terk ettiğini açıkladı.

Sahil kentlerinde çeşitli devlet kuruluşlarına ait sosyal tesisler, oteller, Türkiye’nin bütün bölgelerinden kamuya ait bazı mekânlar Vanlı depremzedelere açıldı.

Depremzedelerin bir kısmı da Türkiye’nin çeşitli vilayetlerindeki akrabalarına sığınmış bulunuyor.

Kurban Bayramını Van depremzedeleri ile geçiren Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in notları şöyleydi:

“Deniz Feneri Derneği olarak Erciş’te 150 adet afet konutunu 15 gün içerisinde kurduk, evlerin içine eşyalarını yerleştirdik ve bayram süresi içerisinde 100'e yakın evi, yetim çocuklar, yaşlılar, hastalar, depremde yaralananlar, yeni doğum yapmış aileler ile Erciş’te görev yapacak öğretmenler ve sağlık mensuplarına tahsis ettik.

Evlerin her birisine müstakil elektrik bağlantısı kuruldu ve her eve elektrikli soba kuruldu. Misafir ailelerimiz inşaAllah bu kışı küçük de olsa sıcak bir ortamda Deniz Feneri Afet evlerinde geçirecekler.

Soğuk kış şartlarında yeni doğmuş bebeklerin, yaşlıların ve hastaların çadırlarda yazı getirmeleri imkânsız görünüyor. Kısa vadede çözüm hiç şüphesiz prefabrik afet konutları. Yardımların buna yönelmesi çok elzem ve çok acil.”

Vanlı kardeşlerimiz için birinci depremde sergilediğimiz kardeşlik örneğini yeniden ortaya koymamız lazım. Kaloriferli evde oturanlarımız ev ortamında biraz kalın giysiler giyip kombinin ayarını düşürebiliriz. Tasarruf edeceğimiz yakıt parasını Vanlı depremzedeler için gönderelim.

Van’da akrabası olanlar, evlerinin durumuna göre misafir kabul edebilirler.

İmkânı olanlar, gazeteci Ahmet Tezcan’ın öncülüğünü yaptığı ve Kanal 7’den Erhan Çelik’in duyurusunda önemli rol aldığı “evim evindir Van” kampanyasına katılıp boş bir dairesini Vanlı bir depremzedeye tahsis edebilir.

Bu yılın en şiddetli kışı Van’da yaşanıyor. Onların bir nebze olsun ısınmaları, çocukların üşümemesi, donmaması, hastalanmaması için kardeşliğimizi hatırlamalı, elimizi taşın altına sokmalıyız.

Kardeşlerimizin acil barınma ve gıda ihtiyacı devam ederken bizim ısınmamız ve doymamız ağır bir mesuliyettir.

Şimdi Van için kardeşlik zamanı.

 

gumuslale@gmail.com

  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2376 defa okunmuştur
Deniz Feneri
Recep Koçak
Türkiye Deniz Feneri Derneği'nin yurtdışında şube ya da temsilciliği bulunmuyor. Almanya'daki kuruluş fiilen, hukuken ve kurumsal olarak ayrı, müstakil. Orada usul hataları olmuş olabilir, yetkilileri cezalandırıldı. O kuruluş kapandı. Ankara'da üç yıldan beri yürütülen soruşturma Almanya Deniz Feneri e.V isimli kuruluşla ilgili. Bir süre tutukluluk şartlarında tutulan kişilerin isimleri Almanya'daki dava görülürken zikredildiği için soruşturma çerçevesinde içeri alındı. O kişiler hakkında ortada bir mahkeme kararı olmadığı için, uluslararası hukukun genel kuralı gereği hepsini suçsuz kabul etmek durumundayız. Henüz bir iddianame hazırlanmadı, mahkeme başlamadı. O kişilerden he hangi birisi Türkiye Deniz Feneri üyesi ya da yöneticisi değil. Türkiye Deniz Feneri, kamu yararına çalışan dernek statüsünde ve sürekli denetleniyor. Sonuçlar, çalışanların, idarecilerin ve bağışçıların başını önüne eğdirmeyecek güzellikte. Deniz Feneri sağlam bir kayıt düzeniyle hizmete devam ediyor.
18 Kasım 2011 Cuma 18:26
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
sami bey
Nursret Küçükyılmaz
S.A ÖNCELİKLE...HERKESİN CUMASI MÜBAREK OLSUN.SAMİ BEY RECEP BEY SİZE NE GÜZEL İZAH ETMİŞ BELGE VARMI DEMİŞ, TÜRKİYE MUZ CUMHURİYETİMİ DENİZ FENERİNDE SUÇ OLACAK HABER OLMAYACAK VE DERNEK AÇIK OLACAK BÖYLE BİRŞEY OLURMU YA? HALA CHP AĞZIYLA KONUŞUYORSUNUZ ALMANYADA DOSYA VARSA SUÇLU CEZASINI ÇEKER TÜRKİYEDE BİNLERCE EVE YARDIM YAPAN VANA YARDIM YAPAN DENİZ FENERİ İLE KONUMUZUN NE ALAKASI VAR DERNEĞE YARDIM YAPMAK İSTEMİYORSANIZ YAPMAZSINIZ BU KADAR BASİT BİRŞEY AMA YARDIM YAPACAK OLANIDA BİLMEDİĞİNİZ KONULARLA NEDEN KAFA KARIŞTIRIYORSUNUZ ? YARDIM YAPTIYSANIZ ZATEN ALLAH İÇİ YAPTINIZ GİTTİĞİ YERDEN ŞÜPHENİZ VARSA ARAYIN DENİZ FENERİNİ HESAP SORUN AMA HEM YARDIM YAPMAYIP HEMDE HERKESDEN ÇOK KONUŞAN CHP VE O KAFA ZİHNİYETİNDE OLMAYALIM LÜTFEN MÜBAREK CUMA GÜNÜ
18 Kasım 2011 Cuma 13:09
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Sabıka kaydı Alman mahkemelerinde
Sami Öz
Türkiyede tutuklanan sorumlular da geçen haftalarda savcılara yapılan baskı ve sahtekarlık sonucu serbest kaldılar. Konunun iftira olmasını çok isterdim. Recep beyin aşağıda sıraladığı ergenekon takımının haklı olduğu tek konu deniz feneri olsa gerek, yoksa ne kadar şirret baş belası olduklarını iyi bilirim.
18 Kasım 2011 Cuma 10:50
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
Allah yardımcınız olsun
necdet baştoklu
Memuriyet vesilesiyle dört yılım vanda geçti... kış şartlarını iyi bilirim. Rabbım yar ve yardımcınız olsun. normal evler ısınmazdı. kış uzun sürerdi. Allah imtihanınızı kolay kılsın.
18 Kasım 2011 Cuma 07:22
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
çok üzülüyorum van
Zeynep Ç.
slm yazınızı başlığından dolayı merak ettim ve okudum vanlı kardeşlerimize yardım etmek bütün Türkiyenin borcu şuanda biz sıcacık evlerimizde dururken onlar orda çok ağır bir imtihan yaşıyorlar ALLAH yardım eder inş. devletimizin elinden geleni en azından yapmaya çalıştığına inanıyorum haberlerde deniz fenerinin çalışmalarını izlemiştim bu kadar iftiraya rağmen hala mücadele ediyorsunuz ben sizi mahallemdeki garibanlardan tanıyorum hayır yapmaya çok maddi gücüm olmuyor ama insan yinede kendini zorlamalı...deniz feneri bence hala en bağımsız partisiz cemaatsiz bir kuruluş çünkü deniz feneri kim zorda kalırsa ona deniz feneri ışık gösterir yardım eder değilmi...herkese hayırlı cumalar
17 Kasım 2011 Perşembe 21:11
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri