Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Recep KOÇAK

Merhum Ali İhsan Tola Ergenekon’u Haber Vermişti

20 Mayıs 2013 Pazartesi

Bediüzzaman’ın Lokman Hekim ruhlu talebesi Ali İhsan Tola, 27 Haziran 1927 yılından dünyaya gelmiş, ömrünü Allah’ın dinine ve insanların hizmetine adamış ve son nefesini “Allah” diyerek 13 Mayıs 2009 tarihinde vermiş bir mübarek Zat-ı Muhteremdir.

Kendisi orman mühendisi ve Üstad Bediüzzaman’ın harikulade hallere mazhar, maddi ve manevi ilimlerle mücehhez, çok yönlü, nev-i şahsına münhasır bir talebesidir.

Nebatat, madeniyat ve ledünniyat gibi farklı ilimlerin sırlarına vakıftır.

Yazar İhsan Atasoy, Nur Kahramanları serisinin 12. kitabı olarak Ali İhsan Tola merhumu sevenlerinin ve tanımayanlarının huzurlarına getiriyor.

Güzel bir roman akıcılığında ve müthiş etkileyici hatıralar, gözlem ve tespitlerle dolu bu kitapla sevgili dostum İbrahim Altan vesilesiyle buluştum.

Kitabını okunmasını hararetle tavsiye ederken, ilk etapta altını çizdiğimiz birkaç satır ve bazı paragrafları dikkatinize sunacağım..

Merhum M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin görünüştü bir trafik kazası ve kuvvetle muhtemel bir suikastla aramızdan ayrıldığına inananların sayısı az değil.

Ali İhsan Tola’nın en yakınlarından Mehmet Başat merhum Tola’yı anlatırken Es’ad Coşan Hocaefendi’nin adının geçtiği kısımda şunları söylüyor;

“Hatta o zamanlar istihbarat başkanı ‘MİT bundan böyle hariçte de çalışacak’ diye beyanat vermişti. Onun arkasından Bayram Ağabey’in, Es’ad Coşan’ın vefatını duyunca, ‘Bak dışarıda çalışacağız demişlerdi. Operasyonları dışarıda da yapmaya başladılar’ demişti. (s.240)

Kitap’tan Ali İhsan Tola merhumun güncel konuları ilgilendiren değerlendirmelerini ve tutumunu anlatan kesitlere devam edelim.

Kızı Candan Tola, “Ergenekon çıkmadan önce otuz sene boyunca bir olay olsa, ‘Arkasında komite var, yine plan yapıyorlar’ diyerek devlet erkânına haber gönderirdi. (…)

2016’yı İslam’ın fütuhatının olacağı tarih olarak zikretti.

Yine kızı Candan Tola, “Vefatından önce 29 Mart belediye seçimleri olmuştu. ‘Artık küfrün beli kırıldı, içlerinin pisliği tamamen dışa çıkacak, yaptıklarını göreceksiniz’ demişti. (s. 357)

Yeğeni ve damadı Abdullah Selek Tola anlatıyor:

“Askerden emekli iki-üç subayın hanımlarıyla birlikte ziyaretine geldiklerini görmüştüm. Hastalıklarına şifa bulunca İstanbul’dan tekrar gelmişlerdi. Onlara, ‘Artık bu apoletlerinizin hükmü bitti. Siz bunları Peygamber ocağı olan askeriyede yanlış yolda kullandınız. Artık cezasını çekeceksiniz’ demişti. Çok ağır ifadelerdi bunlar. Bir şey demediler.” (s. 382)

Yeğeninin eşi Alev Nur Tola merhumun bitkilerle konusuna olan derin vukufiyetini anlatıyor; “Amcam bütün bitkileri tanırdı. Hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geldiğini bilir, bir kimyacı, bir eczacı, bir doktor gibi tarif ederdi. ‘Bitkiler şekliyle hangi azaya ait hastalığa iyi geleceğinin şifresini verir’ derdi. Kapısının önünde sarmaşık vardı. Şekli megafon gibiydi. Bu çiçeğin kulak ağrısına iyi geldiğini, fasulyenin böbreğe benzediğini, böbrek hastalılarına iyi geldiğini söylemişti.” (s.420)

Yazar İhsan Atasoy Ali İhsan Tola merhumun siyasi konulardan tutumunu şöyle tanımlıyor; “Risale-i Nur’un mesleği siyasi tarafgirlik kaldırmadığından Ali İhsan Tola, gelenlere siyasi tarafgirlik meyli uyandıracak telkinlerden uzak durur. Yanında bu gibi konuşmalara izin vermez. Fakat 2002’de kurulan AK Parti’ye karşı bu tavrını değiştirdiği görülür. AK Parti’nin kuruluşundan bu yana yakınlarına ısrarla ona sahip çıkmalarını tavsiye eder.

Daha sonra neden böyle yaptığını soranlara, ‘Artık aleni bayrak açmak zamanı geldi, bunların görevleri var. Bundan sonra gizli saklı bir şey kalmayacak. Her şey ortaya çıkacak, her şey deşifre olacak’ der.

Eskiden siyasetle hiç meşgul olmazken, bazıları için milletvekilliği ve belediye başkanlığı teşvikinde bulunur. ‘Bu Parti’nin görevi var, sahip çıkmalıyız. Biz de varız deyin, gerisini onlara bırakın’ der. Destekler ve muvaffak olmaları içim dua eder. ‘Hiç bir şey gizli kalmayacak dediğinde Ergenekon’un “e”si yoktur. O zaman yakınları ne demek istiyor diye anlamakta zorlanırlar. (s. 181)

Yine kızı Candan Tola babasıyla ilgili şunları hazırlıyor ve hatırlatıyor, “Kızım Ergenekon çıktı, benim vazifem bitti” dedi. (...) Bunu vefatından altı ay evvel söylemişti.

Özal zamanında bahsetmişti, “Genelkurmay’da benim için bir oda dolusu dosya var. Müslümanların hepsini fişlemişler” demişti.

Türkiye’nin âlem-i İslam rehberliği noktasında tekrar bir misyon üstleneceğini söylemişti.” (s. 182)

Ali İhsan Tola merhumu ve efsanevi hayatını, fikirlerini insanımızın dikkatine sunan değerli araştırmacı ve yazar İhsan Atasoy’u ve Nesil Yayınları’nı tebrik ediyorum.

Nur Kahramanları serisinin yakın geçmişimizi, bugünü ve yarını doğru değerlendirmek için acilen okunmasını tavsiye ediyorum.

gumuslale@gmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 22442 defa okunmuştur
Ademoğluna
Recep Koçak
Sayın Ademoğlu, Merhum Ali İhsan Tola'yı anlatan bir kitaptan onca alıntı arasında sadece siyasi kısma takılmışsınız. Diğer alıntılar üzerine düşünmenizi, kitabı merak edip okumanızı öneririm. Hatta, kitabın yazarıyla da tanışıp merhum Tola'nın Ak Parti hakkında gerçekten o sözleri söyleyip söylemediğini kendisine sorabilirsiniz. Ayrıca, mevcut seçenekler arasında Ak Parti'yi o verilebilir görmek, onun bütün icraatlarından sorumlu olmayı gerektirmez. Yanlışı kim yaparsa yapsın yanlıştır.
27 Mayıs 2013 Pazartesi 00:50
Beğendim (5)Beğenmedim (3)
YORUMUN DEVAMI
Siyasi TaRAFGİRLİK
Adem Ademoğlu
Tam siyasi bir yazı olmuş Mübarek şahsiyet Ali İhsan Tolayı da siyasi tarafgirliklerine alet ettiklerine inanıyorum,Eğer AKP tola ağabeyinin tasvip ettiği bir parti ise bu partinin Zinayı serbest bıkmasın, Domuz çiftliklerine izin vermesini ahlaksızlığın,yolsuzluğun meşru hale gelmesinin ,faizden bahsedilmemesini görememiş mi acaba bu mübarek ağabeymiz eğer öyleyse bu mübarek ağabeye yapılacak en büyük hakaret olur ki bu bühtandan Allaha sığıırım, bu olsaolasa AKP den beslenenlerin bir uydurmasından ileriye geçemez sayın yazar da AKP.liliğinden böyle bir yazı kaleme almış diye düşünmekteyim.
23 Mayıs 2013 Perşembe 13:30
Beğendim (5)Beğenmedim (5)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri