Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ÇİKOLATA FABRİKASINDA ÇALIŞMAK 4

30 Ağustos 2015 Pazar

Şanlıurfa sıra gecelerinin sevdiğim eserlerinden biridir:

Yaz gününde kar geliyor, hasret bağrımı deliyor.

Düşeş atsam yek geliyor, havar bu sene bu sene.

Nasıl bir sene bu sene.

 Allahu Teala hepimizi değişik şekillerde sınıyor. Belki ilerde karşılaşacağımız olaylara karşı güçlenmemizi istiyor. Belki bizi yüksek mevkilere hazırlıyor bunun için birşeyleri görmemizi istiyor. Belki ahiretteki azabımız hafiflesin diye dünyada sıkıntılı zaman dilimleri yaşatıyor. Belki de bizi gören bazılarının ders çıkarmasını istiyor.

 Biz bilemeyiz. En doğrusunu Allahu Teala bilir.

 Yeri gelmişken İç Anadolu'da meşhur bir hikayeyi anlatmadan geçemeyeceğim.

 Adamın biri kırda yürürken bir mayıs böceği görmüş. Böbürlenmiş. ''Allah'ım beni yarattın anlıyorum da bu böceği niye yarattın'' demiş. Aradan zaman geçmiş. Adam hasta olmuş. İnim inim inliyor.

 Gezmedik doktor bırakmamış, iyileşememiş. Sonunda bir otacıya gitmiş. Otacı teşhisi koymuş. ''İyileşmek için mayıs böceği yutman lazım'' demiş. Adam denileni yapmış ve iyileşmiş.

 Üç ay sonra gemi yolculuğuna çıkmış. Gemi şiddetli bir fırtınaya yakalanmış, alabora olma tehlikesi var. Herkes ölüm korkusu içerisinde bir o tarafa bir bu tarafa koşarken bu adam bir köşede oturuyormuş. Sormuşlar: ''Gemi batabilir sen niye burada bekliyorsun?'' Adam cevap vermiş:

 ''Ben Allah'ın işine bir defa karıştım mayıs böceği yedim. Bir daha karışmam. Allahu Teala isterse gemiyi karaya çıkarır, isterse sulara gömer'' demiş.

 Gemideki bu adam gibi olmak bir tercihtir. Ben insanların her zaman aklını kullanması taraftarıyım.

 Civarımdaki şahıslardan bazen duyuyorum. ''Madem Allahu Teala herşeyi önceden biliyor, herşey kaderimizde yazılı, o zaman niye yaşıyoruz'' diyorlar. 

 Onlara cevabım net:

 ''Cep telefonuyla konuşurken ses karşı tarafa nasıl gidiyor. Önce bunu anlayalım sonra kaza ve kader konusunu düşünelim. Kablolu telefonda ses bir şekilde kablodan karşıya gidiyor diyelim. Cep telefonuyla konuşurken ses karşı tarafa nasıl gidiyor.''

 İnsanların her zaman aklını kullanması taraftarıyım demiştim. Fakat bu durum bazen bilmeyerek ve istemeyerek (taammüt olmadan) tatsız olaylara neden olabiliyor. Yanlış yerde kullanılan cümleler, üslubun dozajını tam tutturamamak, o an analitik düşünemeyip karşı tarafın haklılığının geç farkına varmak, iki muteber kişi arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden olabiliyor.

 Analitik düşününce hatalı olan taraf hatasının farkına varıyor, müteessir oluyor. ''Keşke o ifadeleri kullanmayıp, o kişiyi incitmeyip, ayak serçe parmağımı iki kere üst üste sehpaya vursaydım'' diyor.

 Akıl demişken en çok saygı duyduğum akıllardan biri çiğ köfteyi bulan kişidir. Edison'dan daha meşhur olması gerekirken ismini dahi bilen yok. Nasıl bir kafa yapısı vardı da çiğ köfteyi buldu merak ediyorum. Onunla uzun uzun konuşmak isterdim.

 Neyse biz konumuza dönelim.

 Aciz kulların dünyada sınandığı en anlamlı yerlerden biri de çikolata fabrikalarıdır.

 Çikolata fabrikalarının mimarisi, peyzajı ve dizaynı güzeldir. Temiz ve nezih yerlerdir. Üretim katının kapısı ise Meksika Sınırı gibidir. Ordan sonra kendine özgü kuralları olan farklı bir dünya başlar.

 Çikolata fabrikalarında yapılan dedikodu ürkütücü boyuttadır. Çikolata fabrikasında çalışan kişiler kendi sıkıntılarını unutmak için yoğun bir şekilde dedikodu faaliyetinde bulunurlar.

 Çikolata fabrikaları emek yoğun işletmelerdir. Yani terleyerek para kazanılır. Ayakta çalışırsınız ve boş vaktiniz yoktur.

 Çikolata fabrikalarında emeğin kaynağı ellere hürmet edilir. Başkasının içtiği bardaktan su içmezsiniz ama başkasının verdiği gıdayı rahatlıkla yersiniz. Elinin temiz olup olmaması önemli değildir.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, Küba’ya Havana’ya gitmek isteyen işçi ile karşılaşmaktır. 200 ülke varken neden Küba bilinmez.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, Yav he he diyen kaliteci ile karşılaşmaktır.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, yerli şeker yerine Fas’tan getirilen şeker kullanıldığını görüp şaşırmaktır.

 Çikolata fabrikasında çalışmak acılı menemen ile tanışmaktır. Adana ve Urfa mutfağında olmayan bu yemek damağı yakar, soğuk su içince acısı geçer.

 Çikolata fabrikalarında yemek azdır ve kıymetlidir. Makarna ve yoğurt size marine edilmiş dana antrikot gibi gelir.

 Çikolata fabrikasında çalışanlar, canan karatayı hiç dinlemezler. Bol bol ekmek yerler, şeker tüketir ve kola içerler.

 Helezon, tüneldeki mal, omaks, dikey makine gibi kavramları öğrenen bir kişi çikolata fabrikasında deneyimli işçi olmuştur.

 Ürün bıçağı geçtikten sonra ne kadar sürede banda geleceğini bilen, elektrik kesildikten sonra jeneratörün kaç dakika dayanacağını bilen kişi ise çikolata fabrikasında kurt işçi olmuştur.

 Çikolata fabrikasında çalışanları en çok heyecanlandıran cümle Ürün geldi cümlesidir. Makineci Ürün geldi diye bağırınca koşuşturmaca başlar. Askerlikteki Herkes silah başına, Mevzi alın cümleleri gibidir.

 Bazı hadiseler yaşanır. Çikolata fabrikası ile bağınız zayıflar. Gitmek istersiniz. Asil karakterli, erdemli, vizyon ve belagat sahibi kişiler sizi kararınızdan vazgeçirir. Onlara müteşekkir olursunuz.

 Çikolata fabrikasında çalışan işçiler arasında en şanssız olanlar, servise en önce binip en son inenlerdir. Günlerinin yüzde onu serviste geçer.

 Çikolata fabrikasında çalışan bazı işçiler ikinci kanala geçerek sohbet eder. Sohbeti anlamayan arkadaşları Birinci kanal lütfen diye rica eder ama onlar ikinci kanaldan sohbete devam eder.

 Zaman içerisinde, bazı işçiler ikinci kanaldaki sohbeti biraz anlamaya başlar. Bazı işçiler ise aylar geçse de tek kelime anlamaz.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, engin görüşlü, yakışıklı, vefalı kişiyi görüp takdir etmektir. Yıllardır çizgisini ve kalitesini hiç bozmaz.

 Çikolata fabrikalarında cuma günü merak günüdür. İşçiler gelecek hafta hangi vardiyada olacağını merak eder. Diğer günlere göre nabız sayıları on fazladır.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, dürüst ilkeli ve kibar bir kişinin omzunuza dokunup sizi tebrik etmesidir.

 Çikolata fabrikasında çalışanların liderlik vasıfları zaman içerisinde gelişir. Kısıtlı zaman diliminde, sarp koşullar altında çalıştıkları için hızlı ve doğru karar alabilmeyi öğrenirler.

 Çikolata fabrikaları ilişki güçlendiren yerlerdir. Şiddetli geçimsizlik yaşayan biri çikolata fabrikasında çalışmaya başlarsa bir ay sonra eşiyle arası düzelir. Çikolata fabrikasındaki bay/bayan karakterleri gördükçe eşinin kıymeti harbiyesini anlar.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, kankileri görüp şaşırmaktır. Biri kongardır, biri barlastır. Bu bununla nasıl kanki olmuş diye şaşırır, düşünür, cevap bulamazsınız.

 Yalakalık kavramı ve yalakalar özel sektör için önemli bir sorundur. Çikolata fabrikalarında ise yalakalık yoktur. Herkes kendi özgür düşüncesini söyler. En yakınınız bile sizi desteklemeyebilir.

 Çikolata fabrikasında miksercinin yanına hammadde götürmek tehlikelidir. Hangi mikserci olursa olsun kızar. Başka yer mi yok dıtttt niye buraya getiriyorsun? der.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, bir santimetrenin ne kadar uzun bir ölçü olduğunu kavramaktır. Kutuları kapatırken, kutuları koliye sığdırmaya çalışırken keşke bir santimetre uzun olsaydı dersiniz.

 Çikolata fabrikasında çalışanların çocuklarına koymayı düşündüğü isimler Arcan ve Ender'dir.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, ayak bilek kaslarınızın güçlenmesidir. Yerler kaygandır, düşmeden hızlı bir şekilde yürümek ayak bilek kaslarını güçlendirir.

park.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2298 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri