Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

Çikolata Fabrikasında Çalışmak 2

21 Aralık 2014 Pazar

 Dünya üzerinde hayran olduğum tek müzik aleti kemençedir. Küçük bir  tahtaya çakılan üç telden o ses ve tını nasıl çıkıyor? düşündükçe hayret ederim. Kemençe küçüktür ama insan üzerindeki etkisi büyüktür. Tıpkı çikolata fabrikaları gibi… Bu yazımda başka bir konudan bahsedecektim ama okurlarımızdan gelen yoğun istek üzerine çikolata fabrikasında çalışmaya bir pencere daha açmak istiyorum.

* Çikolata fabrikasında çalışmak; açlığa, susuzluğa, yorgunluğa ve uykusuzluğa dayanıklı olmaktır. Fakat soğuğa dayanıklılık farklılık gösterir. Kimi işçiler kış günü kapşonlu palto ile ile üşür, kimi işçiler kış günü ceket-gömlek ile işe gelir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, kuralları sürekli değişen bir Survivor'da yarışmak gibidir. Ödül oyunu ne zaman? Dokunulmazlık oyunu nasıl olacak? Adalar ne zaman birleşecek? tahmin edemezsiniz.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, işe yorgun gidip yorgun gelmektir. Bu öyle bir yorgunluktır ki, peşpeşe beş kere takla atmak gibidir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, Mario'yu sondan başa oynamak gibidir. İlk etaplar zordur, sonra biraz kolaylaşır.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, mercimek çorbasının her türlüsünü tatmaktır. Bir gün yeşil, bir gün kırmızı, bir gün salçalı, bir gün salçasız, bir gün terbiyeli, bir gün baharatlı...

* Çikolata fabrikasında çalışanların çoğu sigara bağımlısıdır. Mentollü sigaraları patlatıp patlatıp içerler.

* Çikolata fabrikasında çalışanların en çok dinlediği şarkılar, Savaş Göçer'den Kötüler Adiler, Deniz Seki'den İyisin Tabi'dir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, depoculara kaykaycı diyen işçilere rastlamaktır.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, her ekipte bir tane Serkan Doğan'a ihtiyaç duymaktır. Çünkü Serkan varsa sıkıntı yoktur.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, akaryakıt istasyonundan çay alıp serviste çay içmektir.  Bu noktada ilginç bir yasak vardır. Çayı üzerinize dökebilirsiniz ama servise dökmek yasaktır.

* Çikolata fabrikasında çalışanları endişelendiren tek cümle Beyaz Geliyor'dur. Eğer beyaz geliyorsa ortada büyük bir sorun var demektir.

* Çikolata fabrikasında çalışan birinin en büyük şansı; engin görüşlü, dürüst, sözünün eri, bilgi birikimi yüksek, adaletli, merhametli bir şefe sahip olmaktır. Böyle kıymetli insanlardan dünya üzerinde üç beş tane kaldı.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, Ne yapıyorsunuz siz orada? diyenlere Çikolata yapıyoruz demektir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, fabrikada değişik terlik giyenleri görünce gıpta etmektir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, kolileri bantlarken bandın renk değişimine tanık olmaktır. Turuncu olan bant; dakikalar içerisinde önce sarıya sonra beyaza dönüşür.

* Çikolata fabrikasında en değerli malzemeler derece ve şarj aletidir. Derece ve şarj aleti bulmak, Avusturya vizesi almaktan daha zordur.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, yemekhanede mesaj atarken Kimle mesajlaşıyorsun bakiim? Sevgilinle mi? diyen asil karakterli, özü sözü bir insan ile birlikte çalışmaktır.

* Çikolata fabrikasında çalışan biri maaşını söyleyemez, çünkü ay sonunda ne kadar alacağını kendi de bilmez.

* Çikolata fabrikasında çalışan biri kısmi sağırdır. Makinelerin gürültüsü nedeniyle kimse kimseyi doğru düzgün duyamaz. Tümceyi tekrarlamanız gerekir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak izin isteyince yakuta dönüşmektir. İzin vermemek için sizi methederler.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, mesaiye kalınacağının son dakika söylenmesidir. Tam işler biter, eve gidince ne yapacağınızı düşünürsünüz, Zorunlu mesai var derler, beyninizden vurulmuşa dönersiniz.

 Çikolata fabrikalarında hayatın ritmi ve hızı dışarıdan farklıdır. İşçiler saati dolunca ellerini yıkar, dertleri parmakların arasından su gibi akar gider...

ciko654.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4202 defa okunmuştur
gercekler
cem aslan
Okuyunca yuzumde biraz nese birazda huzun olustu bu kadargercegi nasil topladiniz onlar heryerde gecerli
24 Aralık 2014 Çarşamba 07:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri