Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ÇİKOLATA FABRİKASINDA ÇALIŞMAK 6

21 Eylül 2015 Pazartesi

 Marketten kan portakallı gazoz aldım, kasada sıra bekliyorum. Benden önceki müşteri mutsuz, yüzünden düşen bin parça. Kasiyere derdini anlatıyor. Beş litrelik zeytinyağı yokmuş, iki tane iki litrelik zeytinyağı almak zorunda kalmış. Ankara’da bir hipermarkette varmış, burada niye yokmuş. Üzüntüsü bu... Ne insanlar ne dertler var. Gerçek dertlere ve dertlilere ise çikolata fabrikalarında rastlanıyor.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, basketbol sahasında voleybol topuyla futbol oynamak gibidir. Kafalar ve kalpler karışıktır. Ne hissetmeniz gerektiğini ne düşünmeniz gerektiğini bilemezsiniz.

 Çikolata fabrikasında çalışırken Sipariş mi geldin yoksa özel mi demezsiniz, Ne içiyor acaba dersiniz.

 Çikolata fabrikalarının kendi iç kuralları ve yasakları vardır. Bu kurallar toplumdan ve diğer fabrikalardan bağımsızdır.

 Mesela, çikolata fabrikalarında masaya dokunmak, masayı yerinden oynatmak yasaktır. Biri başı dönüyor sanır, biri deprem oluyor sanır. Kızgın tepkilere maruz kalırsınız.

 İş çıkışı servise geç kalmak ise çok ayıp bir şeydir. Gerizekalı, mal, tembel, uyuz gibi hakaretler işitirsiniz.

 Servise geçen kalanın genelde suçu yoktur. İşi bitmediği veya makineyi teslim edemediği için servise geç kalmıştır.

 Yeni gelen makineci dışarıda cara içer. Diğer makineci makineyi zamanında teslim edemediği için servise geç kalır. Cara içene değil, onun yüzünden servise geç kalana kızılır.

 Çikolata fabrikasında birine güvenmek istiyorsanız Yozgatlı'ya güvenebilirsiniz. Yüksek vasıflı insanlardır.

 Çikolata fabrikasında çalışıyorsanız size saygı duyulur. Ancak kulağınıza saygı duyulmaz. Üç kere seslenilir gürültü ve uğultu nedeniyle duymazsınız, Senin kulağını … denilir.

 Çikolata fabrikasında çalışırken bazen olmaz, ama o kadar güzel olmaz ki, Ancak bu kadar güzel olmayabilirdi dersiniz.

 Matematik zayıflığından mıdır malzeme yetersizliğinden midir bilinmez çikolata fabrikasında işçi sayısına göre yemek çıkarılmaz. Yemekhaneye son giden kişiler eksik menü ile karşılaşır. Etik olmayan bir durumdur.

 Çikolata fabrikalarında gündem yazılı ve görsel basından değil Whatsapp’tan takip edilir. Günün her saati flaş haberler ve son dakika gelişmeleri yer alır.

 Eğer bir sevgiliniz varsa, çikolata fabrikaları sizin için bir kat daha zordur. İletişim kuracak zaman olmadığı için trip ve kaprisler artar.

 Çikolata fabrikalarında ne derler karmaşık bir maaş sistemi vardır. Kuş parmağını kıpırdatmayanlar, çalışırken burnu terleyenlerden iki kat fazla yevmiye alır.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, özgürden kaçarken yağmura tutulmaktır. 

 Çikolata fabrikasında başınıza gelebilecek en kötü şey, depocuya muhtaç olmaktır. Depocuya işiniz düşerse, işiniz olmuş değil ölmüş demektir. Depodan malzeme getirmez veya canından getiriyormuş gibi az getirir.

 Çikolata fabrikalarında köşeye sıkıştırma, tenhada kıstırma yoktur. Meydanda karşılaşılır, kovboylar gibi düello yapılır.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, acı acı gülmeyi öğrenmektir. Trajikomik olay ve durumlar karşısında akıl sağlığınızı korumak için acı acı gülersiniz.

 Sayımcının yanına gelip, Ambalajlı ürünleri sayarken kaplamalı olup olmadığına niye bakmadın diye kızanlar vardır.

 Daha önce üç ay işten ayrılmış, eliyle çekirge yakalayabilen birinin liderliğinde çalışmak onur ve gurur verici bir şeydir. O ve kankası, sözlükteki gerçek insan tanımının hayattaki karşılığıdır.

 Çikolata fabrikasında gece vardiyasından çıkarken kendinizi doktor ötker reklamındaki çocuk gibi hissedersiniz. Bugün günlerden ne, ben nereye gidiyorum, kahvaltı mı yapacağım, uyuyacak mıyım.

 Çikolata fabrikasında çalışmak atasözleri ve deyimlerin ne kadar anlamlı olduğunu anlamaktır. Kasap et derdinde koyun can derdinde, kim kime dum duma, sona kalan dona kalır vb.

 Her evde bulunan milli bir salon çiçeğimiz vardır. Koyu yeşil ve kalın yapraklı. Çikolata fabrikalarının salon çiçeği asansördür. Asansör vardır ama ne işe yaradığı bilinmez.

topik.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3024 defa okunmuştur
mutluluk
Musa Pazarlı
Memleket yangın yeri, şu çikolata fabrikasından çık artık Rıdvani... Anlık mutluluklar bunlar:)
22 Eylül 2015 Salı 10:00
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri