Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ACI ERİK

14 Mayıs 2015 Perşembe

 Tarihçilere göre Timur Ankara Savaşı’ndan önce ordusundaki 32 fili ormana sakladı. Savaşın ortalarında birbirlerine zincirle bağlı bu filler Osmanlı askerlerinin üzerine saldırdı. Coğrafyacılara göre Ankara’da önceden gür ormanlar vardı. Bu ormanlar zaman içerisinde insanlar tarafından tahrip edilerek antropojen bozkırlara dönüştü.

 Evet. Ankara’da bir zamanlar fil saklanabilen, içinden gökyüzü görünmeyen ormanlar vardı. Bu ormanlar kalem gibi dik ve heybetli ağaçlar ile kaplıydı. Aradan geçen birkaç yüzyılda bu ormanlar mum gibi eridi.

 Orman, kendisinden kaynaklı olmayan sebeplerle büyük zarar gördü.

 Ankara ormanlarının başına gelen bu hadise Akdeniz ormanlarının da başına gelmek üzere. Akdeniz Bölgesi'nin bitki örtüsü kızılçam ormanlarıdır. Fakat biz ne öğrendik? Akdeniz Bölgesi'nin bitki örtüsü makidir. Çünkü kızılçam ormanları yok oluyor, kızılçamların yerinde makiler büyüyor. Maki dediğimiz 1.5 metrelik çalılardır. Günümüzde eskisi kadar makiye rastlanmıyor. Makilerin tahrip olması sonucu garig denilen yarım metrelik çalıların sayısı arttı.

 Garigden sonrası ise bozkır…

 Neyse konumuza dönelim.

 Ankara Savaşı 1402’de yapıldı. Filleri saklayacak orman vardı.

 Yıl 2015. Ankara ormanlarından geriye acı erikler kaldı.

 Acı erik, marketlerde satılan can eriğinin akrabasıdır. Tadı baya ekşidir... Acı erik ağaçları Ankara'nın koyu yeşil nakışlarıdır. Dere kenarlarında, tonç denilen tarla sınırlarında, tepelerde tek tük bulunur. Acı erik ağaçları 2-3 metre yüksekliğindedir. Top şeklindedir ve çalı gibidir. Alttaki dalları budanırsa, daha iyi büyür ve güzel bir ağaç olur.

 Acı erik ağaçlarının köylüler için önemi büyüktür. Tarlasının toncunda acı erik ağacı bulunan köylü şanslı sayılır. Çünkü tarım alanları yakınlarında başka ağaç yoktur. Tarlada çalışan köylüler acı erik ağacı altında yemek yer, çay içer, dinlenir. Acı erik ağacının dalları sıkı olduğu için gölgesi serindir. Dertlerinizi ve yorgunluğunuzu unutursunuz, moraliniz yükselir.

 Yemek yeyip dinlendikten sonra, daldan bir acı erik koparılır ve yenilir. Acı erik deyip geçmeyin çok faydalı bir meyve. İştah açar, kan yapar, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, kalbi karaciğeri ve böbrekleri güçlendirir.

 Bunları niye anlattım?

 Çoğumuz birer acı eriğiz. Telgrafın tellerine bakıp şarkı söyleyen mutlu insanların sayısı çok az.

 Hayata orman olarak başlıyoruz.

 Cıvıl cıvıl kalmak, faydalı olmak istiyoruz.

 Fakat yıllarca bizden kaynaklanmayan sebeplerle mücadele ediyoruz, sabrediyoruz,  çabalıyoruz, çırpınıyoruz, tekrar deniyoruz, filizlenmeye çalışıyoruz.

 Parasızlık, cahillik, yol yordam bilmemek, dedikoducu insanlar, yalancılar, yalakalar, ikiyüzlüler, cıvıklar, mesafeler, kazı koz anlayanlar, beynini kullanmayanlar yüzünden gözyaşlarımızı rüzgarda kurutuyoruz.

 Ağzımızda tat, canımızda huzur kalmıyor, gönlümüzü derin bir keder kaplıyor.

kayit.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3126 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri