Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Bütünleme Sınavı Yamacı

03 Şubat 2013 Pazar

 15 tatildeyiz… Karnesini alan yaklaşık 16 milyon öğrencinin istirahat dönemi. Kimi evde velisini bunaltıyor, kimi internet kafelerin pençesinde. Her sene bu tarihlerde üniversite öğrencileri de tatilde olurdu. Fakat bu sene tablo değişti. Üniversitelerde bütünleme sınavları var. Derslerinde muvaffak olamayan öğrenciler, ikinci bir şans olan bütünleme sınavına çalışıyor. Onların tatili ileriki bir tarihte.

 2012 yılında bütün üniversitelere bütünleme sınavının getirilmesi ülkemize çok faydalı bir hizmet oldu. Bütünleme sınavını getirenlerden Allahu Teala bin kere razı olsun. Bu milletin çocuklarına çok büyük bir iyilik yapmış oldular. Akademisyenler kendi egolarını tatmin etmek için finalde zor sorular soruyor, öğrencilerin dersten kalmasını sağlıyordu. Ne kadar çok öğrenci dersten kalırsa akademisyenin neşesi de o kadar artıyordu. Akademisyenlerin bu tutumları karşısında üniversite öğrencileri öz yurdunda garip, öz vatanında parya konumundaydı. Bütünleme sınavının getirilmesiyle üniversite öğrencileri çölde su bulmuş gibi oldu.

 Bütünleme sınavı, 3 milyonu aşkın üniversite öğrencisinin yüreğini ferahlatan harika bir şey. Fakat uygulamada bazı eksik gedik noktalar göze çarpıyor:

 Öncelikle, üniversitelerde on yıllardır süregelen yapısal bir sorun var. Finalde ne sorulacağı belli değil! Akademisyenler vize konularının finale dahil olup olmadığı konusunda öğrencilere bilgi vermiyor. Hem vize konularına hem final konularına çalışan öğrencinin kafası karışıyor, bilgileri toparlayamıyor ve düşük not alıyor. Eğer öğrenci vize konularına çalışmazsa, finalde vize konularından soru çıkarsa yanıtlayamıyor ve yine düşük not alıyor. Zaten akademisyenlerin istediği de bu, öğrencinin düşük not alması! Finalde ne sorulacağı belirsiz, bütünlemede ne sorulacağı ise tamamen sürpriz yumurta. Sınav test mi olacak, yazılı mı olacak, vize konularından soru çıkacak mı öğrenciler bilmiyor...

 Yönetmeliğe bir madde eklenerek, öğrencilerin finalde ve bütünlemede vize sonrası konulardan sorumlu olduğunun açık bir ifadeyle belirtilmesi lazım.

 Bir diğer sorun sınav takvimleri… Final dönemleri 10 günlük bir süreyi kapsıyor. Üniversite öğrencilerinin de ortalama 7 dersi oluyor. Nasıl bir kafayla yapıyorlar bilmiyorum ama 10 günlük bir süre olmasına rağmen aynı güne 2 hatta 3 sınav konuluyor. Sınav saatleri de dengesiz, kimi 8.30’da kimi 19.30’da... Sınavların peşpeşe konulduğu da oluyor. 12.30’da sınava giren bir öğrenci, sınavdan çıkınca koştura koştura 13.30’daki sınava yetişmeye çalışıyor. Aynı güne iki sınav konulması o kadar kötü bir durumdur ki, sıtma hastalığından beterdir. Öğrenci ne doğru düzgün uyuyabilir, ne doğru düzgün ders çalışabilir. Motivasyon kaybı yaşar, huzursuz olur, vücut direnci azalır.

 Bütünleme dönemindeki sınav takvimi de final dönemi ile aynı. Öğrencilerin aleyhine olan bu takvimler yerine sağlıklı bir kafa ile sınav takvimi hazırlanması lazım.

 Bütünleme sınavlarıyla ilgili yaşanan en önemli sorun final notlarının geç açıklanması. İlkokul, ortaokul ve lisede sınavların açıklanması için belirli bir  yasal süre var. Üniversitelerde ise sınavların açıklanması için herhangi bir süre sınırı yok. Hal böyle olunca da akademisyenler sınavları okumakta isteksiz davranıyor. İki hafta geçiyor, üç hafta geçiyor sınav sonuçları ortada yok. Dizi izlemek, çekirdek çitlemek varken akademisyenler sınav kağıtlarını okumakla vakit kaybetmek istemiyor. Final notları açıklanmayan öğrenciler, dersten geçip geçmedikleri belli olmadığı için bütünleme sınavına çalışamıyor. Final notları çok geç açıklandığı için bütünleme sınavlarına çalışacak değerli zamanlar yitirilmiş oluyor.

 Öğrencilerin bütünleme sınavına rahatça çalışabilmesi için final notlarını geç açıklayan akademisyenlere yaptırım getirilmesi lazım.

 Çözümü çok basit olan bu sorunlar üniversite öğrencilerinin omzunda büyük bir yük. Akademisyenlerin keyfi tutumlarından kaynaklanan bu yükler öğrencilerin omuzlarından alınmalıdır...

imtihan.jpg

 Her türlü soru görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3578 defa okunmuştur
Öğrenciye eziyet
Rıdvan Palabıyık
Bu ve benzeri durumlar maalesef sık sık yaşanıyor. Yeni nesillerin bu sıkıntıları yaşamamasını diliyoruz.
04 Şubat 2013 Pazartesi 23:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri