Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

A380 HAYATLAR

20 Aralık 2012 Perşembe

 ''Zenginin malı züğürdün çenesini yorar'' haberleri gazetelerin vazgeçilmezlerindendir. Zengin insanlar ne zaman bir konut veya taşıt satın alsa gazetelerde haber olur. Satılan alınan konutun veya taşıtın detaylarını aktaran gazete, yorumu okuyucuya bırakır. Bu aynı zamanda gazetelerin objektif yaklaştığı ender hususlardan biridir. Bu tür haberlerin bir örneği son günlerde basına yansıdı.

 Suudi bir prens dünyanın en büyük en büyük uçağı A380’den bir tane ısmarlamış. Uçan Saray adı verilen uçakta 4 karyola, 1 hamam, 1 toplantı salonu, 1 konser salonu, 5 suit oda, katlar arasında asansör ve lüks otomobil garajı gibi bölümler bulunacakmış. Bunlar medyaya sızdırılan bilgiler. Uçağında içinde daha kim bilir neler olacak… Gelecek yıl teslim edilecek 3 katlı uçağın maliyeti ise 485 milyon dolar yani yaklaşık 875 milyon TL.

 Bu uçak, Arabistan devleti için alınsaydı herhangi bir sorun yoktu. Uluslararası temsilde saygınlığı korumak, sabotaja uğramamak ve devlet yöneticilerinin rahat çalışabilmesi için devlet uçaklarının iyi olması lazım. 2010 yılında meydana kazada Polonya Devlet Başkanı ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak düşmüş ve 96 kişi hayatını kaybetmişti. Kazadan sonra yapılan yapılan araştırmada düşen uçağın 1990 model olduğu ortaya çıktı.

 Bu uçak, Arabistan hava yolları için alınsaydı sorun yoktu. Hava yolu sektöründe hem ciddi bir rekabet  hemde küresel krizin etkileri var. Böyle bir ortamda alınan nitelikli bir uçak Arabistan hava yollarının hizmet kalitesini ve ticari kârını artırırdı. Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda yolcuların dikkat ettiği en önemli nokta hava yolu şirketinin hizmet kalitesi.

 Bu uçak, hayır işi için alınsaydı yine sorun yoktu. Beynelmilel yardım örgütleri gıda veya eşya yardımlarını ihtiyaç sahibi bölgelere ulaştırmak için yüksek bedeller ödüyor. Maliyeti artıran bu durum daha az sayıda kişiye yardım ulaşmasına neden oluyor. Yardım örgütlerinden gelen talep doğrultusunda uçak tahsis edilebilir ve iyilik hareketi güç kazanırdı.

 Ancak bunların hiçbiri gerçekleşmedi... 485 milyon milyon dolarlık bu uçağı Suudi prens özel seyhatlerinde kullanacak. Neden? Prens, uçak yolculuğu sırasında rahat etsin diye... Koskoca prens sıradan insanlar gibi bilet alıp, havalimanında bekleyip, 53 cm koltuklarda oturup, sıradan insanlarla birlikte seyahat edecek değil elbette! Diğer zenginler gibi özel uçağa binmeli. Suudi prensin bu ilk uçağı değil, şu an 267 milyon dolarlık 747-400 uçağa biniyormuş. Fazla mal göz çıkarmaz, bir tane daha olsun!

 Evet, dünyadaki birçok zenginin özel uçağı var. Suudi prensin 485 milyon dolarlık uçağı ise hepsinden daha özel. Dünyada şahsa özel üretilecek olan ilk uçak. Yani dünyanın hiçbir zengininde böyle bir uçak yok! Para kazanmanın ne olduğunu bilen hiçbir insan 485 milyon dolar verip uçak almaz zaten. Suudi prens ise hiç tereddüt etmeden uçak siparişi verebilir. Çünkü değirmenin suyu bol... Suudi prens 21 milyar dolar servete sahipmiş.

 Arabistan'da çıkan petrolün tamamı kraliyet ailesine ait. Petrolden elde edilen geliri nasıl kullandıkları da ortada! Dünyada açlıkla ve yoksullukla boğuşan milyonlarca Müslüman var. Suudilerin umrunda değil bu durum. Çok uzaklara gitmelerine gerek yok. Arabistan'ın hemen yanında Somali var. Hergün binlerce insan açlıktan ölüyor. Fakat Suudilerin ne Somali'ye ne de başka bir ülkedeki fakir Müslümanlara tek kuruş yardımları yok!

 Petrolden kazanılan milyarlarca dolar böyle havaya savruluyor. Şu lükse şu şatafata şu israfa bakar mısınız? 485 milyon dolara uçak satın alınıyor, üretici firmadan uçağın içine konser salonu yapılması isteniyor! Uçağın yakıt masrafı, mürettebat giderleri ve diğer ihtiyaçları da cabası...

 Belki çok düşünmüyorlar ama bunun birde toprağın altı var.

ucan.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3910 defa okunmuştur
Ediyorlarda..
Ahmet Mekki
RIDVAN Bey, Güzel bir konuyu ele ALMISSINIZ lakin Suudlular o kadarda degil dünyanin bircok yerine YARDIM ediyorlar etmesine ancak sizin de bleirtiginiz gibi bu şekilde şatafat yakşmyor kendilerine.
20 Aralık 2012 Perşembe 11:59
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri