Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ÇİKOLATA FABRİKASINDA ÇALIŞMAK 5

07 Eylül 2015 Pazartesi

 Çikolata fabrikaları bağımlılık yapan yerlerdir. Başka iş imkanları, evinize yakın iş imkanları olsa bile çikolata fabrikasından ayrılmak istemezsiniz. Çünkü ortama alışmışsınızdır. Ortam nasıldır? Toplumun harika bir özetidir. Toplumun bütün küme ve karakterlerinden kişileri görebilirsiniz. Bu kişilerle çalışmak kişisel gelişiminize katkı sağlar. Özel hayatınızda karşılaştığınız tümsek veya çukurlara karşı tecrübe, soğukkanlılık ve çözüm yolu kazanırsınız.

 Çikolata fabrikalarında her şeyin sorumlusu ve suçlusu diğer vardiyadır. Ah o diğer vardiya yok mu. Makineyi temizlemezler, ortalığı silmezler, eldivenleri saklarlar, kasa sayısını eksik söylerler.

 Buna rağmen diğer vardiya çok şanslıdır. Cefa çekmezler, sefa sürerler. Diğer vardiyada her şey yolunda gider.

 Çikolata fabrikalarında kesinlikle yasak olan 3 şey vardır. Bonesiz gezmek, yemekten geç gelmek ve diğer vardiyanın paletini sarmak.

 Bu yasaklar içinde cezası en ağır olan diğer vardiyanın paletini sarmaktır. Onların kötünü biz toplamak zorunda mıyız denilir, sert tepki gösterilir. Hain muamelesi görürsünüz.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, daha önce makarna fabrikasında çalışmış, zorluklar karşısında pes etmeyi sevmeyen, zeki ve basiretli işçiyi görüp derin saygı duymaktır.

 Çikolata fabrikasında çalışan bazı kişilerin 6. hissi oldukça kuvvetlidir. Elektriğin ne zaman gidecğini, ne zaman geleceğini 4-5 saniye önceden hissederler.

  Çikolata fabrikasında çalışanlar fil hafızasına sahiptir. Sizinle ilgili bilgiler zihinlere kaydedilir. Yıllar geçse de unutulmaz.

 Çikolata fabrikasında çalışanlar bazen nostalji yapar. Kimler geldi kimler geçti; satanisti de gördük, uyanığı da gördük, uzun saçlıyı da gördük derler.

 Çikolata fabrikasında üretimde çalışan kişiler arasında en mutlusu muhtardır. Neden o kadar mutludur bilinmez.

 Çikolata fabrikalarında bir yıl bakliyat yılı, bir yıl makarna yılıdır. Bakliyat yılında haftanın beş günü fasulye veya nohut yenir. Makarna yılında haftanın beş günü makarna yenir.

 Çikolata fabrikasında çalışmak Biz tavuk yemek istiyoruz diyen işçiler ile Gidin muhasebeye söyleyin diyen aşçının hoşsohbetine tanık olmaktır.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, siyasi görüş ve karakterin birbirinden bağımsız olduğunu fark etmektir. Kabullenmesi zor olan bu tespit, zihin için devrim niteliğindedir.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, yemekhanede ikinci kanaldan konuşan kişileri dinleyip kendini cahil gibi hissetmektir. Madem ki ve ondan sonra dışındaki kelimeler anlaşılmaz. Konuşanlardan biri size dönüp Ben size özet geçeceğim der.

 Çikolata fabrikasında çalışanlar gazetelerdeki 3. sayfa haberlerine şaşırmazlar. Fabrikada olumsuz durumlar olur, sabır tükenir,  beyin öyle bir noktaya gelir ki, Demek ki cinnet geçirenler böyle geçiriyor derler.

 Çikolata fabrikasında çalışan bazı kişiler radar gibi gözlere sahiptir. 70 santimetre mesafeden, elinizdeki minicik çikolatanın ambalajının sağlam olup olmadığını anlarlar.

 Çikolata fabrikalarındaki en büyük soru işareti gramajı kimin ayarlaması gerektiğidir. Bazen şef ayarlar, bazen kaliteci ayarlar, bazen makineci ayarlar, bazen gelen grama razı olunur.

 Çikolata fabrikalarında kararsız seçmen, sandığa gitmeyen seçmen yoktur. Bütün işçilerin siyasi görüşü nettir ve fanatiktir. Ama birbirleriyle tartışmaya girmezler.

 Çikolata fabrikalarında maalesef taklitçiler de vardır. Başkasına özenip, rekor kırınca fotoğraf çektirirler.

sorumlu.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2254 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri