Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

1 TL’YE YEMEK

19 Şubat 2013 Salı

 Üniversitelerdeki öğrenci konseylerinin ne işe yaradığını yıllardır merak ederim. Öğrencilerin sorunlarını dile getirdiklerini ve çözüme ulaşmak için faaliyette bulundukları iddia ediliyor. Ancak işin aslı hiç öyle değil. Öğrenci konseylerine aday olanlar tuhaf, seçilme aşamaları garip, göreve gelince yaptıkları bir acayip… Nerede gereksiz bir istek var, altında öğrenci konseyinin imzası bulunmakta.

 Ankara’da bulunan bir öğrenci konseyinin 2012-2013 akademik yılı hedefleri şunlar:

 Yerleşkeye yüzme havuzu yaptırmak. Öğrenci kimliklerinin kredi kartı olmasını sağlamak. Batı Avrupa ülkelerindeki aktif eğitim programını tartışmak.

 Ankara’da bulunan başka bir öğrenci konseyinin 2012-2013 akademik yılı hedefleri ise şöyle sıralanmış:

 İnternet televizyonu kurmak. Kamp alanına yeni karavan almak. Yerleşkede yeni büfeler kurulmasını sağlamak.

 Durum bu…

 Kütüphaneye yeni kitaplar alalım, fakültelerin bilgisayar donanımını geliştirelim, yerleşkelere ağaç dikelim, otobüslerin sefer sayılarını artıralım gibi düşünceleri kesinlikle yok. Öğrenci konseylerine seçilen kişiler kendi çevresini genişletmek ve reklam yapmak için çaba harcıyor. Öğrenci konseyine seçilen kişiler, o kentteki yetkililerin hepsi ile görüşüyor. Bu görüşmeler sırasında eğer varsa kendi sorunlarını dile getiriyor, yoksa çay içip geliyorlar. Üniversite öğrencilerinin sorunları konseydekilerin umrunda değil.

 Çağ değişiyor tabi, dünyada proje geliştirme rüzgarları esiyor. Bu rüzgardan esinlenen bazı öğrenci konseyleri, enini boyunu düşünmeden bir işe giriştiler. Öğrenci konseylerinin girişimi sonucunda İstanbul ve Ankara’daki bazı üniversitelerin yemekhanesinde yemek fiyatı 1 TL’ye düşürüldü (Önceden 2 TL idi).  Bu sayede yemekhaneden daha çok öğrenci faydalanacak, öğrencinin 1 TL’si cebine kalacak, öğenciler ucuza ve kaliteli yemek yiyebilecekmiş.

 Yalnız şöyle bir sorun var, yemekhanedeki yemek fiyatından hiçbir öğrenci şikayetçi değildi. 4 çeşit yemeği 2 TL’ye yiyorlardı, üniversite biraz zarar ediyordu ama öğrenciler sağlıklı beslenmiş oluyordu.

 Sanki üniversite öğrencilerinin başka derdi tasası yokmuş gibi, öğrenci konseyleri yemekhanedeki yemek fiyatının düşürülmesini istedi. Öğrenci konseylerinde ileri görüşlülük olmadığı için yemek fiyatının düşürülmesi üniversite öğrencilerinin aleyhine oldu.

 Üniversitelerin yemekhanelerinde büyük bir sıra oluştu. Yemek fiyatı 1 TL'ye düşürülünce yemekhaneye giden öğrenci sayısında büyük bir artış yaşandı. Öğrenciler 1 saat sıra beklemek zorunda kalıyor. Fiyat 2 TL'den 1 TL'ye düşürülünce üniversitenin yemekhane zararı iki katına çıktı. Yemekhane bütçesi kısıtlı olduğunu için yemekhanede pişen yemek miktarı artırılamadı. Yemek az olduğu için sıra bekleyen öğrencilerin bir kısmına yemek verilebiliyor. Bir saat sıra bekleyen öğrenciler, yemek bittiği için bazı günler geri dönmek zorunda kalıyor.

 ''Portakal Müsameresi'' başlıklı yazımda üniversite öğrencilerinin öğle yemeği için kısıtlı bir zamanları olduğunu belirtmiştim.  Yemek fiyatı 1 TL'ye düşünce durum daha vahim oldu. Yemekhanede 1 saat sırada bekleyen öğrenciler, derse yetişemiyor, yok yazılıyor, akademisyenden hakaret işitiyor, derse alınmıyor. Öğrenciler aç kalmak ile derse gitmek arasında tercih yapmak zorunda kalıyor.

 Üniversitelerdeki dar gelirli öğrenciler için yemekhaneye gitmek büyük bir avantaj. Fakat dar gelirli öğrenciler yararlansın diye yemek fiyatını 1 TL'ye düşürmek akıl ve mantık ile bağdaşmıyor. Dar gelirli öğrencilere yardım etmenin yolu yemek fiyatını düşürmek değil, onların yemekhaneden ücretsiz olarak yararlanmasını sağlamak.

 Üniversite öğrencilerinin yemekhanede çektiğin eziyetin sona ermesi için yemek fiyatı tekrar 2 TL olmalıdır. Öğrenci konseylerinin ipiyle kuyuya inilmez...

 

 tabak.jpg

 NOT: İşin ilginci, yemek fiyatı 1 TL'ye düşen yemekhanelerde kartlı sisteme geçildi. Her öğrenciye bir banka kartı verildi ve yemek yiyebilmek için bu karta para yüklenmek zorunda. Karta büyük bir miktar para yüklemek zorunda bırakılan öğencilerin yemekhane sırasını beklemekten başka bir seçenekleri kalmıyor.

 * * * * *

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4466 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri