Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Çikolata Fabrikasında Çalışmak 1

04 Aralık 2014 Perşembe

 Akide şekerini birçoğumuz biliriz. Orta Anadolu’da gağam şekeri de derler. Sert ama ağızda kolay eriyen bir şekerdir. Büyüklerimiz akide şekerini çok severdi ve sık sık tüketirdi. Çünkü vücudun şeker ihtiyacını karşılayan gıda sayısı çok azdı. Meyve yok, asitli içecek yok, abur cubur yok… Zaman içerisinde gelir düzeyi arttıkça akide şekerinin tahtı sallanmaya başladı. Çikolata yavaş yavaş zirveye yükseldi.

 Çikolatayı hepimiz severiz ama nasıl yapıldığını fazla düşünmeyiz. Çünkü çok kolay zannedilir. Çikolatanın nasıl yapıldığını kakao üreten çiftçiler bilmez, toptancılar bilmez, bakkallar bilmez, marketler bilmez, ithalatçılar bilmez, ihracatçılar bilmez, televizyoncular bilmez. Sadece çikolata fabrikasında çalışanlar bilir. Onlar da etrafına fazla anlatmaz. Çünkü gönülleri gamlı yaslıdır.

 Değişik yerlerdir çikolata fabrikaları. Çalışanları ise simit yiyen martı gibidir. Ailesi balık yesin diye oradadır.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, diyafram nefesi almayı öğrenmektir. Yoğun tempoya akciğerlerdeki hava yetmez, diyafram nefesi alıp solunum dengesi sağlarsınız.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, bilemeyince bir Yozgatlıya danışmaktır. Yozgatlı kısa sürede pratik bir çözüm bulur.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, bay veya bayan birçok Bergen ile tanışmaktır. Ajitasyon yapmadan sıkıntılarını anlatırlar, özgüveni yüksek bir şekilde gelecek planlarından bahsederler.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, maket bıçağının ne kadar yararlı bir icat olduğunu anlamaktır. Okul sıralarında sadece bir iki kez kullanılan maket bıçağı, çikolata fabrikasında çalışan biri için çok önemli bir ihtiyaçtır.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, bitkisel susuz yağın adını duymaktır. Adını her işçi duymuştur ama ne olduğunu sadece birkaç işçi bilir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, akşam yatılan yeri beğenmektir, halının üzerinde bile çok rahat yatar ve tam siper uyursunuz.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, kalite kontrolcülerin musmutlu insanlar olduğunu zannetmektir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak yemekhanedeki aşçıların emirlerine harfiyen uymaktır. Çünkü onların kararları temyiz edilemez.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, ilginç ağrılar ile tanışmaktır. Mesela dizin arkası ağrır.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, kartonların parmakları jilet gibi kesmesine şahit olmaktır. İlginçtir, karton kesince acımaz, siz parmağınızdaki kesiği görünce acır.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, has hakiki yağcılar ve yalakalar ile karşılaşmaktır. Şaşırıp kalırsınız...

* Çikolata fabrikasında çalışmak, yar hasreti çekenlerin yari ile saatlerce görüşememesidir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, terlemeden yorulmaktır. Garip bir duygudur terlemeden yorulmak, kendinizle çelişkiye düşersiniz.

* Çikolata fabrikasında çalışmak; alyan, bobin, etiket, palet gibi kavramları sıkça kullanmaktır.

* Çikolata fabrikasında çalışmak; politikadan, spordan, magazinden, yurttaki ve cihandaki gelişmelerden bahsetmemektir. Belli başlı gündem maddeleri vardır, sadece o konulardan konuşulur.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, net olmaktır. Orada provokasyonun, klişe sözlerin, kinayenin veya iknanın yeri yoktur.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, elin hassaslaşmasıdır. Normal bir insan beş kilogram ile altı kilogramın farkını pek anlayamaz ama çikolata fabrikasında çalışan bir işçi beşyüz gram ile altıyüz gramın farkını hemen anlar.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, yelkovana kızmaktır. Çünkü kağnı gibi ilerler.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, su bardağından çay içmeye alışmaktır. Bir iki gün yadırgarsınız ama sonra ince belliyi aramazsınız.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, goca inek gibi zor oturup kalkmaktır.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, tıbbi eldiven takmayı öğrenmektir. Üfleyip şişirirseniz kolayca takabilirsiniz.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, yorganda kene var kopar kopar gene var misali aynı şartlar ile sürekli yaşamaktır.

 Çikolata alıp yerken, çilelere göğüs geren, binbir sabırla o lezzetli ürünü üreten çikolata fabrikası çalışanlarına içinizden teşekkür etmeyi unutmayın.

piko.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8532 defa okunmuştur
Ilginçti
Fatma çetin kabadayı
Önce serinin ikincisini okuyup buraya geldim çok güzel düşünülmüş ilginç bilgilendiririz bir yazı dizisiydi. Tebrik etmek istedim. Kaleminiz hiç susmasın.
24 Aralık 2014 Çarşamba 17:28
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri