Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Recep KOÇAK

Sana Aslan Olmak Yakışır

10.06.2010 11:00

Türkiye dünyanın kritik coğrafyalarından birinde bulunuyor. Tarihi geçmişimizin omuzlarımıza yüklediği ağır sorumluluklar var. Sadece kendi sınırlarımız içinde yaşayan insanlarla ilgilenmek yetmiyor. Mahallemizde, bölgemizde zulüm gören insanlar varsa onlara seyirci kalmak bize yakışmayacak bir tavır.

Mahallenin kendi halinde, suya sabuna dokunmayan, risk almayan bir sakini olmayı göze alamayız. Mahallenin en aktif, en katılımcı, paylaşımdan yana ve elindeki bir ekmeği bölüşebilen sakiniyiz biz. Biz böyle gördük, böyle öğrendik.

Türkiye merkezli yardım kuruluşları son yıllarda sadece Gazze’ye milyonlarca dolarlık yardım ulaştırmışlar.

Kızılay Başkanı Tekin Küçükali bir televizyon kanalında, “60 yıldan beri Filistin’e yardım götürüyoruz” açıklamasını yaptı.

Deniz Feneri Derneği Gazze’ye milyonlarca dolar yardım ulaştırmış ama sayfayı kapatmamış, devam eden projeleri var. Projelerin devamı için Gazze’ye her ay ulaştırılan yardımlar var.

Salı akşamı Seyr FM’deki İyiliğin Seyr Hali (21.00-22.30) programımda, İHH’nin Yetim Birimi’nden Mine Karakaş ve Emrin Çebi konuğum oldular. İkisi de Gazze için yola çıkan Mavi Marmara yardım gemisinin yolcuları arasında idi.

Yaşadıkları zorlu yolculuğu, esaret günlerini, İsrail askerlerinin ne kadar korkak olduğunu anlattılar. Gazze’yi anlatırken, “İHH’nın orada 10 bin yetimi var” dediler.

Yardımeli Derneği’nin Gazze’de “kardeş aileleri” var. Kimse Yok mu Derneği ve adını uzun uzun sıralayabileceğimiz yardım kuruluşlarımız Gazze’ye yaptıkları yardımlar konusunda adeta yarışıyorlar. Her birinin internet sitelerinden göz kamaştıran faaliyet raporları var.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyona programının ekonomist konuğu, “Afrika’ya en çok nakit girişi iki ülkeden, Çin ve Türkiye’den gerçekleşiyor” dedi.

Özellikle de 2005 yılı sonrasında dünyanın bütün kriz bölgelerinde ve tüm kıtalarda yapılan insani yardım çalışmalarında Türkiye merkezli dernek ve vakıfların dikkat çekiyor olması bizler için bir iftihar ve şükür vesilesi. Ancak dünyanın etkin güç merkezlerinin de dikkatinden kaçmayan bu yeni durum, Türkiye’nin güçlü ve “söz sahibi” olmasından rahatsızlık duyan çevreleri harekete geçirdi. Kapalı kapılar arkasında hazırlanan bir takım karanlık senaryoları için düğmeye basıldı.

Neler oldu? Son üç yılda Deniz Feneri ile ilgili yaşananları hatırlamamız bu sorunun cevabı için yeterli.

Önüne konan her filmi kolayca izleyen, her senaryoya rahatça pirim veren halimizi değiştirmediğimiz müddetçe yeni filmlerin vizyona girmesini beklemeliyiz.

Bizim mahallemizde her film vizyona girememeli, her film rağbet görmemeli. Aksi halde o filmlerin figüranı bile olamayız. Bize sadece, “seyirci” rolü biçilir, farkında olmadan o rolü oynayarak bir ömrü tamamlarız.

Şeyh Sadi Şirazî’den güzel bir hikaye ile tamamlayalım..

Adamın biri gezerken ayaksız bir tilki gördü, hayrete düştü. 'Nasıl yaşar bu hayvan, ne yer ne içer?' diyerek, Allah'ın lütfuna hayran oldu.

Derken bir aslan çıkageldi, ağzında çakal taşıyordu. Görkemli ve korkunç hayvan avının bir kısmını yedi, doyunca kalanını bırakıp gitti. Tilki artığa doğru sürünerek yaklaştı ve afiyetle yiyip karnını doyurdu.

Tilkinin yiyeceğinin ayağına geldiğini gören adam, kendi kendine: 'Bir tilkinin rızkını ayağına gönderen Allah, benimkini neden göndermesin?' diyerek, çalışmasına gerek olmadığını, bir köşeye çekilip oturabileceğini düşündü.

Düşündüğü gibi de yaptı: 'Rızkım Allah'ın görünmeyen hazinesinden gelir, gayret etmem gerekmiyor' diyerek beklemeye başladı.

Bekledi, bekledi... Ne gelen vardı ne giden... Günler geçip gitti. Adam zayıfladı, eridi, bir deri bir kemik kaldı. Güçsüz ve bitkin bir haldeyken, bulunduğu mescidin mihrabından bir ses duydu:

“Ey tembel adam!' diyordu sesin sahibi, 'kendini ayaksız bir tilkiye benzeterek neden miskin miskin oturuyorsun? Kalk! Yırtıcı aslan ol. Başkasının artığına göz dikmeyi bırak. Sana yakışan, başkalarının artığını yemek değil artık bırakmaktır. Gücüyle aslan gibi olan, başkasından yiyecek bekler mi? Haydi kalk! Kolları sıva. Çalış ve rızkını kazan. Hem kendin ye, hem güçsüz ve muhtaçlara yedir.”

Ey genç insan!

'Elimi tutun' diyerek başkasına el uzatma!

Çalışmayan insanın kafasında beyin yoktur. Onların başları kuru bir deriden ibarettir.

Allah'ın kullarına iyilikte bulunan, iki cihanda da iyilik görür.

Yaşlıya yoksula yardım elini uzat!

Allah, başkasının mutluluğu için çalışanın yardımcısıdır.

gumuslale@gmail.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3434 defa okunmuştur
tashih
Recep Koçak
Bahsettiğiniz kuruluş Almanya'da kurulmuş, o ülkenin yasaları çerçevesinde faaliyet yapan ve hesap veren bir müessese. Türkiye üzerine hesap yapan çevreler o kuruluşun adı üzerinden Türkiye Deniz Feneri'ni vurdu. Son üç yılda Türkiye Deniz Feneri defalarca denetlendi, her hangi suç teşkil eden faaliyeti tespit edilemedi. Türkiye'dekiderneğin sadece Ankara'da şubesi var; İzmir ve Erzurum'da da temsilciliği var. Gerçek bu.
14 Haziran 2010 Pazartesi 11:19
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
2
ömür
SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL GÖRMESİN denir ayeti kelimelerde;VARIN YORUMUNUDA SİZ YAPIN.SAYGILAR.
13 Haziran 2010 Pazar 13:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yapmayın recep bey.
ömür
her zaman büyük keyfle okudum siz RECEP BEY,deniz fenerini nasıl,KAPALI KAPILAR ARDINDA PLANLANAN PLANLAR SONUCU KİRLENDİĞİNİ YAZARSINIZ?inanılır gibi değil.ki dernekteki SUÇLULAR İTİRAFLARINI YAPMALARINA RAĞMEN!ki aylarca eski adalet başkanı MEHMET ALİ ŞAHİNİN DOSYANIN TÜRKİYEYE GELMEMESİ için sürekli bahaneler uydurmasına rağmen!sonrada ALMAN TERCÜMANLAR yok diye dosyayı tercüme edemiyoruz ZIRVALARINA rağmen!ki BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞANIN AKMANA SORUŞTURMA AÇILMAMASI YÖNÜNDE GİZLİ EVRAK İMZALAMASI BASINA YANSIMASINA rağmen!İNANMIYORUM RECEP BEY SİZE;
13 Haziran 2010 Pazar 13:47
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
coşku verici
yakup tutum
abi yazınız için tşk edeiyorum. gerçekten çoşku verici bir yazıydı, etkilenerek okudum... iyilik yolunda yaptıklarınızla, allah katında eminimki, 'iyi'lerden yazılalı çok olmuştur... allah ayırmasın bu iyilik yolundan...
10 Haziran 2010 Perşembe 12:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri