Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ARTVİN'DEN ESEN RÜZGAR

25 Ağustos 2015 Salı

 Kayıp sakal diye bir şey duyduysanız, coğrafya dersi görmüş ve rüzgarları biliyorsunuzdur. Evet, kayıp sakal. Yani Karayel, Yıldız, Poyraz, Samyeli, Kıble, Lodos. Coğrafya dersinin en popüler rüzgarları bunlardır. Coğrafyaya meraklı olanlar Alize, Meltem, Fön, Mistral, Hamsin gibi rüzgarları da bilir. Bunlar standart rüzgarlardır. Ancak bir rüzgar var ki, popüler ve standart değil. Kaliteli ve orijinal bir rüzgar.

 Artvin’den esen rüzgar…

 Peki neden Artvin? Seyahatnâme’nin yazarı Evliya Çelebi’ye Artvin gezisi sırasında kahve ikram etmişler, fincanın tabağını koyacak düz bir yer bulamamış. Artvin bayıra kurulmuş bir şehirdir. Artvin’den esen rüzgar hem hızını hem mesafesini koruyarak ilerler. Artvin Kafkaslar, Rize ve Erzurum’a  komşudur. Artvin’den esen rüzgar, Kafkasların gücünü, Rize’nin nezaketini, Erzurum’un sabrını üzerinde taşır.

 Artvin’den esen rüzgar, şikayet etmeyi mazeret üretmeyi sevmez. Yapamam diye düşünmez çabalar. Bilinçli bir şekilde çabalar.

 Artvin’den esen rüzgar, kuruntuları boşa geçen zamanı sevmez. Surat asmaz, herkesi eleştirmeye veya herkesi düzeltmeye çalışmaz.

 Artvin’den esen rüzgar; boş beleş yaşamayı, emeksiz kazanılan parayı harcamayı sevmez. Onun için; kazanılan üç kuruş, hediye gelen üç TL’den daha değerlidir.

 Artvin’den esen rüzgar, geçmişte bazen kaybetmiştir, kaybetmeyi öğrenmiştir ama kaybedince ağlamaz. Çünkü kıskanç ve takıntılı değildir. Kazanınca ise neşe duyar.

 Artvin’den esen rüzgar, orta vadeli düşünür. Sinirlenirse veya bunalırsa sessiz kahkahalar atar. Bilir ki zorbalar görünüşte galip olsa da orta vadede kazanan kendisi olacaktır.

 Artvin’den esen rüzgar, her zaman zorluklara ve kötülere karşı değil bazen de mesutlara karşı savaşır. Mesutla savaş hepsinden zordur.

 Artvin’den esen rüzgar, nadir de olsa hata yapar. Ama hile yapmaz, hile yapmayı bilmez de. Hata yapmak, hile yapmaktan onurludur onun için.

 Artvin'den esen rüzgar, gösteriş ve şatafat sevmez. Arabaların modeli büyüdükçe, içindekilerin küçüldüğünü düşünür.

 Artvin’den esen rüzgar, nazik insanlara karşı nazik sert insanlara karşı serttir. Kimi zaman gerekçesini açıklayarak bir şey rica eder, kimi zaman Seni döverim der.

 Artvin’den esen rüzgar, kendisine karşı derin bir inanç taşır. Bu inanç, insanlığa karşı da derin bir inanç taşımasına yol açar.

 Artvin’den esen rüzgar, bazen değişik yerel rüzgarlar ile kanki olur. Daha özel kankileri ile bu kankileri arasında bazen seçim yapmakta zorlanır.

 Artvin’den esen rüzgar, çevresindeki rüzgarlara ve doğa olaylarına karşı duyarlıdır. Ne olup bittiğinden haberdar olmak ister.

 Artvin’den esen rüzgar, dedikodulara önyargılara itibar etmez. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışmaz. Kendi görüşünü belirler ve bu doğrultuda hareket eder.

 Artvin’den esen rüzgar cesurdur ama deli cesareti yoktur. Böğürenlere karşı kulaklarını tıkamasını öğrenmiştir.

 Artvin'den esen rüzgar, bazen stres ve sıkıntı ile dolar. Böyle anlarda gacur gucur eden bir nesne ona pozitif enerjisini tekrar kazandırır.

 Artvin’den esen rüzgar, kendi fikirlerine inanır, herkes ona yanlış dese bile... Tüm insanları dinler, sadece kaliteli düşünceleri alır.

 Artvin’den esen rüzgar, üzüldüğünde gülümser. Bazen de ağlar. Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilir.

 Artvin’den esen rüzgarın teslimiyetçi bir yanı da vardır. Bazen sebebini anlamasa da basınç merkezinin verdiği emri uygular.

 Artvinden esen rüzgar, hızlı ve havalı olmayı istemez. Her şeyin bir anda olmasını hayal etmez. Zamanın, olgunlaşmanın ve beklemenin önemini bilir.

 Artvin’den esen rüzgarda geri vites yoktur. Dün kırmızı dediğine bugün yeşil demez. Dün dündür bugün bugündür demez.

 Artvin’den esen rüzgar, her şeyi bırakıp uzaklara gitmeyi istemez. Orta Asya’ya dönüp en baştan başlamayı ister. Ama bunun mümkün olmadığını bildiği için önüne bakar.

acep.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2548 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri