Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

ÇİKOLATA FABRİKASINDA ÇALIŞMAK 7

17 Ekim 2015 Cumartesi

 En sevdiğim türkülerden biridir:

El vurup yaremi incitme tabip

Bilmem sıhhat bulmaz hicraneler var

Dert vurup da yarem eylersin derman

Her can kabul etmez viraneler var

Ozan dört mısra ile milyonlarca yüreğin duygularına tercüman olmuş.

 En çokta çikolata fabrikasında çalışanların yüreğine…

 Çikolata fabrikası tabelasız bir okuldur, insanı öğrenirsiniz, para kazanırsınız, zayıflarsınız, anılar biriktirirsiniz ve gün gelir tahliye olursunuz. Çikolata fabrikasından mezun olunmaz, tahliye olunur, bir gün zorda kaldığınızda, aç kaldığınızda size kapıları sadece çikolata fabrikası açar.

 Çikolata fabrikasında düşünmeyi öğrenirsiniz. Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrenirsiniz. Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek olduğunu öğrenirsiniz.

 Çikolata fabrikasında dedikoducular artık profesyonel hale gelmiştir. Direkt iftira atılmaz, hem iyiye hem kötüye çekilebilecek şekilde yaralayıcı ve zedeleyici cümleler kurulur.

 Çikolata fabrikasında çalışmak, yemekhanede kahve karıştırma çubukları görüp şaşırmaktır.

 Çikolata fabrikasında en çok Hişam’ı gördün mü? , Hişam nerde? , ‘’Bu Hişam nerde la’’ cümlelerini duyarsınız. Çünkü herhangi bir sorun olduğunda en kısa sürede Hişam’a başvurmak gereklidir.

 Çikolata fabrikasında Hişam’ın yerini bilmek, 112 numarasını bilmek kadar önemlidir.

 Çikolata fabrikalarında gece servis sohbetleri meşhurdur. Öteki Gündem programı gibi çok acayip şeyler konuşulur.

 Çikolata fabrikasının yüz akı özgürdür. Huzur dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal biridir.

 Çikolata fabrikalarında vardiya değişimleri büyük bir seremoniye sahne olur. Bayanlar Ben seni o kadar özledim deyip birbirine sarılır. Baylar Nabıyon la deyip fikir alışverişi yapar.

 Çikolata fabrikasında şık güneş gözlüğü takan biri vardır. Fabrikanın selameti için elinden geleni yapar. Onun gibi zeki ve vicdanlı olmak isteyip olamayanlar, onu eleştirirler.

 Market müdürü olmaktan vazgeçip çikolata fabrikasında çalışan kişi vardır. Şarkılarıyla, türküleriyle, esprileriyle arkadaşlarını motive eder.

 Çikolata fabrikasında çalışanların felsefesi, hayat kahve verip su vermiyorsa, Spas dikim deyip kahveyi yudumlamaktır.

 Çikolata fabrikalarında palet çok zor bulunur. Çalışanların ömrü palet aramakla geçer. Komşu fabrikaların bahçesindeki kule gibi palet yığınlarını görüp iç çekersiniz.

 Çikolata fabrikaları demokratik yerlerdir. Yapılmayı düşünülen her faaliyet işçiye sorulur. Fakat tek soru ve tek seçenek sunulur. Şunu şöyle yapacağız onaylıyor musun denilir, işçi Evet onaylıyorum seçeneğini işaretler.

 Çikolata fabrikasında çalışanların en ahlaklısı, askerliği Bitlis'te yapan kişidir. Fazla söze gerek yok. Adamın hasıdır.

 Çikolata fabrikasında çalışmak işe gidip gelirken radyo banko dinlemektir, leyla giyimin katkılarıyla…

 Çikolata fabrikasında çalışanların en yeteneklisi kayınçodur. 

 Çikolata fabrikalarında gizli kapaklı toplantılar yoktur. Kurumsal şeffaflık vardır. Toplantılar, toplantı salonunda değil yemekhanede yapılır.

 Çikolata fabrikasında Olmaz diye bir şey yoktur. Her şey olabilir. Yetkili kişi sizi çağıracağını söyler, çağırmaz, gitmediğiniz için Whatsapp’tan size trip atar.

 Çikolata fabrikasında temizliğe karışmayan, ambalaj açmayan, depodan malzeme istemeyip başkasının istediği malzemeyi hunharca tüketen vardiya örnek vardiyadır. Hem üretim yapan, hem temizlik yapan, hem ambalaj açan vardiya ise niyeyse tepki görür.

 Çikolata fabrikalarında duyduklarınızın çoğuna inanmayabilirsiniz. Abartılı veya eksik söyleniyor olabilir. Fakat engin görüşlü bey söylüyorsa doğrudur, o yalan söylemez.

 Çikolata fabrikasından tahliye olduktan sonra, maket bıçağına bakar duygulanırsınız. Başkasıyla yediğiniz iskender tat vermez, onlarla yediğiniz makarna bile güzeldir.

yobbbb.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1464 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri