Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ARTISIYLA VE EKSİSİYLE MALİYE

30 Haziran 2014 Pazartesi

 Maliye bölümü çok duyulan, çok övülen ama içeriği az bilinen bir bölüm. Tercih yapacak TM öğrencilerine hemen maliye bölümü öneriliyor, maliye bölümünün çok avantajlı olduğundan bahsediliyor. Maliye bölümünün iyi bir şey olduğundan hemen herkes hemfikir ama bu iyinin içeriğinden söz edilmiyor. TM öğrencilerine maliye bölümü seçtiriliyor, bilmeden seçenler puslu bir dağ ile başbaşa kalıyor.

 Peki nedir bu maliye bölümü?

 Maliye, devletin yaptığı harcamaların hukuki ve ekonomik sonuçlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Devlet ve özel sektör arasındaki etkileşimin topluma yansımalarını irdeler. Sosyal bir bilimdir yani tek bir doğrusu yoktur. Şunu da belirtmek gerekir ki, diğer ülkelerdeki üniversitelerde maliye diye bir bölüm yoktur. Maliye, iktisadın bir alt dalı olarak ele alınır. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle maliye bilimi giderek gelişmiş, iktisattan ayrılarak müstakil ve görkemli bir hâle gelmiştir.

 Maliye bölümü mezunları ne iş yapar?

 Bütün İİBF mezunları eşittir. Maliye bölümü mezunları da İİBF’nin diğer bölümlerinden mezun olanlar gibi kaymakam olabilirler, idari hakim olabilirler, vergi müfettişi olabilirler, gelir uzmanı olabilirler, defterdarlıklarda çalışabilirler, Merkez Bankası’nda çalışabilirler, bakanlıklarda uzman veya müfettiş olabilirler. Bunları olabilmek için KPSS’den yüksek bir puan almak, ilgili bakanlığın yaptığı yazılı ve sözlü sınavı geçmek gereklidir. Şu da bir gerçektir ki maliye mezunlarından beklenen vergi müfettişi olmalarıdır.

 Maliye bölümünün nesi avantajlı?

 KPSS’den yüksek bir puan alıp, ilgili bakanlığın yaptığı yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmak isteyen bir adayın, hukuk, iktisat, muhasebe ve maliyeyi iyi bilmesi gereklidir. Bu sınavlarda hukuk, iktisat ve muhasebede sorulan konuların yüzde doksanı maliye bölümünde ders olarak okutulmaktadır. Maliye bölümünün avantajı buradan gelmektedir. Maliye bölümü öğrencileri İİBF’nin diğer bölümlerindeki öğrencilerden daha çok şey öğrenmekte ve yukarıda belirtilen sınavlara daha rahat hazırlanmaktadır.

 Maliye bölümünün eksiklikleri nelerdir?

 Maliye bölümünün temel eksikliği 1. sınıfta Maliye’ye Giriş dersinin olmamasıdır. İİBF’nin diğer bölümlerinde giriş dersi verilir. Öğrencilere terimler ve konuların iskeleti öğretilir. Fakat maliye bölümünde bu yoktur. Terimleri ve konuların iskeletini öğrenemeyen öğrenci üst sınıflarda bilgi sağanağıyla karşılaşmakta ve konuları kavramakta zorluk yaşamaktadır. Cari açığının zararlarının ne olduğunu, reeskontun ne işe yaradığını, KDV’nin nasıl işlediğini 3. ve 4. sınıfta ancak kavrayabilmektedir.

 Maliye bölümünün diğer bir eksikliği, öğrencilere serbest muhasebeci ve mali müşavir olmak konusunda yönlendirme ve bilgilendirme yapılmamasıdır. Günümüzde serbest muhasebeci ve mali müşavirler çok şugar para kazanmaktadır. Maliye bölümü mezunları serbest muhasebeci ve mali müşavirlik yapabilecek potansiyele sahiptir. Fakat bilgi azlığı nedeniyle bu fırsattan mahrum kalmaktadırlar.

 Maliye bölümü zor bir bölüm mü?

 Evet zor bir bölüm. Maliye bölümünden 4 yılda mezun olabilenlerin oranı yüzde ellidir. Fakat maliye bölümünün şöyle bir güzelliği var. Kişiyi mezun olduktan sonraki zorluklara hazırlayan bir bölüm. Sabrı öğretir, karakteri güçlendirir, zihni aydınlatır, bilinçli bir vatandaş olmayı sağlar. Öğrencilere sağladığı donanımla konforlu bir yaşamın kapısını aralar.

hava33t.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4850 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri