Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

2. EL GÜRUHU

19 Ağustos 2014 Salı

 Aylardan Ağustos. Üniversitelerin açılmasına bir ay var. Yüz binlerce hane kıpır kıpır. Gençler ailesinin yanından ayrılıp üniversiteyi kazandığı şehre gidecek. Kırklareli’deki Bursa’ya, Burdur’daki Trabzon’a… Üniversite okumak akide gibi ama üniversiteyi aileden uzakta okumak isot gibi. Yurtta kalsan bir dert, eve çıksan bir dert. Özel yurtlar çok pahalı, ev bulmak zor, kullanışlı eşya bulmak sıkıntı.

 Bu zorluk ve sıkıntılara tesirli bir çözüm kapısı aralandı.

 Facebook’ta yeni bir moda başladı:

 2. el eşya sayfaları.

 On binlerce üyesi olan bu sayfalara, her gün yüzlerce yeni üye katılıyor. Üniversite öğrencilerinin mensup olduğu bu sayfalarda, 2. el eşyalar alınıp satılıyor. Normal bir öğrencinin ihtiyaç duyabileceği tüm ev eşyalarını bulmak mümkün. Buzdolabı, gazlı soba, baza, kitaplık işlevli konsol, avize...

 Satılmayı bekleyen eşya çok olduğu için zevk ve kalite yelpazesi çok geniş. Eski püskü eşyalar da var, sıfır ayarında eşyalar da. Klasik tasarım eşyalar da var, modern tasarım eşyalar da… Fiyatlar ise çok uygun. Toptan alımlara ayrıca indirim yapılıyor, mutfak gereçleri hediye olarak veriliyor.

 Bu sayfalarda sadece ev eşyası değil kiralık evde bulmak mümkün. Malum, ev sahipleri öğrencilere ev kiralamaya sıcak bakmıyor. Bu nedenle öğrenciler arasında büyük bir duyarlılık var. Evden çıkacak olan öğrenciler sayfada duyuru yapıyor, evin konumunu ve özelliklerini belirtiyor. Talip olan kişiye evi eşyalarıyla birlikte devrediyor. Eve çıkmak isteyen öğrenci de derli toplu bir eve konmuş oluyor. Ev sahibi de bu işten kazançlı çıkıyor. Evi hiç boş kalmadan yeni kiracı bulmuş oluyor.

 2. el eşya sayfaları öğrenciler için önemli bir gelir kaynağı. Paraya sıkışan öğrenciler kullanmadıkları veya fazlalık olan eşyalarını satıp ekonomik olarak rahatlıyor. Bilgisayarının kasasını satan bile var. 2. el eşya sayfaları sayesinde öğrenciler, şehir merkezinde ve kirası düşük ev bulabiliyor, evini çok uygun fiyatlara donatma imkanına kavuşuyor. Buraya kadar her şey güzel ve öğrencinin lehine.

 Fakat büyük bir sorun var:

 Nakliye!

 Eşyaların fiyatına doğal olarak nakliye dahil değil. Alıcı eşyayı kendisi götürmek zorunda. Öğrenciler, eşyaya verdikleri paranın iki üç katını nakliyeye vermek zorunda kalıyor. Pazarlık yapma seçeneği yok. Eğer bu nakliye işi akşam saatlerine denk gelirse fiyat daha da artıyor.

 Acaba diyorum, üniversiteler öğrencilere şöyle bir güzellik yapamaz mı? Her üniversite üstü kapalı bir kamyonet alsın, bu kamyoneti öğrencilere tahsis etsin. Eşya taşıtmak isteyen öğrenciler bu kamyonetin sürücüsüne müracaat etsin, akaryakıt parasını ödeyip, eşyasını taşısın.

 Böylece öğrenciler nakliyecilere dünyanın parasını ödemekten kurtulur.

yol-001.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2558 defa okunmuştur

Etiket(ler):

YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri