Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

800 BİN BİSİKLETLİ

21 Ekim 2014 Salı

800 bin bisikleti bir arada görseniz ne düşünürsünüz?

A) Bunları hurdacıya satsam iyi para kazanırım.

B) Acaba Avrupa'nın hangi şehrindeyim?

C) Bu kadar bisikletin burada ne işi var?

D) Güzel bir tane beğenip süreyim biraz.

 Benim cevabım D seçeneği olurdu.

 Az uz değil, tam 800 bin bisiklet. 72 ülkenin nüfusundan fazla. 800 bin bisikleti bir arada düşünmek bile zor. Ancak bu düşün gerçeğe dönüştüğü bir yer var.

 Konya’da 800 bin bisiklet var.

 Konyalı çocuklar ekmek almaya giderken üşenmiyor. Atlıyor bisiklete 3 dakikada alıp geliyor. Konyalı öğrenciler tıklım tıklım otobüslere binmiyor. Atlıyor bisiklete 5 dakikada mektebe varıyor. Konyalı işçiler soğukta servis beklemiyor. İşe geç kalırım kaygıları yok. Atlıyor bisiklete 7 dakikada fabrikaya varıyor. Konyalı amcalar Şuradan bir kişi uzatır mısınız? demiyor. Atlıyor bisiklete 10 dakikada ahbabının yanına varıyor.

 Peki neden?

 Konyalılar araba kullanmayı bilmiyor mu? Konya’da akaryakıt daha mı pahalı? Konya’nın yolları asfalt değil mi? Niçin Konyalılar 1 arabaya 1 kişi binmiyor, trafik sıkışıklığı olmuyor, hava kirliliği olmuyor? Niye Konyalılar kaldırıma araç park etmiyor, yayalara su sıçratmıyor, korna çalıp etrafı rahatsız etmiyor?

 Çünkü Konya'da 275 kilometre bisiklet yolu var.

 Diğer kentlerde trafiğe bir bisikletli çıksa, ezilme tehlikesi yaşar, arabaların tacizine uğrar, pişman olur. Konyalılar ise hiç bunları yaşamıyor. Mavi renkli bisiklet yollarında özgürce bisiklet kullanıyor. İşte bu yüzden Konya’da 1 evde 3 bisiklet var. Fakirseniz, Konya’ya turist olarak gelmişseniz yani bisikletiniz yoksa hiç sorun değil. Şehrin 20 farklı yerinde bisiklet istasyonları kurulmuş. Bu istasyonlardan bisiklet kiralayıp istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz.

 Konya Büyükşehir Belediyesi gelecek nesillere kıymetli bir elmas bırakmış. Konya’ya 275 kilometre bisiklet yolu yapmış.

 Yürekten kutluyorum.

let.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2656 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri