Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

AKHİSARLI GENÇLİK ŞANSLI

12 Ekim 2012 Cuma

 Geçen yıla kadar sadece Saruhan yöresindeki vatandaşların bildiği ‘’Akhisar’’ adı bu yıl medya organlarında sık sık yer almaya başladı. Nedeni Akhisarspor... Yazılı ve görsel basının spor sayfalarını her hafta Akhisarspor’un Süper Lig maçları  süslüyor. Manisa’nın Akhisar ilçesinin takımı olan Akhisarspor, Ege Bölgesi’nin Süper Lig’deki tek temsilcisi. 957 ilçe arasında Akhisar ayrıcalıklı bir konumda artık...

 Ülkemizdeki coğrafya müfredatının en büyük eksiklerinden biri iller ve ilçeler ile ilgili öğrencilere bilgi verilmeyişi. Gençler 7 coğrafi bölgenin ve 81 ilin adını biliyor, o konuda bir sıkıntı yok. Fakat ‘’Hangi il Türkiye’nin neresinde yer alır? Yaşadığı ilin komşuları nelerdir? Tanınmış ilçeler hangi illere bağlıdır?’’ gibi konulara vakıf değiller. Garip ama gerçek… Hangi ilde hangi madenin çıktığını bilen öğrenciler o ilin yerini dilsiz Türkiye haritasında gösteremiyor.

 İller ve ilçeler ile ilgili bilgi; liselere giriş sınavında sorulmuyor, üniversite sınavında sorumuyor, memurluk sınavında sorulmuyor. Müfredatta yer almadığı için coğrafya öğretmenleri imtihanlarda soramıyor. İller ve ilçeler bilgisi vatandaşlık bilincinin artırılması için çok önemli bir enstrüman olmasına rağmen nedense hak ettiği değere ulaşamadı. Levha hareketleri ve kayaçlar kadar bile değeri yok! Gençlerin de bu konuya ilgisi ve merakı yok. Ortaokulda iken baktıkları Türkiye haritasına bir daha selam sabah vermiyorlar.

 Yeni tanışan gençlerin birbirine ilk sorduğu sorulardan biri Nerelisin? Niksarlı bir genç bu soruya ‘’Niksarlıyım’’ diye cevap veremez, ‘’Tokatlıyım’’ der.  Çünkü karşısındaki kişi Niksar’ı duymamıştır bile. Karşısındaki kişi Tokatı duymuştur lakin Doğu Anadolu’da mı Karadeniz’de mi İç Anadolu’da mı? Ne kadar uzaklıkta? Küçük bir kent mi büyük bir kent mi? Tokat’ın denize kıyısı var mı? Bu konularda hiç malumatı yoktur. Meraklıysa sorar değilse diyalog başka istikamette devam eder.

 Örnekleri çoğaltmak mümkün...

 İl olmak isteyen ve bağlı bulundukları ilin adıyla anılmayı sevmeyen ilçeler var. O ilçelerin sakinleri için durum daha vahim. Burdur Bucaklı bir genç, yeni tanıştığı birine ''Bucaklıyım'' diyemez yutkunur ve ''Burdurluyum'' der. 2012 yılına kadar Akhisar içinde durum böyleydi. Akhisar ilçesi yurt bazında tanınmıyor ve bilinmiyordu. Fakat bu yıl tablo çok değişti. Akhisarspor sayesinde ilçenin ünü Bulgar hududundan İran hududuna kadar ulaştı. Spor gündemini biraz takip eden herkes Akhisarspor’dan ve Akhisar ilçesinden haberdar.

 Akhisarspor bütçesi kısıtlı bir kulüp. İyi transferler yaptı diyemeyiz. Süper Lig’de belki uzun yıllar kalamayacak ama gurbetteki Akhisarlılara büyük bir kıyak yaptı. Gurbetteki Akhisarlılar büyük bir kıvançla ve gönül rahatlığıyla ve ‘’Ben Akhisarlıyım’’ diyebiliyor. Bundan daha büyük bir keyif olabilir mi?

 akh.jpg

 NOT: Akhisarspor’un tam adı Akhisar Belediye Gençlik ve Spor. Bu uzun isim bir an önce terk edilerek Akhisarspor ismi tescil ettirilmeli.

 * * * * *

 Facebook’taki resmî sayfam: https://www.facebook.com/GazeteciYazarRidvanPalabiyik

 * * * * *

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3152 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri