Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

BUGÜN MENÜ YAĞLI

21 Mart 2012 Çarşamba

 Ülkemizdeki üniversiteler ile ilgili kamuoyuna genelde menfi gelişmeler yansır. Karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıkar, yetkili bir ismin aldığı karar sonucu mağduriyet yaşanır, konferansa çağrılan devlet büyüğü protesto edilir, öğrenci görünümlü canlılar kolluk kuvvetlerine saldırır vb. Sıkça işittiğimiz bu ve benzeri gelişmelere artık alıştık! İstismarcı vatandaşlar üniversitelerde cirit atıyor ancak duyarlı vatandaşların konumları da giderek güçlenmekte…

 İnternette bir fotoğraf ve altındaki bir yazı, son günlerde paylaşım rekorları kırıyor. İlk bakışta bir yemekhanenin yemek listesi, alttaki yazıyı okuyunca ise duygu yoğunluğu artıyor.

 Çukurova Üniversitesi Mart 2012 Yemek Listesi

 19 Mart 2012 Menüsü: Yağlı Buğday Çorbası, Üzüm Hoşafı, Ekmek ve Su…

 Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümü anısına Çukurova Üniversitesi yemekhanelerinde  Çanakkale Savaşı’na katılan askerlerimizin öğle yemeği verildi. Rektörlük ve Öğrenci Konseyi’nin teşebbüsüyle gerçekleşen çok güzel düşünülmüş bir  uygulama. 18 Mart pazara denk geldiği için 19 Mart günü gerçekleştirildi.

Yemek listesindeki önemli bir ayrıntı gözlerden kaçmıyor. Diğer günlerde menülerin yanında toplam kaç kalori olduğu yazıyor fakat 19 Mart menüsünün kalorisi yazılmamış. Çünkü o gün menü yağlı!

 Ana yemek yok, ara sıcak yok, tatlı yok, garnitür yok, baharat yok… Sadece yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı, ekmek ve su. Bu aynı zamanda Çanakkale Savaşı’na katılan askerlerimizin yiyebildiği en iyi menü! Çünkü bazı günlerde askerlere verilecek gıda bulunamıyordu.

 Ekmek ve su bizlerin menülerinde yazmaz, zaten vardır çünkü. Arada bir üzüm hoşafı yer alır. Burada en çok dikkat  çeken unsur yağlı buğday çorbası! Buğday, un, su ve yağ ile yapılan bir çorba. Tarhana çorbası, mercimek çorbası ya da yayla çorbası gibi değil! Yokluklar nedeniyle yapılan ve biraz tokluk hissi veren bir çorba. Vitamin, mineral ve besleyicilik yönünde yönünden zayıf…  Elde bir tek buğday var ve buğdaydan yapılabilecek tek yemek.

 Biz mükellef bir sofrada yemek yedikten 4 sonra acıkırız, atalarımız yağlı buğday çorbasının verdiği fer ile Çanakkale’de düşmanla savaşıyordu. O çorba sıcak mıydı, soğuk muydu, hangi şartlarda pişirildi, buğday iyi yıkanmış mıydı? Bilinmez… Bilinen bir gerçek var ki Türkiye iktisadi açıdan gelişti ve bugün daha lezzetli daha doyurucu yemekler tüketiliyor.

 Bugün kimsenin evinde yağlı buğday çorbası pişmiyor. Yağlı buğday çorbası, hazır çorba firma firmalarının ürünlerinde yer almıyor. Yağlı buğday çorbası yapmasını bilen kişi çok az.

 Dün akşam ne yediğimizi düşününce tablo daha net ortaya çıkıyor.  Hayatımızda hiç yağlı buğday çorbası yedik mi? Akşam eve gidince yemekte yağlı buğday çorbası olsa ne düşünürüz? Öğlen yağlı buğday çorbası yesek akşama kadar dayanabilir miyiz?

 bugday.jpg

Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen 250 bin askerimizin dünyada yediği son yemek yağlı buğday çorbası idi... Bizler özgür bir ülkede Adana Kebap yiyebilelim diye atalarımız Çanakkale’de yağlı buğday çorbası yiyerek savaştı. Adana’daki torunları ise 97 yıl sonra Çanakkale ruhunu yeniden yaşamış oldu.

Üniversitelerde hep böyle anlamlı gelişmeler yaşanması dileğiyle…

 * * * * *

 Facebook isimli sosyal paylaşım sitesindeki resmî sayfam:  http://www.facebook.com/GazeteciYazarRidvanPalabiyik

 * * * * *

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 9920 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri