Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ÇİKOLATA FABRİKASINDA ÇALIŞMAK 3

11 Ağustos 2015 Salı

 Dolmuşa bindim eve geliyorum. Dolmuşta sanat musikisi çalıyordu. Sevindim. Başımı cama yaslayıp nağmeleri dinlemeye başladım:

Bülbülün çilesi yanmakmış güle.
Ömürler geçiyor ağlaya güle.
Kimimiz hasretiz sevdiğimize
Kimimiz yanarız gençliğimize

 Hasret ve yanmak kelimeleri kelimeleri bana çikolata fabrikalarında çalışanları anımsattı.

* Çikolata fabrikaları dertli insanların çalıştığı yerlerdir. Oralarda dertsiz insan çalışamaz. Dertleriyle yalnız kalan, bir çıkar yol bulamayan kişiler çikolata fabrikalarına iş başvurusu yapar.

* Dertsiz insan çalışamaz çünkü çikolata fabrikaları mantığın bittiği, Aristo’nun çekip gittiği yerlerdir. Sabırlı, metanetli olmanız lazım Bu nedenle çikolata fabrikalarında Neden? ve Niçin? soruları sorulmaz. Nasıl? sorusu sorulur.

* Çikolata fabrikalarında dil, din, ırk, cinsiyet, yaş, doğum yeri, boy, kilo ayrımı yapılmaz. İşçilerin fabrika dışındaki hayatıyla ilgilenilmez. Çikolata fabrikasında saygı görürsünüz. Çünkü bilinir ki oraya geldiğinize göre siz de dertlisiniz.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, vücutta ne kadar ter bezi olduğunu görüp şaşırmaktır. Makinelerin sıcağı nedeniyle çikolata fabrikaları yaz mevsiminde sauna gibidir. Burnunuz, dirseğiniz bile terler.

* Çikolata fabrikasında çalışanlar, orayı zayıflama merkezi olarak görürler. Buraya gelip ter atıyoruz, bir de üstüne para alıyoruz diye latife yaparlar.

* Çikolata fabrikasında çalışanların en çok ihtiyaç şey duyduğu maden suyudur. Sürekli terleyip mineral kaybettikleri için maden suyu hayali kurarlar.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, yemekleri geç yemektir. Hızlı ve heyecanla yemekhaneye gidersiniz, Yemek hazır değil, yarım saat sonra gelin cevabını alınca öylece kalakalırsınız.

* Çikolata fabrikalarında fikirlerinizi özgürce söyleyebilirsiniz. Fakat dedikodu yapmak, arkadan konuşmak yasaktır. Dedikodu yaptığınız ortaya çıkar ve başınız öne eğilir.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, serviste sürücünün yanındaki iki koltuktan birine oturmaya çabalamaktır. O iki koltuk, üstünlük göstergesidir.

* Diğer fabrikalarda servis 3 dakika içinde kalkar. Çikolata fabrikalarında ise servis yarım saat bekler. Çünkü işler bitmek bilmez.

* Bir fabrikaya iş başvurusu yaptığınızda daha önce nerede çalıştığınız, ne kadar çalıştığınız, işten niye ayrıldığınız didiklenir. Çikolata fabrikasında çalıştım derseniz konu kapanır. Çikolata fabrikasında çalışmak önemli bir referanstır.

* Çikolata fabrikasından çalışanların en sevmediği kelime misafir'dir. Eğer fabrikaya misafir gelecekse işçilerin düzeni altüst olur.

* Çikolata fabrikasında çalışanların en sevdiği kelime ara boşluk'tur. Üretim sırasında ürün veya gramaj değişirse ara boşluk olur. 10-15 dakikalık bu sürede işçiler ferahlar.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, hep bir fazlasının istenmesidir. Yüz palet çikolata üretirsiniz, Niye yüzbir palet olmadı denir.

* Çikolata fabrikası binasının yarısını depo oluşturur. Depo, işçiler için bilinmezliklerle dolu bir yerdir.

* Çikolata fabrikalarında bant ve poşete çok sık ihtiyaç duyulur. Fakat bant ve poşet çok zor bulunur. Bunun nedeni piramitlerin sırrı gibi bir türlü anlaşılamaz.

* Çikolata fabrikalarında çöp dökmek bile zahmetli bir iştir. Poşetleri ağzına kadar doldurmanız, ağzını bağlamanız, tartmanız ve fotoğrafını çekmeniz gereklidir.

* Diğer fabrikalarda çalışanlar eski model cep telefonu kullanır. Çikolata fabrikasında çalışanların cep telefonu ise daha iyidir. Çünkü dertli işçilerin motivasyon kaynağı o cep telefonudur.

* Çikolata fabrikasında çalışmak, vardiya değişiminde yarım palet münazarası yapmaktır. Henüz tamamlanmamış olan bu palet, bazen gelen vardiyanın bazen giden vardiyanın üretim miktarına kaydedilir.

* Çikolata fabrikaları demokratik yerlerdir. Diğer fabrikalarda şef emir verir, emir uygulanır. Çikolata fabrikalarında şef emir verir, gerilim tartışma yaşanır, emir uygulanır.

* Çikolata fabrikalarında çalışan işçilerin Allahu Teala’ya olan inançları güçlüdür. Allahu Teala’nın onları sürekli izlediğini bilir, kul hakkı yememeye gayret ederler.

* Hiç beklenmedik bir şey olur. Üretimin arttığı, işçileri yorulup kan ter içinde kaldığı dakikalarda aniden elektrik kesilir. İşçiler bunu Allah’ın lütfu olarak olarak bilirler.

* Çikolata fabrikaları iş kanununa en sadık işletmelerdir. İzin alan veya işe gelmeyen işçinin maaşından iki günlük ücret kesilir. Gelmediği gün ve pazar gününün ücreti.

* Rapor alsanız durum değişmez. Çünkü her rapor kabul edilmez. Ya kurşun yemeniz, ya da dünyaca ünlü bir doktordan onay almanız gereklidir.

* Çikolata fabrikalarında en mutlu kişiler muhasebeci ve güvenlikçidir. Aceleleri yoktur, karışanları yoktur, beyden rahattırlar.

* Çikolata fabrikalarının en mutsuzu demeyimde işi zor olanları ise kalitecilerdir. Yetkileri az sorumlulukları fazladır. Üretimin ve temizliğin nizami olmasından sorumludurlar. Fakat işçiler olaylara kalitecilerin penceresinden bakmazlar.

* Çikolata fabrikalarında envai çeşit bitkisel yağ bulunur. Yemekhanede ise değişik bir yağ kullanılır. Yemekten sonra yarım saat işçilerin karnı ağrır.

* Çikolata fabrikaları gün boyu ayakta çalışılan yerlerdir. Ayakta durmaya o kadar alışırsınız ki, oturunca kendinizi tuhaf hissedersiniz.

 İster mavi yakalı olun, ister beyaz yakalı çikolata fabrikasında çalışmak müthiş bir deneyimdir. Karakteriniz olumlu yönde etkilenir, hayatın bu en dış kulvarında dışarıyı ve içeriyi netçe seçebilirsiniz.

ciju.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2948 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri